2012. szeptember 28., péntek

Egyszerű krémes sütemény (gluténmentes)

Az ok amiért ez a recept felkerül ide, az, hogy nagyon finom és nagyon egyszerű elkészíteni. Megint szülinapra voltunk hivatalosak és Ábelnek tortapótlót kellett vinnem. Ez lett az, és teljesen megfelelt a célnak. Gluténmentes, krémes és kb. 1 óra alatt (míg a srácok rápihentek a délutáni bulira) készen lett, addig hűlt, míg az ünnepelt tortáját felszolgálták.
A tésztája a már kipróbált gluténmentes "piskóta", de nem száraz, nem törik, hanem krémesen lágy tészta, amelyből egyszer már készítettem gluténmentes piskótatekercset. Most is ezt a receptet használtam, de azért ide is lejegyzem, hogy egyben meglegyen. A krém pedig egy egyszerű csoki ganache, a tetejére pedig kevés tejszínhab került. Természetesen cukormentes, ahogy mostanában már minden nálam.



Hozzávalók a tésztához:
6 tojás fehérje
csipet só
2 tojás sárgája
40 g gluténmentes kukorica keményítő
20 g tejpor
3 evk édesítő (vagy 50 g xilit) - nálam Ezerédes
1 csomag sütőpor
1 doboz natúr joghurt (Aktivia)
Hozzávalók a krémhez:
200 ml tejszín
100 g diabetikus étcsoki
100 g diabetikus tejcsoki
1 evk édesítő

A tojás fehérjét keményre felverjük egy csipet sóval. A többi hozzávalót összekeverjük és mikor már egynemű, belekanalazzuk a fehérjébe és nagy, laza mozdulatokkal elkeverjük, hogy a hab ne törjön össze, de szépen összekeveredjen a két massza. Sütőpapíros tepsire simítom (nagy alakú) és 160 fokon 25 percet sütöm. Mikor már pirulgat a teteje és amúgy rugalmas, ki lehet venni.
Amíg a tészta sül, összeállítom a krémet. A tejszínt vastag aljú lábasba öntöm és felmelegítem. Mikor már meleg beletördelem a csokikat, és kavargatom. A tűzről le is lehet venni, hozzáadom az egy kanál édesítőt és nagyjából kihűtöm.
Mikor a tészta megsült, kiveszem, kihűlt, két részre vágom és egy tálcára teszem az egyik lapot.
Rákenem a csokikrém felét, elegyengetem, ráteszem a másik lapot és a maradék csokit elsimítgatom rajta, hogy mindenhol bevonja.
A hűtőbe teszem egy-két órára. Tálaláskor a tetejét tejszínhabban tetszés szerint díszítem.

Tipp. Ezt a tésztát bármilyen krémmel fel lehet használni. Diókrém, mascarpone, tejszín, lekvár - tényleg bármihez megy.
Számomra nagy előnye, amellett, hogy gluténmentes és diabetikus, hogy nincs tojásszaga, mint a többi piskótának.

2012. szeptember 22., szombat

Kókuszgolyó kölesből (gluténmentes)



Ennek a kis golyónak nem várt sikere lett a gyerekek körében. Vasárnap este 8 körül rádöbbentem, hogy hétfőn nekem kell biztosítanom Ábel csoportjában az uzsonnát. Általában gyümölcsöt, lekvárt vagy valami ilyesmit visznek a szülők. Még hét közben feliratkoztam, hogy hétfőn viszek sütit, gondolván, hogy vasárnap lesz időm elkészíteni, de azon túl, hogy nem volt rá időm, el is felejtettem. Valahogy bevillant, hogy láttam kölesből formált, kókuszba hempergetett kis golyókat, így ezt gondoltam tovább. A tettek mezejére lépve, mielőtt a gyerekeket elvittem fürdeni, egy csésze kölest addig mostam egy szűrőben, míg tiszta lett a vize, és három csésze tejjel lassú tűzre tettem főni. Mire a gyerekeket lefektettem majdnem készen volt, vagyis majdnem az összes folyadékot felszívta. Tettem hozzá egy kk vaníliaport, xilitet, ízlés szerint és lezártam alatta a tűzhelyet. Fél óra múlva belekevertem kb. fél csészényi házi mogyorókrémet (sok-sok mogyoró, kókuszolaj, xilit, vanília, csoki - amit én készítettem egy héttel azelőtt, de a mogyorót túl darabosnak találták benne e gyerekek, ezért a boltit részesítették előnyben) és két kk kakaót. Jól elkevertem. Érdemes megkóstolni és adni még hozzá cukrot, vagy édesítőt, mert mint tudjuk a gyerekek édesszájúak. Mikor már majdnem kihűlt,  vizes kézzel golyókat formáztam belőle (fontos, hogy ne várjuk meg, míg teljesen kihűl, mert akkor sokkal merevebb a massza) és kókuszba hempergettem, majd egy éjszakát pihent a hűtőben. Az ötlettől a kivitelezésig kb. 2 óra telt el, közben megnéztem egy filmet is. Az óvónők szerint a gyerekeknek nagyon ízlett és még az én extrán válogatós kisfiam is megevett 3-4 golyót. Többször fog készülni gyerekprogramokra. Szerintem bármivel lehet ízesíteni, a köles semleges íze miatt, sok mindent elvisel. Tippek: csoki és narancshéj, darált dió, kókuszreszelék, almapüré és fahéj (akkor talán a folyadékot csökkenteni kell, de a köles nagyon sok folyadékot képes felszívni), kísérletezzetek bátran és számoljatok be, ha nálatok is sikert arat. :) 

Szilvás - kardamomos muffin (gluténmentes)

Jajj, nincs kép. Lemaradtam, elfogyott, de mégis szeretném postolni, mert egy nagyon egyszerű (ahogy a muffinok általában) és igazi őszi, finom muffin lett. A recept normál liszttel a Nők Lapja konyha szeptemberi számában jelent meg.
Szülinapoztunk a szomszédban, ilyenkor én is sütök, mert szeretem, ha Ábel is (aki a gluténérzékeny) több féle sütiből tud választani.
Végül ő egyet sem evett belőle, és én sem a Dukan-diéta miatt, viszont a vendégek azt állították, hogy nagyon finom volt.

Hozzávalók:
2 tojás
60 g kókuszolaj olvasztva
100 g xilit (vagy barna cukor)
1 kk kardamom (vagy fahéj)
2 kk sütőpor
120 ml tej
180 g Schar mix C
6 db érett szilva

A tojásokat, kókuszolajat és xilitet simára keverjük, beleszórjuk a sütőporos lisztet és lazítjuk a tejjel. Jó híg tésztát kapunk. A szilvákat megmossuk, leszárogatjuk és apróra daraboljuk. Beleszórjuk a tésztába.
180 fokon 20-25 percig sütjük, míg a teteje kicsit megbarnul és szépen megemelkednek a muffinok.
A tetejét bevontam marcipán ízesítésű cukormázzal (bolti), de ez csak azért volt, mert gyerekeknek készült.

2012. szeptember 16., vasárnap

Egészséges gyerekcsemege (gluténmentes)

Ez nem is recept, csak egy ötlet, ami biztosan sokak fejében megfordult már és biztosan sokan el is készítették, de még nem találkoztam vele az interneten. Fogyókúrázóknak és gyerekeknek ajánlom. Nálunk nagyon kedvelt nassolnivaló, és gyakran  kell(ene) készíteni. Gyors és olcsó. Nem is hiszitek, hogy milyen drága készen venni ezt a kis édességet és az még csak nem is diabetikus. A DM-ben 599 Ft 6 db, így pedig 8 db 380 Ft. Az egészségességet meg csak arra értem, hogy csoki, de mégis van benne rost, ásványi anyag és nem túl nagy mennyiség, jobban laktat és nem emeli a vércukorszintet olyan hirtelen, mintha egy tábla csokit nassolnának a gyerekek.
Egy csomag gluténmentes rizslapot (natúr vagy sós) megkenek egy tábla felolvasztott diabetikus  ét -vagy tej- vagy fehér (fruktózzal készült) csokival és megszórok kókuszreszelékkel vagy szezámmaggal. Ha a csoki megdermedt rajta, lehet is enni. 



2012. szeptember 13., csütörtök

Szoó Judit túrós kelt tésztája sósan - cukkinis-paradicsomos lepény

Ismét Judit tésztáját használtam, amit újra teljes kiőrlésű liszttel készítettem. Szombati ebéd volt, vegetáriánus, egészséges, szénhidrátszegény fogás. A tészta tökéletes volt, ismét.


Hozzávalók:
250 g teljes kiőrlésű liszt
250 g túró
1 kk porélesztő
1 kockacukor
100 ml víz

Feltét nálam: cukkini 4 db kisebb karikákra vágva, besózva, 6 db paradicsom karikákra vágva, egy doboz joghurt, olasz fűszerkeverék, parmezán sajt, só.
Szerintem bármilyen feltéttel jó. Aki nem szereti a teljes kiőrlésű lisztet, készítse kilófalóval, vagy keverve fehérliszttel.

A tészta hozzávalóit összekeverem úgy, hogy az élesztőt feloldom a cukorral a vízben. Szépen összeáll a tészta, rugalmas, nem ragad. Kinyújtottam a széleit az ujjammal visszahajtottam és megformáztam. 200 fokos sütőben 10 percig elősütöttem. Kivéve megkentem a fűszerezett tejföllel. Az előzőleg karikára vágott, besózott cukkinit kicsit kinyomkodtam és a tésztára rendeztem a paradicsomkarikákkal felváltva. Megszórtam még az olasz fűszerkeverékkel és ráreszeltem a parmezánsajtot. 200 fokon készre sütöttem. 

2012. szeptember 9., vasárnap

Szoó Judit túrós kelt tésztája fél óra alatt

Nemrégiben Szoó Judit egy hírlevélben írt egy süteménytésztáról amit ő nem keleszt, nem pihentet mégis tökéletes péksütemény készülhet belőle. Természetesen ő kilófaló liszttel készítette, nekem most nem volt itthon, ezért fele - fele teljes kiőrlésű és fehér liszttel készítettem. Szerintem bármilyennel jó, nem lehet elrontani típusú tészta. Ugyanazon a héten, mikor Judit tésztája felkeltette az érdeklődésemet, láttam Trollanyunál ezt a formázási technikát és a kettő ötvözéséből született az alábbi finomság. Este 3/4 8-kor álltam neki és sütéssel együtt 8:20-ra készen lett, mindenki alig várta, hogy megkóstolhassa, mert ínycsiklandó illatok lengték be a konyhát, miközben sült. A kardamom nagyon finom ízt adott a tésztának, szerintem nem érdemes kihagyni belőle. Tudom-tudom, nem lehet már belőle ilyenkor enni, ezért nem is tettem, reggel is finom volt a kávéhoz, bár közelharcot kellett vívnom egy kis darabért. Sajnos a kép este készült, a sötétben, nem adja vissza, hogy igazából milyen volt. Lehet, hogy kerek formában kellett volna sütnöm, akkor nem terült volna el ennyire.

Hozzávalók:
250 g túró
125 g fehér tönkölyliszt
125 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 kk őrölt kardamom
1/2 kk só
2 evk folyékony (Ezerédes)
egy kiskanál száraz élesztő
1 kockacukor
100 ml víz
A kenéshez: 
2 evk kókuszolaj
2 evk kakaó
2 evk folyékony édesítő (Ezerédes)

A liszteket egy tálba öntöttem, belemorzsoltam a túrót, az élesztőt beleszórtam a vízbe, hozzádobtam a kockacukrot, elkevertem és adtam neki 5 percet. Judit szerint erre sincs szükség, de én jobban szeretem feloldani az élesztőt. Az öt perc leteltével beleöntöttem ezt is a tálba és rugalmas tésztát gyúrtam. Mivel a teljes kiőrlésű liszt több folyadékot felvesz, érdemes várni és hosszabban gyúrni, nem kell több liszt hozzá, majd megduzzadnak a rostok és rugalmas lesz a tészta. Rögtön kinyújtottam téglalap alakúra és megkentem az előre összekevert kakaós - édesítős - kókuszolajjal. Feltekertem, egy szép henger lett, amit középen kettévágtam egy éles késsel és összefontam. Mehetett is 200 fokra a sütőbe kb. 20 percre.

2012. szeptember 6., csütörtök

Joghurtpuding színesen (gluténmentes)

Ennél még vadabb színekben is elkészítettem, de most csak ezt sikerült lefényképezni, mielőtt a fiuk felfalták volna. Egy nap, mikor a Csöppkeblogot olvasgattam Ábel idebújt az ölembe és mikor meglátta a képernyőn a színes tortácskákat, rögtön ő is ilyet akart. Megígértem neki, hogy készítek. Hát ez lett belőle. Az elkészítése egyszerű, nem igényel túl sok alapanyagot, viszont elég hosszadalmas.



Hozzávalók:
4 doboz Aktivia natúr joghurt
1 doboz habtejszín (2 dcl)
2 evk kanál zselatin (por formájú)
2 csapott kk kakaó
5 evk méz
vaníliapor
ételfesték

Egy doboz joghurtot összekevertem a tejszínnel, belekevertem a zselatint és felmelegítettem. Nem főztem, csak melegítettem. A többi joghurtot összekevertem egy másik tálban a mézzel. Kikészítettem a pudingformákat, az ételfestéket és egy kisebb fém keverőtálat. A zselatinos joghurtot összekevertem a mézes joghurttal, egy részét kiöntöttem a kisebb tálba és beletettem a kakaóport. A pudingformákat 1/3-ig töltöttem a kétféle színű joghurtos krémmel és betettem a fagyasztóba dermedni. Kb. 20 perc kellett egy adagnak. Mikor megdermedt, kivettem és a kisebb fémtálat elmosva, újabb adag krémet öntöttem bele, azt pedig narancssárga ételfestékkel színeztem. Ráöntöttem a már megdermedt részre és mehetett vissza a fagyasztóba 20 percre. Még egyszer megismételtem a fenti műveletet, csak zöldre színeztem a krémet. Mikor a legfelső réteg is megdermedt, kivettem, egyenként lefedtem őket fóliával és áttettem a hűtőbe, már ami maradt, mert a fiuk megettek rögtön kettőt. Áron megesküdött, hogy a zöld színűnek körteíze van. :) Mindnek vanília íze volt, mert a válogatós Ábel csak azt eszi meg, de örültem, hogy a fantáziájuk működött evés közben (is). Úgy tűnik, megérte a macera. :)

Tipp: bármivel lehet ízesíteni, aki bátor akár lime lével, gyömbérrel, kardamommal, csokival, tonkababbal, kókusszal, almával, körtével. Lehet több tejszínt is tenni bele, akkor talán több zselatin is kell. Ha kisbabának készül, akkor mézet nem szabad bele tenni, és érdemes növényi tejszínnel készíteni.

2012. szeptember 5., szerda

Szoó Judit - féle mikrós lepény

Most egy olyan recept következik, amit a szükség szült, nem egy csúcs gasztronómiai élmény, viszont elfoglalt anyukáknak, akik diétáznak éppen megfelelő. 
Aki ódzkodik a mikróban készített ételektől, az ne is olvasson tovább. Bár olvastam a mikróhasználattól elrémisztő dolgokat, valahogy nem rémültem el eléggé tőle. Igyekszem kerülni, de van otthon és ha kell használom. Ezt az ételt nem először készítettem, hanem már rengetegszer, de vagy gyorsan elfogyott, vagy nem volt túl fotogén, így eddig még nem örökítettem meg. Legnagyobb előnye az, hogy tényleg hamar készen van, és végül is meleg étel, ebédre is megfelelő. Rengeteg módon lehet variálni a fűszerezéssel, azzal amit bele teszünk. Szoó Judit receptkönyveinek egyikéből való, amiket nagyon ajánlok mindenkinek beszerzésre, mert nagyon ötletes, diétás ételek vannak benne. Kilófaló liszttel is el lehet készíteni, de nekem most nem volt itthon, ezért teljes kiőrlésűvel készítettem. 



Hozzávalók:
5 evk teljes kiőrlésű liszt
2 evk olaj
1 tojás
1 evk natúr joghurt vagy tejföl
1 kk ecet (nálam almaecet)
4 evk tej
1/3 tk sütőpor
1 evk sajt (nálam most parmezán)
Fűszerek: só, bors, pirospaprika vagy egyéb
2 db virsli, vagy megmaradt párolt zöldség, sült hús, stb

Egy tálban a hozzávalókat összekeverjük. A zöldséget, vagy virslit utoljára tesszük bele. Galuskatészta sűrűségűnek kell lennie a masszának. Egy kerek sütőtálba tesszük, vagy bármibe, ami mikrózható és 7 percig teljes fokozaton mikrózzuk. Nekem egy IKEÁ-s keres sütőtálban készült. Nyugodtan ki lehet venni közben és megnézegetni. Én úgy szeretem, ha a széle és a közepe teljesen átsült, szinte száraz. Mindenképpen rácsra kell tenni rögtön, miután kivettük, hogy a pára elszálljon, egyébként átnedvesíti a tésztát.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...