2015. április 28., kedd

Schar nap - első nyilvános főzésem

Szeretem az első alkalmakat, nemrég is adódott egy az én életemben is: főzhettem a Schar gluténmentes világnapján, a Lurdy házban. Elsőre nem is gondoltam, hogy ennyire nagyszabású rendezvény lesz, és ilyen sokak előtt kell majd főznöm, ill. szendvicseket készítenem. Az első etapra tésztaételekkel készültem, amiket az egész család szeret, igyekeztem biztosra menni. 


A schar újonnan megjelent tésztái fenomenálisak! Teljesen visszaadják a "búzás" ízélményt, nem ragadnak össze és nem főnek szét. H tehetitek próbáljátok ki! Három tésztaétel készült, amelyek a kóstolók szerint is finomak voltak. 
1. Friss pesztós schar gnocchi ezzel a késztermékkel és egy rapid gyorsasággal összedobható friss mártással. Ezt tej és gluténérzékenyek is fogyaszthatták.


2. Pirított fokhagymás-sajtkrémes penne ezzel a késztermékkel és egy, a krémes fokhagymától ínycsiklandó, gazdagon sajtos mártással.



3. Négysajt-mártásos fusilli. Ami sajtból van, az rossz nem lehet, legalább is nálunk ez a mondás járja a családban. Tényleg egy pikáns és extra finom mártás készült hozzá. A tészta többféle gabonát tartalmaz (kukoricaliszt, cirokliszt, hajdinaliszt, lencseliszt),cikória inulin, nádcukor szirup), azoknak is ajánlom, akik IR diétát is tartanak a gluténmentes diéta mellé. 
Itt vannak a receptek:


A második etapban szendvicseket és wrapokat készítettünk. A Schar új kenyereivel gyerekjáték volt a szendvicsek elkészítése. Az gluténmentes IR diétát is tartóknak ajánlom a többmagvas, rostdús kenyeret. Amellett, hogy az íze is kiváló, nagyon jó az állaga, több nap alatt sem szárad ki.

A szendvicskrémek, amikkel előre készültem vegetáriánus szendvicskrémek voltak. Szerettem volna valami különleges ízvilágot bemutatni ezért nem klasszikus körözöttel vagy tojáskrémmel készültem.
1. Medvehagymás vöröslencsekrém
2. Tökmagos kukoricakrém
3. Füstölt sajtos répakrém

Recept:


Készült még grillezett cukinis - gouda sajtos szendvics, bruchetta is, ezeknek is nagy keletjük volt a kóstolók körében. Ezek Schar klasszik fehér kenyérrel készültek. Ez a kenyérféle is szeletelve kapható, de nagyon sokáig friss marad. Akik ott voltak kóstolhatták, ill. kaptak csomagban is a résztvevők.


A wrap otthon is elkészíthető finomság, bár nekünk könnyű dolgunk volt, mert a Schar kész wrapjával dolgoztunk. Ha valaki otthon szeretné elkészíteni, a tökéletes receptet itt találja. 

1. Görög wrap - a töltelékének a receptjét Koskacukornál láttam, meg, ezúton is köszönet neki érte
2. Sajtkrémes egyszerű wrap - ami a hűtőben fellelhető jellegű wrap lett :)




2015. április 25., szombat

IR barát sajtos perec

Nagyon finomra sikerült ez a perec, azért is szeretném itt megosztani. Omlós, sós-sajtos, igazi sörkorcsolya. NEM GLUTÉNMENTES recept!!! Majd olyan is készül, de most csak eddig jutottam :)




Hozzávalók:
150 g graham liszt
50 g durum liszt
100 g szénhidrát csökkentett liszt
140 g margarin
bő fél pohár natúr joghurt

140 g sajt

A lisztet, margarint, sót, fele sajtot összegyúrjuk a joghurttal. Érdemes hűtőben pihentetni, ha van idő rá, ha nem lehet vele dolgozni tovább. Vékonyra nyújtjuk és pereceket szaggatunk belőle, lekenjük tojással, megszórjuk a maradék sajttal és 190 fokon pirulásig sütjük.

5 g CH/darab

2015. április 24., péntek

Amerikai zabpalacsinta

Itthon boldogítanak a fiuk, ezért ráérős reggeli készült. Ábelnek készítettem ehhez hasonló gluténmentes palacsintát (3 tojás, kb. 2 dl tej, negyedannyi, sütőpor és annyi liszt, amennyivel tejszínnél sűrűbb állagú tésztát kaptam - eredetileg gofrit akartam, de mind beleragadt a gofrisütőbe, így amerikai paller lett), de abból én nem ettem, hanem magamnak készítettem ezt a nem gluténmentes (ha gm zabpehelylisztet és zabpelyhet használsz hozzá, akkor gluténmentes lehet), viszont rostdús és finom puha palacsintát.



Hozzávalók:
2 tojás
150 ml víz
1-2 tk negyedannyi édesítő
egy kis vanília (por, vagy aroma)
1 tk sütőpor
6 púpos evk zabpehelyliszt
4 evk zabpehely
1 csapott tk utifűmaghéj
2 evk olvasztott kókuszolaj

Mindent összeturmixoltam, pihentettem 10 percet, majd 15 cm átmérőjű, vastagabb amerikai palacsintákat sütöttem. Lehet tornyot rakni belőle édesítős-tejfölös túróval, gyümölccsel, vagy csak megkenni cm lekvárral, de üresen is finom volt.

2015. április 19., vasárnap

Gluténmentes New York-i sajttorta

Alap recept, most gluténmentesen. Még soha nem készítettem sajttortát gluténmentesen, mert nagyon drágák a készen kapható gm kekszek és hát a mascarpone sem a legolcsóbb, így mindig inkább mást választottam. De most kaptam a Schar jóvoltából néhány doboz nagyon finom kekszet és mascarpone is volt itthon, így nem halogattam tovább. Nagyon-nagyon finom desszert, ha tehetitek, kóstoljátok meg gluténmentesen. 



Hozzávalók:
150 g gluténmentes keksz
120 g vaj vagy margarin

250 g mascarpone
250 g linessa krémsajt
4 tojás
180 g tejföl
1,5 evőkanál negyedannyi édesítő
2 csomag vaníliás cukor vagy vanília aroma
1 bio reszelt citrom héj
2 evőkanál gluténmentes liszt (scahr mix b)

A kekszet aprítógépen ledaráltam, majd összekevertem az olvasztott vajjal. Belenyomkodtam egy 30 cm átmérőjű tortaformába és 150 fokon 10 percet sütöttem. Addig a krémhez a sajtkrémeket összekevertem az édesítővel és a tejföllel, majd egyenként elkevertem benne a tojásokat. Hozzáadtam a vaníliás cukrot és citormhéjat és a két evőkanál lisztet is elkevertem benne Jó folyékony massza lett belőle. Ráöntöttem a kekszalapra és 150 fokon előmelegített sütőben 50 percet sütöttem. Állítólag jó, ha a közepe kicsit még remegős, nekem már nem volt az, mikor kivettem. Igazából hagytam nyitott sütőajtónál kihűlni, majd betettem a hűtőbe hűlni. Lehetett volna hozzá egy karamell szirupot készíteni, de ebédig nem maradt rá idő. Azért így is nagyon finom volt :)!

2015. április 7., kedd

Svéd mandulatorta (cukormentes, gluténmentes)

Többször készült nálunk ilyen torta, és többféle receptet kipróbáltam. Ezt most azért teszem közzé, mert ez az eddig legjobban sikerült változat és nem akarom elfelejteni. Teljesen cukormentesen készült, mégis nagyon ízlett mindenkinek. 


Hozzávalók: 
5 db tojás
200 g őrölt mandula
700 ml tej vagy 200 ml tejszín, 500 ml tej
2 evk negyedannyi édesítő
3 púpos evőkanál eritrit
fél csomag tejszín ízű pudingpor
1 csomag vaníliás pudingpor
(lehet 70 g kukoricakeményítő is, de akkor kell még vanília bele)


A tojások fehérjét felverjük az eritrittel keményre. Beleforgatjuk a mandulát. A tepsi hátára sütőpapírt terítünk, rajzolunk rá egy e 30 cm átmérőjű kört és a krém felét rákenjük egyenletesen. Előmelegített 150 fokos, légkeverékes sütőben 25 perc alatt szép aranyszínűre sütjük a legfelső rácson. Így járunk el a tészta második részével is. Szóval külön-külön kell megsütni a két lapot.
A krémhez addig a tej+tejszín keverékét melegíteni kezdjük, lassú tűzön, beletesszük a tojássárgájákat és alaposan elkeverjük. A pudingport 50 ml tejben elkavarjuk a két evk édesítővel, és mikor forró a tejes keverék, beleöntjük a tejjel elkevert pudingport és sűrűre főzzük (fontos a lassú tűz). Rögtön belekeverünk 100 g vajat, míg elolvad, majd kavargatva kihűtjük. Megtöltjük a lapokat a langyosra hűlt krémmel és a tetejét is bevonjuk, majd szeletelt mandulát szórunk rá, amit először serpenyőben szárazon kicsi megpirítottunk.

2015. március 22., vasárnap

Gluténmentes nutellás csigakeksz

Itt láttam meg a receptet és tudtam, hogy ez a fiaimnak nagyon bejönne, ezért elkészítettem rögvest. Finom volt, de nekem túl édes :) Fél adagot csináltam csak, mert a gluténmentes lisztekkel spórolni kell, de így is nagyon sok kekszem lett. Lehetett nyújtani, de feltekerni óvatosan kellett, hogy ne törjön. A hűtős pihentetés után viszont a felvágása gyerekjáték volt, nagyon szépen lehetett szeletelni. Nekem nem lettek annyira szép kerek kekszek, valószínűleg ügyetlen voltam a tekerésben. 


Hozzávalók:
20 dkg Mester süteményliszt
(érdemes keverni, hátha úgy még könnyebben tekerhető)
12, 5 dkg margarin
6 dkg porcukor
1 tk vanília kivonat
1 tojás sárgája
1 tk sütőpor
Kenéshez: 3 evk nutella

Az aprítógépemmel készítettem el a tésztát. Mindent belemertem és egyneművé kevertem. A tészta szépen összeállt, inkább még egy kis liszt kellett hozzá, de csak a nyújtáskor szórtam meg rizsliszttel a deszkát, pluszban nem adtam hozzá. A nutellát megmelegítettem, hogy könnyebb legyen kenni és a téglalap alakúra nyújtott tésztára kentem egyenletesen. A szilikon lap segítségével feltekertem és egy fóliában a hűtőbe tettem. Pár óra eltelt, mire elővettem. Szépen lehetett szeletelni. Kb. 0,5 cm-s szeletekre vágtam, és sütőpapíros tepsire raktam. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20 percet sütöttem. Hamar ég, figyelni kell rá, nem kell barnának lennie. Nagyon omlós, puha sütemény lett belőle, rájárhattak a fiuk esténként.

2015. március 18., szerda

Tökmagos csavart (IR-barát)

NEM GLUTÉNMENTES RECEPT!
Majd igyekszem (ígéretet tettem Ábelnek, hogy neki is elkészítem) gluténmentes verzióban is elkészíteni, de ez most nem az.
Egy régi Kifőztük újságban jelent meg, de nem tudom melyikben, mert nekem kinyomtatva volt meg a recept, de változtattam is rajta. Nagyon puha, foszlós péksütemény lett az eredmény. A tökmag helyett lehet más mag és kenhetitek vajjal is, de nekünk így nagyon ízlett. Nem üresen kell enni, bár úgy is finom, hanem meg lehet kenni vajjal, mint a zsömlét, vagy ahogy én fogyasztottam: körözöttbe mártogatva. :)


Hozzávalók:
400 g tk tönkölyliszt
100 g fehér kenyérliszt (BL80)
50 g finom szemű zabpehely
1 púpos teáskanál só
2 evk tökmagolaj
2 g friss élesztő
2,7-3 dl langyos víz
1 kávéskanál cukor (az élesztő felfuttatásához kell, aki nem akarja nem teszi bele)
a kenéshez 2-3 evk tökmagolaj
tetejére: 1 tojásfehérje kis vízzel elkeverve, egy marék tökmag

A liszteket egy tálba szórjuk, a sóval. Az élesztőt felfuttatjuk a folyadékban a cukorral. Összeöntjük, belekeverjük a tökmagolajat és sima, fényes tésztává dagasztjuk (én robotgép spiráljával, majd kézzel csináltam). Hagyjuk 1,5 órát kelni. Finoman átgyúrjuk, téglalap alakúra kinyújtjuk, kb. 0,5 cm vastagra. Elég rugalmas a tészta, sokáig kell nyújtogatni. Megkenjük tökmagolajjal, szorosan feltekerjük és kb. 5 cm-es darabokra vágjuk. A tetejüket lekenjük a tojásfehérjével és megszórjuk soook tökmaggal. Sütőpapíros tepsire rakosgatjuk. Nekem ebből az adagból 10 db csigám lett. Kelesztjük még 30 percet, majd előmelegített sütőben 25 percet sütjük 200 fokon (nem légkeverésen). 
Egy csiga ch tartalma: 40 g 

2015. március 5., csütörtök

Megyes-túrós sütemény (IR barát, cukormentes)

Hirtelen felindulásból elkövetett sütemény. Nagyon ettem volna valami meggyeset. Mivel az egész adagban 40 g ch van, ebből vacsorára is ehettem, és nagyon finom volt. Az egész családnak ízlett (sajnos, mert nekem így nem maradt mára, csak néhány kocka a kávéhoz:)) Nálam most nem gluténmentesen készült (nem gm zabpehelylisztet tettem bele), mert a gyerekem, aki diétázik életében nem ette meg a meggyet, de aki tudja és szeretné, természetesen gluténmentes verzióban is elkészítheti.

Hozzávalók:
250 g túró
2 tojás
1 kis doboz tejföl
1 evk negyedannyi édesítő
3 evk kókuszreszelék
1 csapott evk kókuszliszt (helyettesíthető zabpehelyliszttel)
2 evk zabpehelyliszt
kb. 20 dkg mirelit meggy, vagy cukormentes meggybefőtt

A meggy kivételével mindent egy tálban összekevertem, egy 20x30-as kis tepsibe öntöttem, ezért csak kb. 2 ujjnyi volt a massza a tepsiben. A tetejére szórtam a meggyet és kicsit belenyomkodtam. Soook meggyet tettem bele, mert én úgy szeretem. :)
Én most befőtt meggyet használtam, alaposan lecsöpögtetve, ha mirelitet használsz, lehet a túróba egy evőkanállal több zabpehelylisztet tenni, mert talán a meggy több levet ereszt, akkor 7 g-al változik a ch tartalma is.



2015. március 4., szerda

Diós-csokis keksz (gluténmentes, IR barát, cukormentes)

Ezt a kekszet már nagyon-nagyon sokszor sütöttem, de mivel elég kis adag, pikk-pakk elfogyott, nem volt alkalmam lefényképezni és posztolni, pedig nagyon is itt a helye. Stahl Judittól tanultam :). Egy nagyon egyszerűen elkészíthető, szénhidrátszegény, finom keksz, ami bármikor összedobható. Most gluténmentesen készült, cirokliszttel, de mivel egy evk liszt kell bele, szinte mindegy milyet használunk: a zabpehelyliszt és a teljes kiőrlésű liszt is tökéletes bele. Késő délután készült el, sietnem is kellet a fiukért az oviba-suliba, nem volt alkalmam normális fotót készíteni, kérlek ne ez alapján ítéljétek meg :)

Hozzávalók:
40 g étcsokoládé
1 evk kókuszolaj (szilárd állapotában)
ezeket összeolvasztjuk a mikróban 1 perc alatt
50 g dió durvára darálva
1 tojás fehérje kissé felverve
1 tk negyedannyi (vagy 2 evk barna cukor)
1 evk cirokliszt (vagy bármilyen más liszt)
1 evk vanília aroma

Ennyi a hozzávalók listája. A csokit felolvasztjuk a kókuszolajjal. A tojást kicsit felhabosítjuk az édesítővel, beleöntjük a csokis keveréket, elkeverjük, majd beleszórjuk a diót, lisztet, beleöntjük a vanília aromát. Mindent alaposan elkeverünk és kiskanállal egy sütőpapíros tepsire kis halmokat rakunk. 170 fokon 10 percet sütjük, előmelegített sütőben. Nem szabad túlsütni, mert úgy finom, ha a külseje ropogós a belseje ragacsos.

2015. március 2., hétfő

Szénhidrátszegény túrópalacsinta (IR barát, cukormentes)

A recept akkor gluténmentes, ha gm zabpehelylisztet használsz hozzá. Nekem nem olyan volt itthon, ezért nem írtam, hogy gluténmentes. Ugyanez a recept megvan már a blogon gluténmentes verzióban, akinek az kell, ITT találja :). Ez viszont alakbarát, cukormentes és a kalóriatartalma sem eget verő. És nagyon finom, könnyű második fogás egy krémleves után, vagy csak egyszerű vacsora. Nálunk a fiuk nagyon szeretik, többnyire juharsziruppal, vagy gyümölcsöntettel, vagy lekvárral.


Hozzávalók:
250 g túró
4 tojás
1 kis doboz tejföl
180 ml víz
2 kiskanál negyedannyi édesítő
4-5 púpozott evk zabpehelyliszt
1 kiskanál sütőpor, vagy szódabikarbóna
1 evk vanília aroma, vagy bio citromhéj
2 evk olvasztott kókuszolaj

A legegyszerűbb a turmixgépben, vagy az aprítógépben kikeverni a tésztát. A liszt kivételével mindent tegyünk bele és a végén kanalanként adagoljuk hozzá a lisztet. A palacsinta tésztánál sűrűbb, de folyós állagúnak kell lennie a masszának. Nagyon lassú tűzön érdemes sütni, az első sütés előtt kikentem a sütőt kókuszolajjal, a többinál nem kellett. Egyáltalán nem ragadt le és nagyon könnyű volt megfordítani, mert kicsik voltak. Itt nem célszerű nagy palacsintákat készíteni, hanem amerikai palacsinta méretűeket csöpögtettem a sütőbe. 
Üresen is finom, nekem úgy is nagyon ízlett.

A teljes adag szénhidráttartalma kb: 100 g lassú felszívódású CH

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...