2013. november 29., péntek

Hajdinás, melaszos szezámmagos scone

Rachel Allen készítette egyszer a TV paprika műsorában. Sajnos arányokat nem adott meg, úgyhogy nézve a műsort készítéskor a szemmértékemre hagyatkoztam. Gluténmentes változatban is elkészítettem, ezt itt találjátok.

Hozzávalók:
150 g finom liszt
100 g hajdina liszt ( a műsorban teljes kiőrlésű liszt)
20 g pirított szezám mag
1 kk sütőpor
1 kk szódabikarbóna
1 tojás
1 evk melasz
1 evk kókuszzsír (szilárd állapotban ennyi, a műsorban vaj volt, szerintem több)
1 dcl tejszín

A száraz és a nedves hozzávalókat külön-külön elkeverjük, és mikor homogén mindkettő, összeöntjük és fakanállal nagyon rövid ideig keverjük, épp csak addig míg a tészta összeáll. A műsorban a vajat elmorzsolta a liszttel Rachel, de mivel én kókuszzsírt használtam, mást módszert választottam.

Gluténmentes szezámmagos-melaszos scone (ír pogácsa)

Készítettem egy melaszos szezámmagos scone-t, ami tulajdonképpen egy sütőporos pogácsa. Rachel Allen készítette a TVpaprikán és gondoltam egy életem egy halálom, megpróbálom gm változatban. Mivel arányokat a műsorban nem mondott, ezért a szemmértékemre hagyatkoztam. Ilyenek lettek. Frissen nagyon finom, ropogós-porhanyós állagú. A kisfiam kettőt rögtön betolt vajjal megkenve. Felét lefagyasztottam, olvasztva is ehető volt, semmi gond nem volt vele. Főleg édes feltéttel volt jó, vajja-mézzel, nutellával.


Ilyen volt mikor szétvágtam

Hozzávalók:
100 g Beiker liszt
40 g hajdina liszt
60 g Schar mix B
1 kk só
1 kk sütőpor
1/2 kk szódabikarbóna (a beikerben eleve van)
20 g pirított szezámmag
1 evk kókuszolaj (szilárd állapotban ennyi)
kb. 1 dcl tejszín
1 tojás
1/2 evk melasz

Egy tálba mérjük a liszteket, sót, szódabikarbónát, sütőport, szezámmagot. A tojást, melaszt és kókuszolajat olvasztva szintén összekeverjük Összeöntjük a száraz és nedves hozzávalókat és nagyon rövid ideig kanállal kavarjuk, csak épp amíg összeáll (nem szabad túlkeverni, ezt Rachel mondta a műsorban). Rizslisztes deszkára borítjuk, a kezünkkel 1,5 cm-sre lappogatjuk, szétvágjuk, lekenjük tojással, megszórjuk szezámmaggal és 180 fokon kb. 20 percig sütjük.

Picit édeskés, diós íze van, szerintem nagyon finom.

2013. november 28., csütörtök

Gluténmentes nutellás linzertekercs

Mostanában a gasztroblogokban nagy sikert aratott. Egyszerű elkészíteni és finom. A fiaimnak is nagyon ízlett. Legalább módomban volt tesztelni a Mester sütiport. Dobos Bea ajánlotta, hogy linzerhez jó és tényleg jó volt. A tekercs vége kicsit töredezett, de lehetett nyújtani, tekerni is óvatosan. Nutellával kentem meg. Ha valakinek van bevált linzer gm lisztje, nyugodtan készítse azzal.
Recept bárhol fellelhető a neten, beírva a keresőbe, hogy "linzertekercs", sokan elkészítették, csak a lisztet kell gm-re cserélni. Én fél adagot csináltam elsőre.


Hozzávalók:
200 g Mester süteményliszt
125 g vaj
pici só
1 dcl tejföl
A kenéshez kb. 2-3 evk gluténementes nutella

A hozzávalókat összegyúrjuk, minél gyorsabban. Lehet robotgéppel is készíteni, nekem azzal egyszerűbb volt. 15 percet pihentetjük, kinyújtjuk téglalap formára, megkenjük gluténmentes nutellával, feltekerjük és tepsire téve 180 fokon világosra sütjük. Nem kell megbarnulni. Porcukorral megszórjuk és felszeletelve tálaljuk.

Nálunk a srácoknak nagyon bejött, készíthettem volna többet is, mert pikk-pakk elfogyott.

2013. november 27., szerda

Gluténmentes aranygaluska

Ebédre vittük az oviba. Eddig még búzás tésztával sem készítettem, valahogy nekem nem a szívem csücske. Ábelnek viszont nagyon ízlett, érdemes volt kipróbálnom. Frissen nagyon-nagyon finom volt, másnap melegítve is jó, de aztán már estére eléggé megszáradt. Sok sodóval még elment, de érdemes frissen megenni. 



Hozzávalók:
150 g Schar mix B
100 g Beiker liszt
1 tojás
200 ml tej
1/3 friss Budafoki élesztő,
8 db barna kockacukor vagy 30-40 g porcukor, 1 kk só, 30 g olvasztott margarin.
A forgatáshoz még olvasztott margarin vagy vaj és cukros darált dió, ízlés szerint.

Az élesztőt a cukros tejben felfuttattam, a liszteket tálba mértem, beletettem a sót, a közepébe ütöttem a tojást és hozzá öntöttem a felfutott élesztős keveréket. Kidagasztottam, miközben az olvasztott margarint is hozzátettem. A tészta nagyon sűrű galuskatésztára hasonlított, egyáltalán nem volt kemény, de nem is volt folyós. Egy tálkában olvasztottam 50 g vajat, és megdaráltam kb. 20 dkg diót kb. három kanál barna cukorral. A tésztamasszából a vajas kezemmel félmaréknyi kupacokat vettem ki, beleforgattam az olvasztott vajba és a cukros dióba, majd tepsibe rakosgattam. A képen látható tepsiben három fért el egy sorban, volt köztük hézag, ami a kelesztés során eltűnt. Megkelesztettem kb. fél óra alatt, majd 200 fokon barnára sütöttem.

2013. november 18., hétfő

Gluténmentes (lisztmentes) diós quinoa szelet

Vettem quinoát és egy ideje már szemeztem vele, hogy mit is készítsek belőle. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de nálunk nem volt minden nap az asztalon gyerekkoromban, és mint minden ilyen újdonsággal idő, míg megbarátkozom. Egy külföldi blogon láttam meg a receptet, kicsit variáltam rajta és sikerült egy nagyon finom, jó textúrájú süteményt sütnöm. A quinoa jótékony hatásairól a neten már regények születtek, úgyhogy érdemes kipróbálni, nem beszélve arról, hogy alapból gluténmentes. Ebbe a süteménybe nem is kell liszt, így aki gm étkezik feltétlen próbálja ki. A fiaimnak nem volt elég édes, és valahogy a quinoa íze a mákéra emlékeztet főve, így a kisebbiknek nem jött be. Farkasapa szerint bio-reform sütemény íze volt (és nála ez nem számít bóknak), szóval lehet, hogy a hagyományosabb ízvilágot kedvelőknek nem fog bejönni. Nekem nagyon ízlett.



Hozzávalók: (egy csésze 2,5 dcl)
1 csésze quinoa
2 csésze víz
1/4 tk só
4 tojás
1/4 csésze tej (szerintem elhagyható)
2 evk kókuszolaj olvasztva
4 evk barna cukor
1 evk méz
1 tk vaníliapor
1 tk őrölt kardamom
kb. 10 dkg dió darálva, vagy összetörve

A quinoát érdemes átválogatni és a fekete kavicsszemeket kiszedni közüle (tapasztalat, nem tudtam én sem, de nem volt jó ráharapni, legközelebb átválogatom). A quinoát megfőztem a két csésze vízben a pici sóval. Szépen felszívta a vizet és morzsásra hűlt. A tojásokat felvertem, a cukorral, mézzel, fűszerekkel, tejjel, majd beleöntöttem a kihűlt quinoát és a diót és alaposan elkevertem. Sütőpapíros tepsibe öntöttem és 180 fokon addig sütöttem, míg a felszíne megszilárdult.

2013. november 10., vasárnap

Gluténmentes sonkás-sajtos háromszögek

Megláttam ezt a régen elmentett, nem gm receptet, és mivel mától én viszem a srácoknak a teljes menüt az oviba, úgy gondoltam jó lesz szendvics helyett reggelire, uzsonnára. Szenzációsan jó lett. Puha, sajtos, gazdag ízű és nem utolsó sorban kívánatos, szerintem. Többen kipróbálták a Facebookon beszélgető "Gluténmentes konyha és lisztérzékeny hétköznapok" csoportban. Volt akinek nagyon kemény lett a tészta, bár én 200 ml tejjel készítettem, a receptbe 250-et is beleírtam, mert volt, akinek ennyi kellett hozzá. A tésztának rugalmasnak, jól nyújthatónak kell lennie. Így is kiszárad kicsit másnapra, de aznap nagyon-nagyon finom volt. Készítsétek el, ha kedvet kaptok hozzá!


Hozzávalók:
200 g Schar mix B
150 g Beiker kenyérpor,
200-250 ml tej
fél kocka élesztő
1 db kockacukor
1 mokkáskanál fiber husk
1,5 kk só
1 tojás
2 evk olaj
Töltelék: 100 g margarin vagy vaj, 100 g reszelt sajt, 50 g sonka felkockázva (ill bármi ízlés szerint)

A tészta hozzávalóiból a szokásos módon kelt tésztát készítünk. A tésztának rugalmasnak, kell lennie, jól nyújthatónak (élesztő felfuttat a cukorral a tejben, liszteket tálba önt, bele só, fiber husk + élesztős keverék, dagasztóspirállal kever, majd a végén az olajat is hozzáad, kidagaszt).  A tésztát kinyújtjuk, a puha vajjal megkenjük, megszórjuk a sajttal, sonkával, feltekerjük, háromszögekre vágjuk, sütőpapíros tepsire rakosgatjuk és 1/2 órát kelni hagyjuk. 200 fokos sütőben pirulásig sütjük.

2013. november 2., szombat

Gluténmentes kakaós csiga túrós-olajos, kelesztés nélküli tésztából

Nagyon szereti a kisfiam a kakaós csigát, de lássuk be, minden nap nem készülhet. Itt a receptje a könnyű, kelesztéssel készülő csigának, ami nagyon finom, de nem egy hipp-hopp elkészülő projekt. Mióta Ábris megszületett nem sok időm marad a sütögetésre, és ugye kenyeret szinte kétnaponta kell készíteni, így a péksütik háttérbe szorultak. Most viszont szerettem volna kipróbálni a kelesztés nélküli csigát. Old S'millers lisztet használtam hozzá. Az eredeti recept szerint nekem nem állt össze a gluténmente tészta, így tettem hozzá két tojássárgáját (lehet, hogy egy egész tojással is működne, de nekem kellett egy másik süteménybe a két fehérje). 

Hozzávalók:
250 g túró
2 tojás sárgája
270-280 g old smillers gm liszt
0,5 dl tej
5 evk olaj
100 g porcukor
2 kk sütőpor
pici só
Töltelék: 3 evk porcukor, 40 g vaj olvasztva, 2 csapott evk kakaó, pici vanília.

A tészta hozzávalóiból tésztát gyúrunk, ami nagyon hamar összeáll. Jó állagú, jól nyújtható tésztát kell kapni. Ha valakinek szükséges még hozzá liszt, kis adagokban tehet még bele. Téglalap formára nyújtjuk, megkenjük a vajjal, megszórjuk a cukros kakaóval, feltekerjük és 2 cm-es darabokra vágjuk. Nekem egy nagy tepsinyi lett, szépen megnőttek és finom puhák lettek. 180 fokon sütöttem kb. 20 percig, míg a külsejük kicsit megpirul. A sütőből való kivét előtt meg lehet öntözni vaníliás tejjel, de nem muszáj, anélkül is puha lesz.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...