2012. április 30., hétfő

2012. április 29., vasárnap

Zöldségek fűszeres kenyérmorzsában

Hát, igen. Nagyon bejött a múltkor a fűszeres morzsás karfiol. Ezt a receptet egy Fakanál magazinban láttam, és talán még a karfiolos receptnél is egyszerűbb. Finom nagyon, már ha valakinek bejönnek a zöldségek.


Hozzávalók:
2 kisebb répa
3 retek
egy egészen kicsi fej karfiol
1 szelet barna rozskenyér
2 evk szezámmag
2 evk tökmag
2 evk parmezán sajt
só, bors
bazsalikom

A zöldségeket lobogó sós vízbe mártom 3 percre (legjobb szűrőbetéttel), aztán lecsöpögtettem és egy kiolajozott tepsibe terítem. A kenyeret közben a fűszerekkel, magokkal késes robotgépben morzsásra darálom, rászórom a tetejére, ráreszelem a parmezán sajtot és mehet a sütőbe 200 fokra 10 percre.

2012. április 27., péntek

Diabetikus túrós-köleses pite

Ez egy egészséges, nem túl édes desszert, aminek a tésztáját a teljes kiőrlésű liszt mellet, a zab- és hajdinaliszt teszi gazdaggá. A köles nyomelemekben, vitaminokban bővelkedő textúrája pedig megszilárdítja a krémet.
Egy szelet (amennyiben 8 szeletre osztjuk a pitét) energiatartalma: 239 kcal, szénhidráttartalma: 30 g. Az ebéd keretébe tökéletesen beilleszthető





Tészta hozzávalói:
100 g teljes kiőrlésű liszt
50 g hajdina liszt
50 g zabliszt
3 evk olaj
1,5 dcl víz
1 evk xilit
csipet só
Krém hozzávalói:
3 evk diabetikus málna lekvár
(vagy bármilyen más diabetikus lekvár)
250 g túró
6 evk xilit
60 g köles
3 -szor annyi víz, amennyi a köles
1 kk vaníliapor

A liszteket egy tálba mérjük, a vízben feloldjuk a cukrot és a sót és hozzáöntjük a három evőkanál olajat is. A keveréket a liszthez öntjük és rugalmas, nem ragadós tésztát gyúrunk belőle pár perc alatt. Kerek formára kinyújtjuk és kapcsos tortaformába helyezzük. Ha feljebb ér a széle, nem baj, egyengessük el, hogy egyforma legyen. 180 fokon 15-20 percig sütjük.
A kölest egy evőkanál xilittel, pici sóval háromszoros vízben megfőzzük. A túrót elkavarjuk a 4 evk xilittel (ízlés szerint kell bele xilit, természetesen akkor valamennyit változik a szénhidrát- és energiatartalma). Ha köles megfőtt, kihűtjük és a túróhoz keverjük, botmixerrel homogén szerkezetűvé keverjük.
Kihűtjük a megsült tésztát, rákenjük a lekvárt, majd ráöntjük a krémet is, elegyengetjük és hűtőbe tesszük. Mikor kihűlt a tetejét lekvárhalmocskákkal díszítjük és szeleteljük.

2012. április 19., csütörtök

Gluténmentes csokigolyók muffinból

Készült egy finom muffin kókuszliszttel, viszont elég morzsálódós lett (a képen is látszik, milyen kis rondák) és úgy tűnt, hogy a gyerekek nem túl nagy élvezettel eszegetik. Kidobni nem volt szívem, mert tényleg finom volt (került bele kakaó, kókuszliszt, kis gluténmentes zabliszt, tojás, joghurt, kevés tej, vanília, de nem számítottam rá, hogy a kókuszliszt ennyi folyadékot felszív), így az utolsó pár darab átlényegült csokigolyóvá. Gluténmentes csokigolyót nem olyan olcsó készíteni, mert egy doboz gluténmentes bolti keksz ára 1000 forint körül mozog és az ember nem szívesen töri össze és teszi bele a süteménybe. Nem olyan, mintha egy zacskó háztartási kekszet vennél. Így például nálunk még soha nem készült ilyen finomság. A legboldogabb attól voltam, hogy az óvónő beszámolt róla, milyen büszke volt Ábel, hogy az ebéd utáni desszertje csokigolyó volt, annyira felcsigázta a többi gyereket, hogy az óvónőknek fel kellett bontani pár csomag dugi édességet, hogy kielégítsék a lázadozó gyereksereget.

Hozzávalók:
valamilyen gluténmentes sütemény
(száraz piskóta, kekszmorzsa, rosszul sikerült muffin)
fél doboz sajtkrém
1 pici vanília
cukor ízlés szerint
fél tábla gluténmentes csoki (Aldi-s, vagy Tibi csoki)
1 evk olaj

A sajtkrémet összekeverem a cukorral és a vaníliával, majd belemorzsolom a süteményt. Jól összekeverem és golyókat formázok belőle. Annyi száraz anyagot kell bele keverni, hogy jól formázható massza legyen. Fél órára a fagyasztóba tettem, hogy jól lehűljenek.
Fél tábla gluténmentes csokit felolvasztok egy evk étolajjal és a golyókat belemártogatom. Én úgy csináltam, hogy egy fogpiszkálóra szórtam a golyót és próbáltam mártogatni, majd a mártatlan felével (mert tökéletesre nem sikerült) egy alufóliára tettem dermedni. Hamar megkötött a csoki, mert hidegek voltak a golyóbisok.

2012. április 18., szerda

Kilófaló kakaós csiga diabetikus csokival

Ismeritek a Lipóti pékségben kapható csokival borított, kókuszreszelékkel megszórt kakaós csigát? Hát én annak sajnos nagy rajongója vagyok. Mivel tudom, hogy elvileg tilos, de nagyon kívántam, megsütöttem otthon kilófaló lisztből és bevontam diabetikus csokival. Nagyon finom lett!

Itt még máz nélkül.

Nem volt túl fotogén, vagy én nem voltam elég ügyes.


Hozzávalók:
220 g kilófal liszt kelt tésztákhoz
1 pohár natúr Aktívia joghurt
fél csomag száraz élesztő
csipet só
20 ml langyos víz
1-2 evk étolaj
1evk édesítő
1 kk cukor
2 evk fehér liszt, ha kell
Töltelék: 
fél doboz krémsajt
1 evk kakaó
1 evk édesítő
1 kk porcukor
2 evk kókuszreszelék
Tetejére:
50 g diabetikus csokoládé
1evk étolaj
2 evk kókuszreszelék

A joghurtott picit meglangyosítottam, beleszórtam a cukrot és a száraz élesztőt, összekevertem és picit hagytam felfutni. A kilófaló lisztet tálba mértem, tettem bele csipet sót, és a joghurtot a közepébe öntve spirállal elkezdtem dagasztani. A vízhez adtam az édesítőt és az olajat. Annyi vizet adtam hozzá apránként, amivel összeállt a tészta. Nekem kellett bele kis fehérliszt, mert valahogy nem volt elég rugalmas a tészta, de ahogy beletettem a fehér lisztet, épp egy kicsit, rögtön jobb lett. Mivel a kilófaló liszt változó, hogy mennyi folyadékot vesz fel, ráadásul ahogy áll még duzzad, mert sokkal rostosabb, mint a normál liszt, ezért a folyadékot mindenképpen apránként kell hozzáadni és addig gyúrni a tésztát, míg lágy, de rugalmas állagú tésztát kapunk. Belisztezttem a felületét és hagytam kelni egy órát. Mikor duplájára kelt (kell neki egy óra, mert a kilófaló liszt nem szívesen kel meg, legalább is az én tapasztalataim szerint) gyúródeszkára borítottam és megkentem a krémmel, megszórtam kókuszreszelékkel és feltekertem. Csigákat vágtam belőle, pont egy tepsinyi mennyiség lett és míg előmelegedett a sütő 200 fokra, hagytam pihenni, kb. 10-15 perc.
A krém hozzávalóit alaposan elkevertem. Azért kell bele a pici cukor is, mert így nem érzik majd, hogy édesítővel készült. Az a jó ebben a krémben, hogy egyáltalán nem folyt ki, és kevesebb kalóriát tartalmaz, mintha vajjal kentem volna meg.
15 percig sültek a csigák. Megvártam míg kihűlnek, addig az olajjal felolvasztottam vízgőz felett a csokit, és a kihűlt csigákat megkentem vele (jó kis maszatolós munka, fontos, hogy meleg legyen a csoki és jó folyékony), majd megszórtam kókuszreszelékkel. Aztán meg alig vártam, hogy megkóstolhassam ezt az egészséges finomságot.
Ettem az ebéd után desszertként, reggelire, kávéhoz és tulajdonképpen az egész tepsinyi mennyiséget én fogyasztottam el, mert Farkasapa szerint csokis kenyér íze van, neki nem jött be.


2012. április 16., hétfő

Köszöntés

Erika, Kotaliza, Andi, Trollanyu, Juci, Marisz57, Babette nagyon örülök nektek! Megtisztelő, hogy állandó olvasóim lettetek!

Brazil sajtos "zsemle" - Pao de queijo - gluténmentes

Alig vártam, hogy szert tegyek némi tápióka lisztre és kipróbálhassam ezt az egyszerűnek tűnő, gluténmentes "zsömlét". Több helyen olvastam a receptet a neten is, de a végső löketet a Good Food magazinban Mautner Zsófi tolmácsolásában közreadott recept adta meg. Az ember lánya elképzeli, hogy szépen készít egy égetett tésztát, csak éppen liszt helyett tápiókaport tesz bele. Hol itt a buktató?
Hát ott, hogy szerintem a recept nem volt tökéletes. Egyrészt azt nem is írja, hogy a sajt mikor kerüljön bele, másrészt szerintem az arányok is rosszak voltak. Nem baj, azért mindenből tanulunk, így ebből is, habár készítés közben jól megizzasztott ez a kis péksütemény, sőt a mixerem is eltört (régi volt már, de eddig semmi jelét nem adta a haldoklásnak, most viszont mindkét keverőlapátja darabjaira omlott). Azért nem adom fel, még van a tápióka lisztből és az én harci kedvem se lankadt, úgyhogy még várhatóak receptek. Egyébként finom volt, de ahogy más blogon is olvastam, kicsit ragacsos közepű. Ábel kicsit ímmel-ámmal ette, azért elfogyott.




Hozzávalók (eleve fél adaggal indítottam, szerencsére):
150 ml víz (az eredeti receptben 2,5 ml volt a teljes adag, de én még utólag adtam hozzá a fele adagon túl is vizet)
125 ml tej
25 ml olaj
200 g tápióka liszt
2 tojás

20 g sajt lereszelve

A vizet, tejet és olajat összeöntöm és forráspontig melegítem, megsózom. A tápióka lisztet tálba teszem és ráöntöm a forró keveréket. Itt jön a baj. A tápióka liszt egészen másként viselkedik, mint a normál liszt. Összeugrott és lehetetlen volt fakanállal keverni. Soha nem láttam még ilyen állagú tésztát. Kicsit pihenni hagytam, gyorsan megnéztem a netet, járt-e így még valaki. Belekevertem a sajtot, ezt fakanállal, kínlódva. Miután kicsit hűlt a tészta, hozzáütöttem a tojásokat és bevetettem a mixert. A tészta rácsavarodott a lapátokra, a motorja lázadozott én meg elég tanácstalan voltam. Mindegy, kevergettem szépen, ahogy tudtam, leszedegettem a lapátokról és ismét nekiláttam, míg elég egynemű lett. Megint pihentettem 10 percet, közben én is kifújtam magam.
Sütőpapíros tepsire kanalaztam, és betoltam a 180 fokos sütőbe.
Amit másként csinálnék:
- nyomózsákkal adagolnám a tepsibe és sokkal kisebbeket készítenék
- dagasztó spirállal keverném a tésztát
A sütőben egyébként tényleg elsimul a teteje, és szépen megnőnek, csak mikor kivettem estek össze a képen is látható formára.


Karfiol fűszeres morzsában

A pikáns csokis karfiol alternatívája. Avagy "karfiol, ahogy én szeretem". Szerintem, nagyon finom így ez a zöldség.  
Vacsorára is szuper, főleg, ha kilófaló morzsát vagy Update 1 morzsát használunk. 
Gluténmentes, ha gluténmentes morzsát használunk. 


Hozzávalók:
fél fej nagyobb karfiol
sómentes ételízesítő
fél evk vaj
zsemlemorzsa
pár levél bazsalikom
fokhagyma, vagy granulátum
két evk parmezán jellegű sajt

A karfiolt rózsáira szedtem, a nagyobbakat daraboltam, megmostam, lecsepegtettem. Ételízesítős vízben megfőztem, de nem túl puhára. Közben vajon morzsát pirítottam, beleszórtam a fokhagyma granulátumot, sót, bazsalikom leveleket és megvártam míg aranyszínű lett.
A karfiolt összeráztam a morzsával és tepsibe terítettem, a tetejére parmezánt reszeltem, de csak éppen hogy, ízesítőnek, nem kell beborítania a sajtnak. 200 fokos sütőben 10 percit sütöttem. Frissen tejföllel ettem. Mmm....

2012. április 15., vasárnap

Pikáns csokis karfiol

Teljesen megértem, ha a cím alapján nem sokaknak lesz kedve kipróbálni. Pedig ez egy jó recept., bár csoki nincs benne, hanem helyette sok kakaó. Hétvégi könyvtári portyám során rátaláltam Chili és Vanília szakácskönyvére, ez a recept abból való. Ha azt mondom, hogy a fent említett szakácskönyv nem az én szájízem szerint készült, akkor finoman fogalmazok. A könyvben szereplő ízkombinációkat el sem tudom képzelni, és elég sok számomra teljesen ismeretlen fűszert, hozzávalót használ. Nem kétlem, hogy ezek az ételek finomak, de azt kétlem, hogy a családom szívesen fogadná mondjuk a balzsamecetes véres hurkát, ribizlidzsemmel vagy hasonló kifinomult, ám a hagyományos konyhán szocializálódott gusztusnak nagyon merész ételkombinációkat. 
Az alábbi recept mégis megtetszett. Épp egy nagy karfiol várakozott a bevásárlókosárban, mert ismét csak önző módon magamra gondolva megvettem a zöldségesnél. A család olyan fintort vág, ha csak szóba kerül, hogy karfiolt fogok készíteni, hogy, bár ez a recept jócskán eltér a hagyományostól, mégsem gondoltam rá, hogy megkóstoltassam velük. A férjem egész napra elutazott, így nem akadékoskodott, hogy karfiolt készítek. Meg is jegyezte másnap, kinyitva a hűtőt: "Mi az? Karfiol napot tartottál?" Hát igen, készült még más karfiolos étel is, így a hűtőt telepakoltam a saját ételeimmel.  Nem kell sajnálni a családot, nekik készítettem húslevest és pörköltöt.
Egyébként ma láttam, hogy a Chili és Vanília blogján, is fenn van ez a recept.


Szóval akkor a recept:
1 kis fej, vagy fél fej nagy karfiol
2-3 evk olíva olaj
Cayen bors, vagy csili por

1 evk kakaópor

A karfiolt apró rózsákra szedem, ha nagyobb rózsákból áll, akkor azokat felezem, negyedelem, megmosom, megszárítgatom. Egy zacskóba teszem, öntök rá kb. két evk olíva olajat, megsózom, megfűszerezem és alaposan összerázom, hogy mindenhol érje az olaj és a fűszer.
Egy üvegtepsibe borítom, elrendezgetem, hogy a rózsák a vágott felükkel lefelé kerüljenek. Megszórom egy teaszűrő segítségével egyenletesen kakaóval (mintha sütit porcukroznék) és 200 fokos sütőben puhára sütöm. Kicsit karamellizálódik az alja. Forrón finom hideg tejföllel vagy joghurttal.
A kakaó zsírtartalma elég nagy, de szénhidrát nincs benne, úgyhogy diétásnak nyilvánítottam és este későn megettem. Nem mondom, hogy mindig így készítem majd, de egyszer szerintem érdemes kipróbálni.

2012. április 14., szombat

Házi gyurma like play doh

Bár mi még soha nem vettünk több ezer forintért play doh gyurmát, a neten azt olvastam, ez ugyanolyan. Összehasonlítási alapom így nincs, de tény, hogy ezzel a gyurmával nagyon-nagyon jól lehetett dolgozni. Puha, kellemes tapintású, formázható, nem szárad ki, míg dolgozunk vele és illatos, valamint nagy mennyiség, aminek lesz még jelentősége.
A fiaim nem sok affinitást mutatnak a konyhai tevékenységek iránt, néha van kedvük segíteni, többnyire a süti sütésben, de rövid az az idő, amit türelemmel viselnek. Ez a gyurma azért is jó, mert nagy mennyiségben készül egyszerre, így nincsenek korlátozva, mint a normál gyurmánál, hogy csak kis dolgokat készíthetnek belőle. Azt kell mondanom, hogy nagyon-nagyon élvezték minden percét a gyurmázásnak és lelkesen újságolták másnap az apukájuknak, hogy milyen jó kis esténk volt.

A gyurma hozzávalói:
2 csésze liszt
1 csésze só
1 csésze nagyon meleg víz
0.5 csomag sütőpor
1 csomag Bolero italpor
(Nekem egyik erdei gyümölcsös volt, a másik citromos, sajnos színmegjelölés nincs a csomagon, így csak tipp alapján választottam. A sárga tészta kicsit halvány is lett, lehet.)
Mindent összekeverek, és először (míg forró a tészta) villával majd kézzel rugalmas, nem ragadós masszává gyúrom. Ha kell, lehet még hozzá adni lisztet. 
Mivel ez igazi lisztből készül, a gluténmentesen tartott gyerek utána alaposan mosson kezet, ill. nagyon alaposan takarítsuk le az asztalt, amin játszanak. 
Zacskóban a hűtőben tartom, nem tudom meddig marad meg.

Itt még tömbben a két frissen elkészült gyurma

Kezdődött az alkotás, Áron épp sütiket szaggat a gyurmás formákkal
Itt nyújtja a tésztát Ábel, meglepően ügyesen az én igazi nyújtófámmal. Egyenletes lett a süti alap, és 
nagy műgonddal végezte a műveletet.

Majd rákente a krémet a sütemény alapra, később majd felgöngyöli és palacsintaként szervírozza nekem.


Készült nudli, és a zsemléhez Áron darabolja a világosabbik színű tésztát.

Szaftos kakaós sütemény - diabetikus, gluténmentes

Van nekem egy könyvem, a címe: Alacsony szénhidrát tartalmú ételek. Nem sok desszertet tartalmaz és a legtöbb recept hús-zöldség variáció, így nem sokat szoktam forgatni. Igazából el akartam cserélni, azért a biztonság kedvéért átlapoztam. Ez a sütirecept rögtön szemet szúrt, ha hihetek a könyvnek, akkor alacsony szénhidrát tartalmú. Fruktózzal talán még jobb lenne a glikémiás indexe, de az most épp elfogyott. Gluténmentes lisztel készítettem el, és csodálatos állagú, szaftos, nagyon csokis süti lett a végeredmény. Különösen is finom, ha ahhoz mérjük, hogy mennyi munka volt az elkészítése. Természetesen normál lisztel is ugyanígy működik, hiszen az alaprecept is normál lisztet írt. Estére készült el (ahogy minden, nálunk), így a fényképek nem fedik a valóságot. Meg is lehetett volna szórni porcukorral, de én csak a díszítés kedvéért nem szoktam plusz cukorral növelni a szénhidráttartalmát.

Hozzávalók:
120 g GM liszt (Schar mix B)
fél tasak sütőpor
1 tk szódabikarbóna
50 g kakaópor
(az eredeti receptben 90 g volt, de nekem így is brutál csokis ízű)
2 tojás
160 g barna cukor
10 csepp Stevia Fluid
(az eredeti receptben 310 g porcukor szerepelt, de nekem és a családnak is tökéletesen édes volt)
1 tk vaníliapor
2 evk olaj
200 g krémsajt (Spar legolcsóbb)
140 ml almapüré (Aldis)

A sütőt 180 fokra előmelegítem. A száraz anyagokat összeszitálom.
A nedves anyagokat is alaposan összekeverem, hogy a barna cukor elolvadjon, addig kell keverni, mert nem szerencsés, ha kicsi szemcsék maradnak benne, legalábbis én nem szeretem. A vaníliát is hozzáadjuk, majd a szárazakat egyben beleborítva egyneművé keverjük. 30X20 cms tepsibe sütőpapírt teszek és beleöntöm a masszát, ami elég híg, eloszlatom és beteszem a sütőbe. Tűpróbáig sütöm, kb. 30 perc, utána 10 percet még hagyok neki, csak utána szedem ki sütőpapírostól a tepsiből és sima felületen egyenlő kockákra osztom.
A könyv szerint 18 részre lehet osztani, és akkor 2,5 g a szénhidráttartalma és egy szelet 140 kcal tartalmaz. Én kevesebb cukrot használtam, viszont csak 12 részre osztottam, de sok hozzávaló miatt nem számoltam ki a kalória és szénhidráttartalmát.

2012. április 13., péntek

Tápióka puding (GM) - minden extra nélkül

Kíváncsi voltam a tápióka gyöngyből készült pudingra nagyon. Mivel alapból GM, ezért már régóta tervbe vettem, hogy kipróbálom, de nem minden sarki közértben lehet kapni tápióka gyöngyöt, ezért egy kicsit váratott magára a megvalósítás. Nemrég a legkedvencebb gyerekműsorban, a "Hogyan készül"-ben láttuk a gyári tápióka puding készítését, amit Ábel rögtön megkívánt (nagy rajongója a bolti pudingoknak) és megígértem neki, hogy készítünk itthon. Az "Ezer fűszer" boltban, a Mammut aljában találtam tápióka lisztet és gyöngyöt, potom 500 forintért 0,5 kg-os csomagot. Nagyon örültem a lelőhelynek.
Nekem nagyon bejött a tápióka íze, alapból kicsit édeskés, soha nem érzett íz. Ha rajtam múlna, sokszor készítenék. Nem cifráztam, tekintve, hogy először készítettem és még tesztelni kellett, hogy egyáltalán ízlik-e a fiuknak. Mondanám, hogy tejberizsszerű, de nem, sokkal pudingosabb, mégis darabosabb textúrájú. A kis gömbök teljesen eltűnnek, inkább masszaszerű lett, és krémes. 
A tápióka liszt szénhidráttartalma 85 g/100 g, ebből egy kislábosnyi mennyiség lesz. Ha édesítővel készítjük, akkor egy adag kifejezetten diétásnak mondható. Ha öt adagra osztom ezt amennyiséget, akkor egy adag energiatartalma (ha édesítőt használok): 138 kcal.



Hozzávalók:
100 g tápióka gyöngy
8 dcl tej
annyi víz, amennyi 1 újnyira ellepi a gyöngyöket
ízlés szerint édesítő vagy cukor
pici vanília

A gyöngyöket beöntöm egy tálba és annyi vizet öntök rá, ami egy újnyira ellepi. Fél órát hagyom ázni. Aztán a tejet odateszem főni, a megpuhult gyöngyöket leszűröm és beleöntöm. Lassú tűzön főzni kezdem. Mikor már kissé besűrűsödött beleteszem az édesítőt és kavargatom kicsit. Külön érdekes volt figyelni, hogy sűrűsödik a puding. Akkor zártam el a tüzet alatta, mikor már teljesen sűrű volt, de még volt rajta minimális folyadék. Nekem langyosan is ízlett. Pudingformába kanalaztam és behűtöttem. Bár Ábellel megkóstoltattam, állította is, hogy finom, de aztán az óvodába hiába küldtem, nem ette meg. Majd legközelebb.
Érdemes gyümölcsökkel keverni, szerintem még pohárkrémnek is megállja a helyét, gyümölcsökkel rakva

Medvehagymás kölessel töltött gomba

Már csak néhány recept van a tarsolyomban medvehagymával, ez még Húsvétkor készült, nekem, mikor még nem volt teljesen elegem a medvehagymából. Egyszerű kis recept, nem is egy bomba ízélmény, de finom volt. Korábban olívaolajjal tettem el egy üvegbe apróra vágott medvehagymát, most ebből használtam egy keveset. A recept a fantasztikus, nemrég megjelent vegán szakácskönyvből a Tavasz ízeiből származik, amit meg tudtok rendelni Magdinál, a könyv egyik szerzőjénél.


Hozzávalók:
10-12 fej nagyobb gomba
fél csésze köles (kb. 1 dcl)
3 dcl húsleves, vagy húsleves kockából készült leves
fél csokor medvehagyma

A gombákat megmostam, a tönkjét apróra vágtam. Közben a húslevest felforraltam, beleöntöttem a kölest és az apróra vágott gomba tönköket, levettem a lángot és puhára főztem, többszöri kevergetéssel.
Amikor készen volt borsozta, kicsit még sóztam és belekevertem a medvehagymát (mivel nekem olívával volt eltéve, az is került bele egy evknyi). A gombákba kanalaztam és 180 fokon sütöttem kb. 20 percet. Langyosan volt a legfinomabb, de nekem hidegen is ízlett. Természetesen egyedül fogyasztottam, a család fanyalogva elfordult.

2012. április 11., szerda

Húsvéti kreatívkodás - csak képekben

Egy színkártyákból készült koszorú az asztal fölé. Az ötletet régen láttam, ha jól emlékszem a Gyerekszobán.

Levendulalány bájos ötletének kivitelezése. A fiuknak nagyon bejött és tényleg aranyos színfoltja a nappalinak. Egyedül Farkasapa orrol rá, mert mindig beleütközik a feje.


A Csöppkeblogról származó ötlet alapján, aranyszínű szárnyakkal néhány repülő. Nagyon-nagyon sokat játszottak vele a fiuk. Este készítettük, és alig bírták kivárni, hogy megkössön a ragasztó. Reggel az első dolguk volt, hogy reptessék kicsit őket.


Készültek még más dolgok is, de a fényképezés elmaradt.

2012. április 10., kedd

Medvehagymás túrós pogácsa

Még egy medvehagymás recept. Bevallom, nekem már kicsit sok volt, de nem hagyhatom ki, hogy a medvehagyma szezonban ne készítsek vele pogácsát. Tavaly a jól bevált krumplis pogácsa receptemet készítettem el medvehagymával, idén pedig a jól bevált túrós pogácsa receptet dúsítottam. Nagyon-nagyon finom lett, szépen megnőtt és alig volt vele dolog. Aki szeretne puha, másnap is finom és egyszerűen, hajtogatás nélkül elkészíthető pogácsát készíteni, az ne hagyja ki ennek a receptnek a kipróbálását. Én máig hálás vagyok érte Gabojszának. Most csak fél adagot készítettem, mert már így is rengeteg étel halmozódott fel a Húsvéti ünnepek miatt otthon.




Hozzávalók:
30 dkg liszt
fél tasak száraz élesztő (0,5 kg liszthez)vagy 
1,5 dkg friss élesztő
250 g túró
150-160 g olvasztott margarin
1 kk só
1 tojás
1 nagy csokor medvehagyma apróra vágva
1 tojás a lekenéshez


Mindent összeöntöttem és alaposan összegyúrtam. A hűtőben egy éjszakát pihentettem. Másnap délelőtt kivettem és kb. 1,5 cm-sre nyújtottam. Nagy és kis méretű pogácsa szaggatókkal szaggattam, mert szerettem volna, ha elfér egy nagy tepsiben, így a nagyok közé bezsúfoltam a kisebb pogácsákat. Lekentem a tetejüket tojással, bevagdaltam, ahogy a pogácsákat szokás és amíg a sütő bemelegedett pihentettem. 200 fokon sütöttem, míg a teteje megpirult.

2012. április 9., hétfő

Húsvéti gluténmentes és diabetikus torta

Elég régóta készítek süteményeket, de valahogy eddig az igazi torta kimaradt. Persze készítettem sütés nélküli túró- és joghurttortákat, máktortát, sőt még svéd mandula torát is, de igazi, lapokból álló díszített torát még soha. Ez a gluténmentes torta Húsvétra készült, mert a családi találkozóra szerettem volna vinni valami krémes süteményt, amit az én kisfiam is nyugodtan ehet. Az ilyen ünnepek mindig megviselnek kicsit, mert ha kekszet készítek, akkor biztos a krémesre fáj a foga, ami persze nem GM módra készült. Ha krémest viszek biztosan muffint vagy kekszet akar enni, mint a többiek és persze pont nincs GM holmi kéznél. Ez most  szerencsére mindenkinek bejött, nagyon-nagyon ízlett Ábelnek és Áronnak is. Nézzétek el nekem, hogy nem olyan szép, és a tojások se egészen annak néznek ki (:)), de hát az első próbálkozás, ugye..., a recept viszont jó és működik és finom, ha esetleg ki akartok próbálni egy egyszerű tortát. Egyébként egy régebbi Nők Lapja Konyhából vettem a receptet, csak sokmindenben módosítottam. Pl. cukor mennyiségét feleztem és fruktózzal készítettem, a liszt mennyiségét levettem kicsit és GM-re cseréltem, és a krémhez nem használtam vajat, csak mascarponét. Az eredeti receptben narancslével öntözi meg a tésztát, szerintem nagyon finom lehet úgy, nálunk Ábel utálja a narancs ízét, így nem mertem beletenni, de szerintem ezzel lehet kísérletezni.




Hozzávalók:
Tésztához:
6 tojás
100 g fruktóz
pici só
50 g csokoládé
1 evk kakaópor
100 g GM liszt (nálam Schar mix B)
Krémhez:
500 g mascarpone
150 g fruktóz
1 evk édesítő
1 evk friss citromlé
Tetejére:
200 g marcipán
50 g csokoládé megolvasztva
1 evk kakaópor
szükség esetén 1-2 evk víz
a nyújtáshoz porcukor

A piskótához a tojások fehérjét a cukorral keményre vertem, belekevertem a tojások sárgáját, majd beleszitáltam a kakaóval elkevert lisztet és belecsorgattam a megolvasztott csokit. Szépen elkevertem és az előmelegített 180 fokos sütőbe toltam, majd mikor megemelkedett levettem a lángot 160 fokra és tűpróbáig sütöttem. Mikor kihűlt három lapra vágtam egy fűrészes késsel (na ettől kicsi féltem, de a tészta elég tömör lett, így nem volt vele gond).

A krém egyszerű, csak össze kellett keverni a hozzávalókat.

A tetejéhez a marcipánt lereszeltem, hozzáadtam az olvasztott csokit, a kakaóport (nekem víz nem kellett bele, elég puha volt az Aldis marcipán, de az eredeti receptben szerepelt, gondolom marcipántól függ) és szépen összegyúrtam. Mikor a lapokat összeállítottam a krémmel, akkor kinyújtottam torta méretűre és ráfektettem a tetejére, a leeső darabokból meg csokitojáshoz hasonló kis formákat gyúrtam. Na jó, sajnos másra is lehetett asszociálni ezzel kapcsolatban, de hát majd legközelebb több színre színezem a marcipánt.

A torta összeállítása egyszerű volt. A lapokat megkentem a krémmel, összelőttem, a tetejére tettem a marcipánt, díszítettem és egy kevés krémmel az oldalát is bekentem.

Jó étvágyat!

Török vöröslencse leves

Egy egyszerű és finom leves. Sokféle recept van fenn a neten, nekünk ez vált be, ez ízlik a legjobban. Farkasapa nagy rajongója a török konyhának, ezért ez a leves nem először készült nálunk, viszont most először a fiuk is megették. Komolyan: lélegzetvisszafojtva szoktam ilyenkor várni, hogy mit szólnak hozzá: tovább kanalaznak, vagy azt mondják: "Anya, ez a leves nem jó!". Ha ez elhangzik, akkor tudom, hogy ezt a levesreceptet is kihúzhatom a repertoárból. Szerencsére most nem ez történt, hanem kanalazgatták buzgón GM pirított kenyérkockákkal.


Hozzávalók:
1 csésze vöröslencse
0,5 csésze rizs
fél fej hagyma
2 kk bazsalikom
1 gerezd fokhagyma
1,5 l húsleves
4 száll friss menta
egy nagyobb Aranyfácán sűrített paradicsom
egy evk olíva olaj
só, bors

Az apróra vágott hagymát dinsztelni kezdtem az olajon, majd mikor már puhának tűnt, beletettem az összenyomott fokhagyma gerezdet is. Utána rögtön a fűszereket és a paradicsomot. Hagyom egyet rottyani és hozzáöntöm a húslevest, majd beleteszem a rizst és a lencsét. Kicsire veszem a lángot és főzöm, amíg a lencse és rizs megfő, majd alaposan elturmixolom. Ez nálunk fontos, mert a fiuk a darabos krémleveseket nem szeretik, és így a fűszereket se látják, mert ha valami zöld van a levesbe, az is heves ellenkezést vált ki belőlük. Nagyon finom, laktató, fűszeres leves lett.


2012. április 5., csütörtök

Medvehagymás túrós fonat

Kicsit lemaradtam a medvehagymás ételek készítésével, mert bár teljesen ingyen jutok medvehagymához, nem volt időm szedni. Tegnap délután végre a két kis csikómmal (fiaim) elmentünk medvehagymát gyűjteni. Rá voltak kattanva ők is, mert már napok óta készültünk rá. Én magam nem annyira rajongok érte, ezért nem készül pl. leves, krém meg ilyesmik, nekem túl sok a hagymaíz. Azért kihagyhatatlan így tavasszal. Nálunk a zöldségesben nem is lehet kapni, azt mondta Gyuri bácsi, hogy nem ismeri senki a faluban, így hiába hoz, mindig a nyakán marad.

Ahogy hazaértünk a "zsákmánnyal" nekiálltam a felhasználásnak. 
Készült:
- medvehagyma pesto
- medvehagymás túrós fonat
- medvehagymás túrós pogácsa
Most a fonat receptjét teszem fel. A recept Kicsivú-tól származik. Többször készítettem már, különféle ízesítésben. Az alap itt található. 
Medvehagymával is nagyon finom lett, és előnye, hogy nem kell keleszteni, sütőporos-túrós-olajos tésztából készül.
Próbáljátok ki!


Hozzávalók:
20 dkg túró
20 dkg liszt
10 evk tej
9 evk olaj
1 kk só
1 kk sütőpor
egy kis csokor medvehagyma
egy-két evk lenmag
1 tojás a lekenéshez
fekete hagymamag a szóráshoz (vagy bármi más)

Mindent egy tálba mértem és dagasztóspirállal jól összekevertem. 20 percet pihentettem. Lisztezett lapon 16 egyenlő részre vágtam, azokból 20 cm-s rudakat sodortam és egyet-egyet összefontam, majd karikává formáztam. Közben a tűzhelyet előmelegítettem 190 fokra (nem légkeveréssel) és a sütiket sütőpapíros tepsire tettem, lekentem tojással és megszórtam a magokkal. Kb. 20 perc alatt megsütöttem.

Masszív hagymaillat lengte be a lakást. :)


Öt perces kakaós csiga

Nem túlzás a címben megadott idő, tényleg ennyi időbe telt összeállítani, aztán csak sült a sütőben. Nem tudom, ti is vagytok-e úgy vele, hogy mikor este hétre hazakeveredtek nem sok erőtök van két-három fogásos vacsorát készíteni. Én elég sokszor vagyok így. Míg a zöldborsófőzelék megfőtt, az alábbi süti is készen lett. Igaz, hogy nem három fogás, csak kettő, de egy vacsorának nagyon is megteszi.
Volt itthon egy hűtős leveles tészta, kinyújtva feltekerve, csak ki kellett tekerni, ez 1 perc volt. Az 5 dkg margarint megolvasztani és összekeverni az evk kakaóval és 2 evk cukorral még 1 perc.
Megkenni vele a tésztát, majd megszórni a kandírozott narancshéjjal még 1 perc. Feltekerni, felvágni 1,5 cms darabokra és sütőpapíros tepsire helyezni őket 2 perc. És készen is volt. 200 fokon 10-15 percig sültek. Hát ennyi! 


2012. április 4., szerda

GM állatos keksz

Sajnos néhány napot kórházban töltöttünk a kisebbikkel. Ez a csúnya Rota vírus nem hagyott minket békén, amíg le nem taglózta az egész családot. De most már rendeztük sorainkat, már esznek is rendesen a gyerekek.
A kórházból hazaérkezve rögtön sütni vágytam, valahogy terápiásnak éreztem, hogy lefoglaljam magam és ne hagyjak teret a szorongásnak és aggódásnak, hogy mi van, ha visszakerülünk.
Kekszet készítettünk, mert nem sok mindent ehetnek még, de egy otthon készült gluténmentes kekszet biztosan. Hegyben áll otthon a kukorica liszt és mert csak abból ritkán sütök, így próbáltam elhasználni egy kis részét ehhez a kekszhez alapanyagaként.
Igazából csak az aranyos formák miatt miatt mutatom, gondolom a mindenkinek lejön, hogy díszítésben nem vagyok egy ász. :)



Hozzávalók:
1/2 csésze kukorica liszt
1/2 csésze kukorica keményítő
1 csésze Schar mix B
1 tojás
10 dkg Liga margarin
pici vanília
csipet só
csipet szódabikarbóna

Csészeként egy 2,5 dcl-es csészét használtam. A száraz alapanyagokat összemértem, elkavartam, hozzákockáztam a margarint és elmorzsoltam vele. Majd a tojást ütöttem bele és sima tésztát gyúrtam. Nem ragadt és jól gyúrható volt. Fél órát pihentettem a hűtőben, majd rizsliszttel lisztezett deszkán kinyújtottam, kb. 3 mm vastagságúra és formákkal kiszúrtuk. Ebben a gyerekek hathatósan segítettek, de a rénszarvas nem volt alkalmas ennek a tésztának a szaggatására, mert túl nagy volt és mire felszedtem és tepsibe tettem, az egyik szétszakadt.
Egyszerű kis diétás, olcsó keksz. A formák aranyosak lettek és a gyerekek vidáman fogyasztották.



2012. április 2., hétfő

Húsvéti ajánlat

Két blogger is felkért erre a játékra, ami először kicsit megrémített, mert nem sok főétel szerepel a blogon, mivel nálunk többnyire a férjem főz, hagyományos magyaros ételeket, néha én próbálkozom vegetáriánus fogásokkal, amit többnyire egyedül fogyasztok el, mert a családot nem lehet rávenni, hogy megkóstolja, tehát nem sok igazán ünnepi étel került fel a blogra.
Azért néhányat találtam. Fogadjátok szeretettel és ha valami megtetszik készítsétek el bátran.


A játék feltételei:
Írj egy bejegyzést "Húsvéti ajánlat" címmel.
Ajánlj 5-10 húsvétra elkészíthető ételt, süteményt, stb. Nem feltétlen kell menüsornak lennie, lehet, pl. sütemény válogatás, vagy más is.
Invitálj meg 10 bloggert a játékra. bejegyzésedben ne felejtsd el megemlíteni, hogy ki hívott meg a játékra.  Nem kell megvárni, hogy hozzád is eljusson a húsvéti játék, szabadon is "elviheted".



A két blogger, akik meghívtak:
http://www.szeretetrehangoltan.blogspot.com/
és
http://bibimoni.blogspot.com/
Köszönöm!


Továbbadás tekintetében mindig van bennem para, mert nem szeretnék senkit sem terhelni, úgyhogy vegyétek úgy, hogy továbbadtam, de nincs kötelező jellege.
http://kisildi.blogspot.com
http://dobosbea.blogspot.com/
http://ennijoesfozniis.blogspot.com/
http://babette-babettefz.blogspot.com/
Körülnézve, már mindenki megkapta valahonnan a játékfelhívást, így én csak ennyi bloggernek adom tovább, de ahogy fentebb is írtam, szabadon is vihető.

Egy előételnek való, nem hagyományosan húsvéti fogás, de nálunk akkortájt készült tavaly.
http://farkaselet.blogspot.com/2011/04/lazacpastetom.html

Ez egy egyszerű ünnepi torta, nálunk gyakran szerepel szülinapokon.

Egy finom főétel, ami nagyon kiadós: Muszaka

http://farkaselet.blogspot.com/2010/03/muszaka.html


Egy nagyon egyszerű vega köret, amit mi párolt zöldséggel szoktunk enni: Sajtböbő



Szintén egyszerű tésztás egytálétel, amit bátran ajánlok, mert nagyon finom: Cukkinis tészta 




Egy jó pogácsa recept mindig jól jön. Ez nagyon-nagyon finom, és nem kell hajtogatni és másnap is finom, úgyhogy elfoglalt háziasszonyoknak húsvéti vendégvárásra ideális.
http://farkaselet.blogspot.com/2012/02/turos-pogacsa.html


Szintén sós rágcsa, abbahagyhatatlan.
http://www.farkaselet.blogspot.com/search/label/%C3%BCnnep


Ezt inkább előtte ajánlom elkészíteni, mert gyors, muffin formában is tökéletes.


Ezt túlhajszolt háziasszonyoknak nem ajánlom, mert kicsit több idő elkészíteni, de minden ízében megéri a fáradtságot.
http://farkaselet.blogspot.com/2012/01/luxus-makos-sutemeny.html

És hogy torta is legyen, egy egyszerű, gluténmentes ismert finomság receptje, a svéd mandulatorta.

http://www.farkaselet.blogspot.com/2011/07/szulinap-tortaval-glutenmentes.html



Végül egy péksütemény. Kalács is van a blogon, de akkoriban nem írtam még le részletesen a recepteket.



LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...