2019. november 14., csütörtök

Egyszerű ebéd krumplival, kukoricával, spenóttal - olaj nélkül

Néha marha gyorsan kellene kitalálni, hogy mit is ebédeljek, miközben a családnak fél délelőtt készül az ebéde. Ezt általában a férjem készíti, főleg ha húsos étel készül és hát, három fiút nevelve elég sokszor készül húsos étel. Tudom, tudom, nagyon jó dolgom van, hogy a férjem beszáll a főzésbe, megvásárolja, kitalálja és elkészíti a vasárnapi ebédet, de miatta alig férek be a konyhába, és sokszor mikor leülünk ebédelni, nekem még kész sincs az ebédem. Úgyhogy nagyon jól jönnek az egyszerű, gyorsan elkészülő ételötletek.
Ez is egy ilyen volt.



Hozzávalók:
2-3 db krumpli kockákra vágva és előfőzve (nem kell teljesen megfőzni)
2 kicsi cső főtt kukoricáról levágva a szemek (vagy lehet konzerv esetleg fagyasztott felolvasztva)

3 kis fagyasztott spenótgombolyag
só, bors, fokhagyma


Mindent egyben, aktifry sütőben, olaj nélkül 15 perc alatt megsütöttem. Természetesen sütőben is meg lehet sütni, akkor 180 fokon 20 perc lehet, megkevergetve közben. Lehet szezámmagot is szórni rá, esetleg kukorica helyett más zöldséggel (babbal, borsóval) készíteni. A krumpli finom ropogós lett és kovászos uborkával mennyei eledelem volt.

Budha tál olajmentesen

Ismét egy nagyon kis egyszerű budhat tál. Nagyon szeretem ezeket, még ha nem is annyira különleges, egyszerűen összegyűjtöm a hűtőből amit megehetek nyugodt szívvel, esetleg készítek hozzá valami friss ételt és összerakom. Magam is meglepődöm mindig, hogy a különféle ízek, amikről korábban nem is gondoltam, mennyire tudnak harmonizálni egymással.




Mi van a tálban:
Fűszeres csicseriborsó

Egy konzerv csicseriborsót (ebből mindig van otthon bőven) leöblítek és leszárítom nagyjából egy papírtörlőn. Greger doktor receptkönyvében van egy jó kis fűszerkeverék (már sokszor használtam a családnak is húsokhoz) ezzel szórtam meg a csicserit, és olaj nélkül 200 fokos sütőben 10 percet sütöttem. Nagyon ropogós lesz, de vigyázni kell, nehogy megégjen.


A saláta kész keverékből készült, paradicsommal és karfiolkrém van rajta. Ez utóbbihoz hozzávalók: főtt karfiol, sörélesztő pehely, pici mandulatej, fokhagyma összeturmixolva)



Mexikoi fuszeres rizs

Kínai tészta olajmentesen


Volt egy negyed fej káposztám és két répám. Ebből szerettem volna valamit ebédre. Nem is készítettem még ilyesmi jellegű ételt, nekem is új volt. Ízlett, még ha nem is hetente fog készülni, azért ez az ízvilág különleges, számomra nem annyira megszokott.




Hozzávalók:
negyed fej káposzta vékonyra vágva
2 db répa julienre vágva
3 újhagyma karikázva
2 cikk fokhagyma szeletekre vagva
Fűszerek: őrölt gyömber (ha friss, még jobb), cayene bors, szójaszósz
Teljes kiőrlesű kifőtt tészta

A vékonyra vágott káposztat és répát egy serpenyőben elkezdtem pirítani, közepes hőfokon, nem tettem alá semmit viszont gyakran megkevertem. 5 perc után hozzáadtam a hagymát és fokhagymát, 5 perc pirítás után tettem alá 1 dcl vizet, a gyömbért és cayene borsot és hagytam fedő alatt roppanósra párolódni. A végen hozzáadtam a szójaszószt, kb 3 evk-al, majd a kifőtt tésztával is összeforgattam es utánaízesítettem egy kis szójaszósszal.
Lehetett volna pirítani hozzá tofut, de csak chilis volt itthon es így is elég csípős lett, igy ez elmaradt.
Nagyon-nagyon finom lett. Frissen jó igazából, maradt másnapra is, de akkor már nem ízlett annyira.

Bulgurral töltött cukkini vegán "sajtszósszal"

Egyszerű nyári ebéd lett ez, ajánlom azoknak, akik gyorsan szeretnének valami finomat készíteni. A "sajtkrém" is egyszerű, és tejtermék mentesen is finom lett, bár azért nem úgy kell elképzelni, mint egy igazi sajtkrémet.



Hozzávalók:
egy db kisebb cukkini
egy fej hagyma
fokhagyma, kapor
3 evk sörélesztő pehely (nem elhagyható)
1 csésze bulgur vagy más köretnek való gabona (köles, hajdina, rizs)

A cukkinit félbevágtam, kikapartam a közepét (nem dobjuk el) és 10 percig 200 fokon elősütöttem.
Egy kis fej hagymát vizen megpároltam, beletettem a kivájt cukkinit, kevés fokhagymát és összevágott kaprot és összepároltam. Egy robotgép tartályába öntöttem, tettem hozzá 3 evk sörélesztő pelyhet és összeturmixoltam.
Főztem bulgurt. A bulgurt a "sajtkrém" egy részével összekevertem, a kivájt cukkinibe töltöttem púposan és a maradék sajtkrémet rákanalaztam. 200 fokon még sült 15 percet.
Igazából a cukkininek kell puhának lennie.
Én nagyon szeretem a kaprot, de természetesen lehet más ízesítéssel is készíteni.

Egyszerű és finom ebéd lett belőle.

Szilvás-banános diós sült

Végre egy édesség, ami teljes értékű növényi étel, olajmentes, nem tartalmaz hozzáadott cukrot sem és nem utolsó sorban nagyon-nagyon finom. Igazi őszi csemege 🍌




Hozzávalók:
5 nagyon nagy szilva apró kockákra vagva
2 érett banan szeletekre vagva
Fahej
Dió kB két marek
A szilvákat és banánokat apróra daraboltam, megszórtam és összeforgattam a fahéjjal. 180 fokon sütni kezdtem, kb. 20 perc után rászórtam a diót és még 5 percet azzal is sült. Krémes, fahéjas, nagyon finom édesség lett belőle. Természetesen mással is édesíthetsz, nekem a banán volt kézenfekvő, de finom juharsziruppal, édesítővel is. Nekem a dió már eleve pörkölt volt, ezért később tettem rá, nehogy megégjen.

Aki fogyaszt növényi joghurtot, azzal is nagyon-nagyon finom, én néha megengedem magamnak a ricottát, és egy-egy adagot belőle azzal ettem. Csodás uzsonna és tízórai volt számomra!

Vegán "tejszínes" kukorica és brokkoli ragú

Egy nagyon egyszerű, teljes értékű növényi étel, amivel egyszerre sok egészséges alapanyagot megehetünk. A családnak borsófőzelék készült, de nekem máshoz volt kedvem. A szósz gluténmentes, ha rizzsel, kölessel, hajdinával eszed, az is marad.




Hozzávalók:
2 marék fagyasztott borsó
2 marék fagyasztott brokkoli
4-5 fagyasztott spenótgömb (Aldiban lehet kapni, legalább is én ott veszem, nem pépesre darált, hanem szálas és kis gömbökben van lefagyasztva, így nagyon jól lehet adagolni currykbe, szószokba)
egy doboz kukorica, vagy fagyasztott két marék
fokhagyma, só, bors
1 dl mandulatej
1 evk barna rizsliszt
2 evk sörélesztő pehely (ne hagyd ki, sajtos ízt ad)


A fagyasztott borsót, brokkolit, spenótot, kukoricát kis vízben (szűken ellepte) megparoltam, sóval és fokhagymával. A mandulatejet elkevertem a rizsliszttel és sorelesztopehellyel és besuritettem. Kis borsot tekertem meg rá.
Bulgurral ettem és nagyon finom volt.




Karfiol pakora olajmentesen

Nehezen tudtam elképzelni, hogy rántott karfiolt készítsek olaj és tojásmentesen. Ez megfelel ezeknek a kritériumoknak, cserébe azért nem olyan, mint a rántott karfiol. Nekem ennek ellenére ízlett és a tudat, hogy egészséges, a testi egészségemet támogató ételt eszem, kárpótolt a megszokott ízélmény hiányáért. Érdemes a masszát jól megfűszerezni, ez adja az ízét az ételnek. A karfiolt előfőztem és viszonylag apró rózsákra szedtem, hogy könnyebben bevonja a massza. 


Hozzávalók:
1 kozepes fej karfiol, felpura fozve, aprobb rozsakra szedve

a bevonathoz

2 ev barna rizsliszt
3 evk csicseriliszt
Só, pirospaprika, gyömbér, kurkuma, chili izlés szerint
annyi vií, amennyivel egy folyos sűrű masszat kapunk.

A tepsit kibeleltem sutopapirral, a majdnem puhara fott karfiolokat beleforgattam a masszaba es a tepsire raktam. 180 fokos, also-felso sutoben sutottem kb 20 percet. Nem lett ropogos, de jo izu, zamazos volt. Nekem bejott! 😉😊👌

Káposztás lepények olajmentesen

Már írtam korábban, hogy igyekszem a teljes értékű növényi étrend alapelvei szerint étkezni, ennek jegyében készült ez a káposztás palacsinta/lepény is. Nagyon szeretem a káposztás tésztát, ezt az ízt kívántam meg és kerestem hozzá alternatívát.




Hozzávalók:

1 kis fej friss káposzta1 dl vizet
Frissen nagyon finom volt, másnapra kicsit megpuhult, valahogy úgy már nem annyira volt jó mint frissen.

150 g hajdinalisztet

A káposztát aprítógéppel több részletben apróra vágtam, sóztam, majd olaj nélkül, kis vízzel párolni kezdtm fedő alatt. Sokszor meg kellett kavargatni, de így is hozta a párolt káposzta szokásos ízét, hogy olaj nélkül készült. A káposztát picit hagytam hűlni (előre is el lehet készíteni), majd hozzáadtam a vizet és a hajdinalisztet. Sűrű masszát kaptam, amit kanállal olajmentes serpenyőbe adagoltam és nagyon lassú tűzön kisütöttem. 

2019. október 22., kedd

Budha tál

Június eleje óta a teljes értékű növényi étrendet preferálom. Azóta nem is nagyon volt blogbejegyzésem, pedig főztem és sütöttem és természetesen ettem is, nem is keveset. Mióta ezt az étrendet megismertem, kinyílt előttem a zöldségételek világa, sokkal több ízt kipróbáltam.
Greger: Hogy ne halj meg című könyvét olvasva csak megerősödött bennem, hogy ez a nekem való étrend hosszú távon, mert nem kell húst enni, viszont minden növényt szabad, minél feldolgozatlanabb formában. Mindent minnennel lehet variálni, egy tilos, az olaj és zsiradék. Igen, még a hagyma alá se teszek, vizen párolom a hagymát, fokhagymát és így is élvezhetőek és finomak az ételeim. Leglább is nekem :)

Például eszem ilyen Budha tálakat, amik nagy felfedezéseim. Mikor először találkotam vele az Instán, már akkor lenyűgözött, hogy milyen változatos színekben és tápanyagokban és rájöttem, hogy ezt nagyon szívesen enném, bármikor. Úgyhogy azóta sokszor találok ki ilyesmit és ügyesen fel lehet használni hozzá a felbontott konzerveket, egyéb fonnyadásnak indult zöldségeket a hűtőből.



Édesburgonya - hasábokra vágtam egy nagy darab burgonyát, 2 percig előfőztem, fűszerekkel megszórtam és 200 fokon megsütöttem, nem lett ropogós, puha volt, de cserébe olajmentes

Saláta csak sóval (paradicsom, retek, rukkola)

Egy fél kukoricakonzerv olajbogyóval

Középen: füstölt tofu összemixelve fokhagymával, olajmentes aszalt paradicsommal, borssal, pár szem pirított tökmaggal


2019. február 2., szombat

Gluténmentes magos lapok nagyon ropogósan

Ez egy szuper recept! Imádta mindenki. Már sokféleképpen, sokféle liszttel elkészítettem és mindenhogy jó volt és jó ropogós. Nem utolsó sorban  Én mondjuk nagyon szeretem, ha egy magos keksz ropogós is, nem szeretem a omlós állagú kekszeket. Az alaprecept Nikk blogjáról van, szilveszterkor több adagban sütöttem teljes kiőrlésű lisztekkel, most gluténmentesen készült. 



Hozzávalók:
100 g gluténmentes liszt (nálam Nutri free mix per pane)
50 g lenmag
50 g napraforgómag
50 g szezámmag
50 ml olaj
100 ml víz
só egy kiskanállal (vagy ízlés szerint)

A száraz anyagokat összekeverem, a nedveseket is külön. Utána összeöntöm és összegyúrom. Ragacsos masszát kell kapni. Két sütőpapír között kinyújtom vékonyra (kb. 2 mm magas) és egy sütőlapra húzom az alsó sütőpapírral együtt ( a felsőt persze eltávolítom). 200 fokon előmelegített sütőben kb. 20 percet sütöm, figyelni kell, ne égjen meg, mert akkor keserű lesz. 
Félidőben kivettem és felszeleteltem, mikor még puha volt, majd visszatettem sülni, így könnyű a vágások mentén széttördelni, de úgy is készült már, hogy ez a lépés kimaradt és össze - vissza tördeltük, az ízén nem változtatott.
Remek sör- vagy borkorcsolya.

A Facebook-on itt tudtok követni.

Túrós sós minipalacsinták zabbal és sonkával

Múlt péntek reggel rádöbbentem, hogy nincs ebédem, előző nap nem készültem, volt viszont túró itthon (mikor nincs? :D) ezért kitaláltam ezt a sós palacsintaféleséget.



Hozzávalók: 
100 g túró
2 tojás
3 db szeletelt sovány sonka
2 evk sörélesztőpehely
3 evk zabphely
1 evk tökmagolaj
só, fokhagymagranulátum ízlés szerint

Mindent összekevertem és a végén hozzátettem az egy evk tökmagolajat. Én ezt nagyon szeretem, tudom, hogy kalóriadús, de olyan jó ízt ad az ételnek, és ez a mennyiség sztm egészséges is. Egy nagy serpenyőt felforrósítottam és egy mogyorónyi kókuszolajat felolvasztottam és ecsettel szétkentem benne. Egy bő evk masszát tettem bele és picit elegyengettem, hogy kerek legyen, de a tészta amúgy is folyós marad, úgyhogy könnyen lejött a kanálról. Négy palacsinta sült egyszerre, úgyhogy hamar készen lettem. Mikor már látszik, hogy szilárd az alja, fordítható is. 
Nagyon ízletes volt és alig van benne szénhidrát. Az egész adagban van összesen 20 g. Én ebédre ettem zöldségkrémmel és natúr joghurttal. Finom volt. 

Rizslisztes palacsinta (gluténmentes, cukormentes, IR barát)

Többször próbálkoztam rizslisztes palacsintával, eddig sikertelenül, mindig sületlen maradt, megfordíthatatlan volt, szakad, kemény volt, stb. Ez viszont számomra is meglepő módon tökéletes lett. A receptet itt találtam, de én tettem bele egy evk. tápióka keményítőt is, nem tudom, hogy az eredeti recepttel is jó lett volna, de én biztosra akartam menni, hogy nem lesz szakadékony és tapasztalatim szerint a keményítő segíthet ezen. Sokféle palacsinta van már a blogomon, sokszor sütök és többféle recepttel próbálkoztam már. A gyűjteményt itt találjátok: van gesztenyelisztes, banános, zablisztes, sok másféle palacsinta.

Ebből az adagból 7 nagy palacsintám lett, a gluténérzékeny gyereknek épp elég volt ebédre :D


Hozzávalók: 
2 tojás
2,5 dl tej
1 evk negyedannyi édesítő
100 g barna rizsliszt
1 púpos evk tápióka keményítő
3 evk olaj

A hozzávalókat a leírás sorrendjében összekevertem, híg masszát kaptam. Sütés közben fel kell kevergetni, minden paller előtt, mert leül az aljára a rizsliszt. Én egy fél merőkanállal tettem egyszerre a serpenyőbe, mivel híg volt a massza könnyen terült. Csak az első palacsinta előtt kentem ki a serpenyőt olajjal, többször nem kellett, így sem ragadt le egyáltalán. 
Könnyű volt megfordítani, ahogy az instán a videóban is látszik.

Próbáljátok ki, nem fogjátok megbánni!

A facebook-on itt tudtok követni, az instán itt. 

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...