2012. május 31., csütörtök

Mandulalisztes piskóta Nutellával (gluténmentes)

Kaptam kipróbálásra Nature Cookta mandulalisztet, és már régóta szerettem volna piskótát készíteni, amit Ábel is nyugodt szívvel ehet. Egyszerű kis sütemény, igazi vasárnap délutáni nassolni való. Nekem egyébként nagyon édes volt, mert szerintem a Nutella egyszerűen gej, de lehet savanykásabb lekvárral is tölteni, vagy akár piskóta tekercset is készíteni belőle. Nem titkolom, hogy a tészta törékenyebb, mint a liszttel készült társa, és nem is annyira rugalmas, de azért kezelhető.





Hozzávalók:
4 db házi friss tojás
4 evk Xukor (nyírfacukor)
4 evk Nature Cookta mandulaliszt

A tojások sárgáját kikeverem a nyírfacukorral. A tojások fehérjéjét kemény habbá verem egy pici sóval.  Mikor már szép kemény és fényes, belekeverem a tojássárgájás keveréket és egy hablapáttal finoman átkeverem, majd beleszitálom a mandula lisztet. Azzal is átkeverem, míg egynemű a tészta. Nem szabad sokági piszmogni vele. Sütőpapíros tepsire öntöm, elegyengetem és 180 fokon tűpróbáig sütöm. Nem szabad túlsütni. Kivéve hagyom kihűlni, kettévágom, egyik felét megkenem Nutellával (gluténmetes fajtát kell venni)  és befedem a másik lappal. Szeleteket is lehet vágni, kinek hogy tetszik.

2012. május 30., szerda

Gluténmentes Glutenix kalács

Hétvégén sok-sok rendezvényt végiglátogattunk. Ilyenkor elképesztően nehéz Ábel számára korrekt uzsonnát vinni. Az a sok illat, sülő lángos, töki pompos, kürtőskalács és egyéb vásári finomság! Nehéz versenyre kelni vele. Ábel ezekből mind nem ehet, így persze mi sem eszünk, inkább mindig viszünk magunkkal szendvicset. Most az alábbi kalácsból készült szendvics vajjal és mogyorókrémmel, ami ha nem is vette fel a versenyt a vásári finomságokkal, azért Ábelnek jól esett és nagyon jó étvággyal fogyasztotta. 




Hozzávalók:
350 g Glutenix foszlós kalácspor
280 ml tej
2 kk száraz élesztő
2 tojássárgája
5 g vaj olvasztva
1 kockacukor vagy egy kk cukor

A tejet meglangyosítottam. Egy részében feloldottam a cukrot és beleszórtam a száraz élesztőt, megvártam, míg felhabosodik. A lisztet egy tálba szórtam, a közepébe mélyedést készítettem és a tojássárgáját beleütöttem. A vajat felolvasztottam. A robotgép keverőspiráljával a lisztet-tojást - élesztős tejet és maradék tejet szépen összekevertem. Mikor egynemű volt a felolvasztott vajat is belekevertem és dagasztottam kb. 2 percig. Egy kivajazott kenyérformába öntöttem a tészta kb. 2/3-át, majd a tésztába, ami a tálban maradt egy evk kakaóport kevertem és azt is beleöntöttem a kenyérformába. Kicsit összekevertem egy villával, hogy szép márványos legyen és egy órát letakarva kelni hagytam. Mikor beleöntöttem a forma feléig ért, mikor betettem sülni 160 fokra kb. a forma 3/4-éig és a sülés közben úgy kidagadt, hogy azt hittem, ki is folyik. De szerencsére nem történt baj. A teteje megrepedt, de nagyon finom, tényleg foszlós, puha kalács lett belőle. A bélzete levegős, könnyű és még két nap múlva is puha volt. Aki készített már gluténmentes péksüteményt, az tudja, hogy ez mit jelent. Rácsra tettem, mikor elkészült, hogy nehogy benedvesedjen a formába.






2012. május 29., kedd

Zöldséges fritatta - könnyű nyári ebéd

A zöldséges Martonvásáron nem egy jól felszerelt hely, de azért tavasszal itt is van újkrumpli és cukkini. Ahogy tanácstalanul álldogáltunk és gyümölcsöt válogattunk a gyerekeknek, a férjem felkapott két kis cukkinit és várakozóan nézett rám, hogy megvegye-e nekem (állandóan padlizsánnal és cukkinival kedveskedik nekem, mert ő utálja, ezért a szeretet megnyilvánulás legerősebb kifejezésének érzi, hogy ilyeneket hoz nekem, ha elmegy vásárolni). Most nem kértem, mert épp nem jutott eszembe semmi, amit készíthetnék belőle. Nézte még egy darabig a cukkinihalmot, majd felkiáltott: "Tudom mit készítek belőle: csinálok egy finom zöldséges rántottát." Engem felajzott az ötlet, a gyerekeket kevésbé. Egy irigykedő hölgy jelezte, hogy vihetünk nekik is. Mikor a játszótérről farkaséhesen hazaestünk még jobb ötletnek tartottam. A rántotta egy gyors fogás, de nem az én férjemnél, aki még a sütőbe is betette egy körre, nekem viszont már csorgott a nyálam, alig győztem kivárni, hogy elkészüljön.

Hozzávalók:
5 tojás
kevés tejszín
2 kis cukkini lereszelve
1 fej hagyma
1-3 evk olíva olaj
egy paradicsom
1 csokor petrezselyem
5 dkg trapista sajt
1 evk parmezán sajt
5-6 db újkrumpli
só, bors

A hagymát apróra vágta és megdinsztelte picit az olajon, a zöldségeket (krumpli, cukkini) nagy lyukú reszelőn lereszelte (a cukkinit nem pucolta meg) ezeket is rádobta a dinsztelt hagymára, Rázva kevergette, párolta. Összevágta a petrezselymet, rászórta azt is és megfűszerezte. Egy üvegtepsi aljába öntötte. A tojást felverte a tejszínnel, ebbe is tett kis sót és borsot, beletette a reszelt sajtot és ráöntötte a zöldségekre. Kirakta a tetejét paradicsommal és kb. 20 percig 200 fokon sütötte.

2012. május 28., hétfő

Könyvek ajándékba

Van néhány gasztronómiai témájú könyvem, amit soha nem használtam. Úgy gondoltam, itt a blogomon meghirdetem, aki akarja vigye. Ingyen adom, csak írjatok.

Ezek a következők:
Giannival a konyhában



Nekem fél óra elég (hipergyorsan elkészíthető ételek)
Ehhez nem találtam képet, mert lehet, hogy nem pont ez a címe, de valami ilyesmi. Elég különleges ételek vannak benne, talán ezért is nem sokat forgattam. De hátha valakinek épp ez hiányzik.

A főzés nagy enciklopédiája




Mit egyen a gyerek?
(ebből két példány is van) 

Még lehet, hogy akad néhány, de most csak ezeknek a címe jut eszembe.
Aki szeretné valamelyiket, az jelezze itt egy megjegyzésben, vagy írjon mailt. 
Az átadás Martonvásáron, ill. esetenként Budapesten lehetséges.


2012. május 26., szombat

Mákos perec gyereknapra

Az óvodában gyereknapoztunk, oda készült ez a nagyon egyszerű kis perec. A recept ötlete innen származik, de nekem a víz extrém kevésnek bizonyult még ha a mákot nem is tettem volna bele.  Egyébként négy süteménnyel készültem az ovis gyereknapra, ebből kettő gluténmentes volt és ezekből három süteményt így vagy úgy elrontottam. Rá kellett jönnöm, hogy ez egy ilyen nap, ezeken a napokon nem lenne szabad süteményt sütnöm, mert biztos, hogy nem sikerül. Ti is vagytok így néha?
Ez pont az lett, ami jól sikerült. Persze én vagyok a buta, miért kell nekem, ha valamilyen alkalomra viszek sütit új recepteket kipróbálnom.



Hozzávalók:
250 g liszt
50 g darált vagy szemes mák
250 ml víz
20 dkg parmezán sajt
3 evk olíva olaj
1 kk só
1 db. kockacukor vagy 1 tk cukor
2 kk porélesztő
a tetejére szezámmag

Az élesztőt a víz egy részében a kockacukorral felfuttattam. A lisztet és mákot, sót és parmezán sajtot tálba mértem, a közepébe öntöttem a felfuttatott élesztőt. Elkevertem, majd apránként hozzáöntve a többi langyos vizet, dagasztani kezdtem. Nem ragadós, puha, rugalmas tésztát kell kapni. 
Hagytam a duplájára kelni, majd 4 darabra vágtam. A négy darabot egyenként 8 darabra és azokat 20 cm-s rudakká formálva perec alakúra hajtogattam. Sütőpapíros tepsire raktam, a tetejét megkentem vízzel és megszórtam szezámmaggal, majd előmelegített 220 fokos sütőben 10 percig sütöttem. 
Hát ennyi a recept. Az ovisoknak és az óvónőknek is ízlett.




2012. május 24., csütörtök

Diósült (gluténmentes)

Dióból már készültek nálunk kolbászkák. Zizi diósült receptjét, amit ő Annától kapott, már nagyon régen elmentettem, de az elkészítés váratott magára. Köretnek egyszer krumplipürét, másnap karfiolpürét ettem hozzá. Hmm... nagyon finom volt.



Hozzávalók:
250 g dió, mandula, sós mogyoró, szezámmag (ízlés szerinti arányban)
1 fej hagyma
1 g fokhagyma
1 tojás
400 g paradicsom konzerv (nálam darabolt volt, lecsepegtetve)
150 g sajt
1 csokor friss petrezselyem
2 teáskanál friss zsálya
1/2 teáskanál friss menta
pici citromlé
só, bors
kókuszolaj a forma kikenéséhez

Egy robotgépbe szórtam a magokat ledaráltam, majd egy tálba tettem. A robotgépbe tettem a hagymát, fokhagymát, paradicsomot, fűszereket és azt is összeturmixoltam, majd a darált magokhoz öntöttem. Beleütöttem a tojást és a sajtot is beletettem, amit előtte lereszeltem. Majd belesimítottam egy tortaformába, amit kókuszolajjal kikentem, és 180 fokon kb. 50 percig sütöttem. Mikor kihűlt, csodásan lehetett szeletelni és nagyon-nagyon finom volt, tényleg. 


Olaszország - Zumba tábor


Alig tudom bepótolni ezt az öt napot, amit Olaszországban töltöttem, mert annyi "finom" bejegyzés született az általam is olvasott gasztroblogokon, hogy egyszerűen nem tudom mindet végignézni. Jó volt nekem, mert család nélkül, öt napot tölthettem Lido di Pomposaban és napi sok órát zumbázhattam. 
A zumbát valaki vagy elsőre megszereti, vagy egyáltalán nem jön be neki. Én az előbbi csoportba tartozom. Egy éve járok folyamatosan, nem mindig rendszeresen, sajnos. Sokszor elnézem a zumbázó társaimat. Nők mindenféle korosztályból (2-100), soványak-kövérek-normál testalkatúak, de mindannyian szeretnek táncolni. Egy, mondjuk középkorú családos nőnek mennyi alkalma van táncolni? Max otthon a tükör előtt, de akkor is fenyeget a veszély, hogy a családja kiröhögi. Bulizni már nem nagyon mehet el, ha meg a latin zenére pezsdül fel a vére, akkor elmehet egy tánctanfolyamra, de párja már nem biztos, hogy akad. 
Szóval a zumba teret ad arra, hogy az ember lánya mozogjon, kiélje a tánc iránti szenvedélyét és amúgy jó társaságban legyen. Már évek óta nem vihogtam annyit, mint a táborban a lányokkal, akikkel egyébként ott ismerkedtem meg. Mindannyian "családanyák" vagyunk, de szeretünk élni és egyikünket sem elégít ki, hogy ellátjuk a családunkat és dolgozunk. Ez a kicsit több, számunkra többek között a Zumba. A táborban durván sokat zumbáztunk, minden nap sok-sok órát, délelőtt-délután-este. Jól esett, de az utolsó napon már nagyon fájt a lábam, nem szokta az ökör a szántást, ugye. :)
Sokan csodálkoztak, hogy a férjem "elengedett", mert ez nem általános, hogy két gyerek mellől csak úgy elruccanok Olaszországba, pár napra, de nem csak hogy elengedett, hanem nagyon biztatott, hogy menjek. Nem volt olyan egyszerű megoldani, sok-sok szervezést igényelt, de végül minden rendben volt. Olyannyira, hogy éjszaka érkeztem haza és mivel reggel már az ágyban találtak a fiuk, ügyet se vettettek rám, természetesnek vették, hogy ott vagyok. Annyit kérdeztek: "Anya, hát te hogy kerültél ide?" :)

Olaszország boltjaiban kiélhettem a különleges hozzávalók iránti kíváncsiságomat. Úgy jöttem haza, hogy a tipikusan olasz ételekből hoztam kóstolót: citromlekvár, piadena, pesto, olaszt tészták, sonka, parmezán sajt. Már alig várom, hogy kipróbáljam őket. A citromlekvárról már tudok referálni, nagyon -nagyon finom.

Képek nem készültek, mert elfelejtettem fényképezőgépet vinni, ezért csak a tengerparton kattintottam egyet a telefonommal, de ebből is látszik, hogy milyen nyugalomban pihenhettem. :)

2012. május 16., szerda

Kókuszolaj, Stevia és Xilit

Tegnap a húgommal beszélgettem és megkért, hogy küldjek neki jó diétás süti recepteket. Mondtam, neki, hogy annál jobbakat, amik a blogon képpel együtt megjelennek nem tudok neki küldeni. Hát igen, igen, olvassa  ő azokat, de állandóan valami különleges hozzávalókat használok, ami neki nincs, így el is megy a kedve a kipróbálástól. Elgondolkodtam, hogy hányan lehetnek ezzel így, hogy szép-szép, de nekem nincs a kamrámban kókuszolaj, xilit és Stevia vagy akár gluténmentes liszt.
Hogy ezek ne tántorítsanak el senkit a receptek kipróbálásától, az alábbiakban közreadom, hogy egyrészt én hol és mennyiért szerzem be a "különleges" hozzávalókat, másrészt szeretném eloszlatni az aggályokat, ha mégsem tudtok ezekhez hozzájutni. 

Szóval:
1. Gluténmentes liszt - nyugodtan használhatsz helyette mindegyik receptnél normál lisztet. Garantáltan még jobb lesz vele a sütemény.


2. Xilit - jelenleg legjobb áron kb. 2000 Ft-ért a www.csaladellato.hu cégtől szerzem be a kilós kiszerelésű xilitet. Több dolgot is rendeltem, így a kiszállítás ingyenes. Azért is ajánlom őket (nem fizetnek a reklámért), mert magyar vállalkozások (Erdélyi vállalkozásokét is) termékeit értékesítik, sok minden van náluk, amire egy átlagos háztartásnak szüksége van. A Xilitnek nincs mellékíze, 40%-al kevesebb szénhidrátot tartalmaz, mint a fehérített cukor, nem emeli a vércukorszintet, és a fogaknak sem árt. Ezért használom. Nálam, aki elég sokat sütök kb. két kg fogy el egy hónapban. Ugyanúgy lehet használni mint a fehérített cukrot, ha az szerepel egy receptben, nyugodtan ki lehet váltani 1:1 arányban Xilittel. Nincs egyáltalán mellékíze. A családot hozzá kell szoktatni, mert van akinél az első-második találkozás hasmenést okoz, de ez egyrészt ritka (nálunk a kisebbik fiamnál jelentkezett, senki másnál a családban és nála is elmúlt).


3. Kókuszolaj - ha már a süteményekbe vaj, margarin = zsiradék kell, egyáltalán nem mindegy, hogy mit teszünk bele. A kókuszolaj nem tartalmaz transzzsírokat, nem rakódik le zsírként a szövetekben, és egyéb jó tulajdonságokkal rendelkezik, akit érdekel olvasson utána bátran, meg fog győződni róla, hogy érdemes a napi étrendbe beépíteni. Én a www.cocotrade.hu-ról veszem (náluk nem találtam képet), akik Budapesten ingyenesen kiszállítják. A nagyobb kiszerelés 2,5 kg az, ami nekem megéri. Mióta megvan, mindent ezzel készítek. Ebbe pácolom a húst, ezzel sütök, ebben sütök stb. Egy hónapra bőven elég egy ilyen adag, ami egyébként 3000 Ft körül van. Véleményem szerint ennyit simán elköltenék vajra, margarinra, olajra. A receptek természetesen elkészíthetők más zsiradékkal is.

4. Stevia - én a www.provitamin.huhttp://www.provitamin.hu/fogyokura-dieta-emesztes/cukor-helyett-stevia-edesito-c247/-ról kaptam egy mintacsomagot, még tavaly nyáron, azóta használom. Nagyon-nagyon kevés kell belőle. Érdemes más édesítővel (pl. xilittel) együtt használni, mert tényleg van egy kevés mellékíze. Ha pl. csokis süteményt készítek, akkor nyugodtan használom a Fluid formátumát, mert nem érzik ki az íze. Az energia és szénhidráttartalma 0, szóval diétában szuper, érdemes vele kísérletezni.

Remélem segítettem azoknak, akik szeretnének változtatni, de még nem tudják, hol kezdjék és talán a receptjeimet több kedvetek lesz ezeket tudva, kipróbálni.

2012. május 14., hétfő

Sóban sült csirke salátával és epres túrótorta - diabetikus receptversenyre

Egyáltalán nem gondoltam volna, hogy valaha is részt veszek egy receptversenyen, főleg nem, hogy egy diabetikus receptversenyen. Mégis így alakult, és egyáltalán nem bánom. :)
Itt lehet szavazni rám, kérlek, ha tényleg tetszik, tégyétek meg. Előre is köszönöm azoknak, akik esetleg rám szavaznak.
https://apps.facebook.com/tasz_receptverseny/
A többi blogger receptje is szuper.




Sóban sült csirke, mediterrán salátával

A sóban sült csirke egy egyszerű étel, mégis mindenki szereti. Bár semmilyen különleges fűszert nem használunk, a végeredmény mégis ízletes, omlós, puha és szaftos hús. Az ára sem borsos. Az alábbi étel szénhidráttartalma tulajdonképpen 0, ha a húst nézzük. A saláta nagyon függ attól, valaki mennyit eszik meg belőle, de tulajdonképpen az is nagyon kevés. Energiatartalma (ha valaki egy combot fogyaszt el): 157 kcal, ha kettőt, akkor ennek a duplája.

4 csirkecomb (alsó-felső egyben)
1 evk fokhagymás fűszervaj
1 kg durva szemű só

250 g koktélparadicsom
4 kicsi (kovászolni való) uborka
friss bazsalikom ízlés szerint
fél fej saláta összetépkedve
100 g feta sajt
4 szál újhagyma
2 evk olíva olaj

A saláta hozzávalóit tetszés szerinti nagyságúra aprítjuk és egy tálba halmozzuk, lehetőleg rétegenként. A tetejére kerüljön a sajt és a fűszer. Természetesen bárhogy lehet fűszerezni, ízlés szerint, vagy aszerint, ami otthon megtalálható, de akkor az energia értékét át kell számolni.
A combokat megmossuk, leszárítgatjuk és belemasszírozzuk a fűszervajat, elosztva a négy combra. Egy nagy tepsi aljába szórjuk a sót, szépen elegyengetjük és ráfektetjük a combokat. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk és 1 órán át sütjük, vagy tovább, amíg mindkét oldala szép piros lesz. Kétszer megfordítottam a sütési idő alatt. 



Sült túrótorta eperrel


Ezt a tortát a xilit és a túró teszi diétássá és a a tény, hogy nincs benne liszt. Finom, krémes és rém egyszerű elkészíteni. Üdítő, tavasz ízű torta lett a friss eperrel a tetején. Egy szelet energiatartalma 205 kcal, szénhidráttartalma: 20g (ha 100 g epret számolunk a tetejére).

750 g túró
4 tojás
100 g xilit
1,5 csomag vaníliás puding
75 g tejföl
pici vanília, pici citromhéj
a tetejére ízlés szerint friss eper
(nálam ez egy 500 g-os doboz volt)
10 g xilit a tetejére szórva

A túrót, tojásokat, tejfölt, xilitet, vaníliát, pici sót, citromhéjat egy tálba teszem és alaposan összekeverem. Beleszórom a pudingport egyenletesen és ezzel is alaposan összekeverem. Egy 32 cm átmérőjű kapcsos tortaformába töltöm úgy, hogy előtte a forma alját bevonom sütőpapírral, az oldalát megvajazom és a sütőpapírt körben kicsit rátapasztom a külsejére, hogy ha folyna a krém, megfogja. Beleöntöm a krémet és 160 fokon 1,5 órát sütöm. Picit össze fog esni, ahogy áll, de nem baj, attól krémesebb lesz a belseje. Másnapig hűtőbe teszem, vagy legalább 1-2 órára. Az epret megmosom, megszárítgatom, felvágom negyedekre és amikor tálalom a torta tetejére szórom. Mivel nálunk vendégeknek készült, megszórtam a tetejét is egy evk xilittel.

Jó étvágyat!



Egyébként nyerni is lehet, méghozzá egy szuper Dcontrend vércukormérőt.

2012. május 13., vasárnap

Hétköznapi Pina Colada minimuffin (diabetikus, gluténmentes)

Ezt a mini muffint bármelyik délután összedobhatod. Már szerepel hasonló a blogon, de ebben csak kukorica lepényliszt van és megbolondítottam egy kis ananászos joghurttal. Természetesen, ahogy most már minden sütemény nálam, kókuszolajjal és xilitel készült.

Hozzávalók:
60 g kukorica lepényliszt
100 g kókuszreszelék
1 tojás
1 doboz Aktivia ananászos joghurt
pici só, pici vanília
1 kk sütőpor
100 g xilit
50 g kókuszolaj (folyékonyan)

A kókuszolajat picit beteszem a mikróba és megolvasztom, könnyebb vele bánni. A tojást, joghurtot és xilitet, vaníliát, sót, majd a folyékony kókuszolajat szépen összekeverem. Figyelni kell arra, hogy a joghurt és a tojás ne legyen hideg, de legalább a joghurtot meg kell kicsit melegíteni, nem melegre, csak épp szoba hőmérsékletű legyen. Ha nem így járunk el, a kókuszolaj a hideg anyagokkal való érintkezés közben visszadermed és darabossá válik. Beleöntjük a kukorica lepénylisztet (lehet sima kukorica lisztet is használni), sütőport és kókuszreszeléket és alaposan elkeverjük. Egy 24 rekeszes minimuffin tepsibe rakunk kis kapszlikat és egy-egy kávéskanál tésztát teszünk bele. 180 fokon sütjük 15 percig, míg a szélei barnulni kezdenek.
Elképesztően finom illat lengte be a lakást. A fiuknak már csorgott a nyála, mire elkészült a sütemény.
Tipp: szerintem finom lehet körte joghurtal, eper joghurttal, vagy esetleg kókuszos görög joghurttal is. Érdemes variálni, mert nagyon egyszerű, mégis mindig más sütemény lehet belőle.

2012. május 10., csütörtök

Köles kolbászkák medvehagymával és répával

Nagyon szeretem a zöldségfasírtokat, és sokfélét ki is próbáltam már. Ezek a köles kolbászkák nagyon finomak lettek, ajánlom mindenkinek egy húsmentes napra. Tojásmentes, lisztmentes, tejmentes finomság, főzelékhez feltétként. Én csak úgy elrágcsáltam őket, mert késő délutánra lettek készen. Csak pár darab érte meg a másnapot.
A köles semleges íze miatt valami hihetetlen, hogy mennyi mindennel lehet variálni. Láttam már túróval, medvehagymával, zellerrel, répával és még számos zöldséggel. Bátran próbáljátok ki, bármivel finom lesz.


Hozzávalók:
1 bögre köles
3 bögre víz
1 evk sómentes ételízesítő
1 kk só
2 (kisebb) vagy 1 (nagyobb) répa lereszelve
1 kk szezámolaj
2 evk medvehagyma (nálam olajban eltett)
1 g fokhagyma

A kölest megmostam, majd lassú tűzön megfőztem a háromszoros mennyiségű, ételízesítős vízben. Mikor kicsit kihűlt (sűrű massza lesz, ezért nem is kell hozzá tojás) hozzákevertem a lereszelt répát és a többi fűszert, medvehagymát, fokhagymát, szezámolajat. Mindenki ízlése szerint tehet bele fűszereket.
Kolbászkákat formáztam és az Aktifry-omban sütöttem meg két adagban, 20 perc alatt, úgy, hogy közben megfordítottam egyszer. A massza jól formázható. Ennek a sütési módnak annyi előnye van, hogy nem kell hozzá, csak egy kanál olaj. Sütőben is süthető, de szerintem akkor célszerűbb fasírtokat formázni, úgy jobban átsül. Akkor is ki kell olajozni a tepsit és esetleg olajsprayval megfújni a fasírtok tetejét. Szerintem ebben az esetben is célszerű megforgatni sütés közben.

Amarántos-banános egészség keksz

Egy igazi csemegét hoztam. Finom, nagyon egészséges, diabetikus és tele van vitaminokkal. Liszt nélkül készült, így gluténmentes is.



Hozzávalók:
Egy csésze (1 cs) = 1,5 dcl
1 banán
2 szűk evk kókuszolaj
1 tojás
3/4 cs xilit
1 cs dió
1 cs napraforgómag
1 cs kókuszreszelék
2 evk lenmag
1,5 cs puffasztott amaránt
1 mkk szódabikarbóna
1 mkk fahéj

A diót, lenmagot, napraforgómagot és a kókuszt egyben géppel összevágom apróra. Egy tálban szétnyomkodom a banánt, hozzáteszem a tojást, kókuszolajat, fahéjat, xilitet és alaposan elkeverem. Utána hozzákeverem a száraz anyagokat. A legvégén teszem bele az amarántot, nekem 1,5 csészényit vett fel. Annyit kell hozzá adni, hogy jól formázható legyen a massza, ne legyen széteső. Függ a tojás és a banán nagyságától. Sütőpapíros tepsire rakosgatom őket úgy, hogy kis golyóbist formázok a kezeim között, majd ellapogatom és úgy teszem a tepsibe. Még terülni fog, de nem sokat. 170 fokon 10-15 percig sül. A második adag kicsit jobban megsült, nem ártott neki.

2012. május 9., szerda

Paleo szezámos sós keksz (gluténmentes)

A könyvtárban bóklászva megakadt a szemem Szendi Gábor-Mezei Elmíra Paleolit szakácskönyvén. Arra gondoltam, hogy bár nem viszek paleo konyhát, biztosan találok egy-két jó lisztmentes receptet benne, amit a kisfiam étrendjébe beépíthetek. Így is lett. Többet is találtam, de ez volt az első, amit elkészítettem.


Hozzávalók:
3 tojás
10 evk szezámmag
10 dkg sajt lereszelve
pici sütőpor
1/2 mk pirospaprika (csípős is lehet)
1/2 mk frissen reszelt szerecsendió
só, ízlés szerint

A recept szerint a tojás sárgájával kell elkeverni a fűszereket, majd a szezámmagot, a fehérjét pedig fel kell verni és úgy hozzákeverni. Én annyit változtattam, hogy nem választottam külön a tojást, hanem egyben kevertem el a fűszerekkel, sóval, sütőporral, majd a szezámmaggal, de megpirítottam picit a szezámmagot.
Elég híg masszát kaptam. Evőkanálnyi adagokat tettem a sütőpapíros tepsibe, elkentem, hogy kerek kekszek legyenek. A tetejét megszórtam sajttal és előmelegített sütőben 180 fokon sütöttem, míg a szélük barnulni kezdett.
Teljesen hagytam kihűlni, amire külön figyelmeztetett a recept, mert így nem puhul meg, ha később dobozba zárjuk. Nálunk nem volt ideje dobozba kerülni.

Játék fűszernövényekért


Itt találjátok a játék leírását és a nyeremények képét:



2012. május 8., kedd

Nyers energiaszelet (gluténmentes, tejmentes, tojásmentes - és finom)

Régen láttam ilyesmit ezen a blogon. Valahogy eszembe jutott és nagyon megkívántam. Biztosan nem véletlenül. Azt gondolom, hogy a szervezetem jelez, ha valamire nagyon szüksége van és amikor megkívánok nagyon valamit (nem vagyok kismama), akkor igyekszem azt készíteni, enni, mert tudom, hogy ez fog beépülni és ez esik legjobban. Például nem szeretem a salátát, és mostanában mégis állandóan zöldet ennék.
(A képért elnézést kérek, sehogy nem találtam egy alkalmas szögletet, ahol normálisan le tudtam volna fotózni, amúgy nem is volt fotogén a téma)

Hozzávalók:
1 csomag (200 g) vörös áfonya
2 marék dió (ízlés szerint, lehet mandula is)
30 g kókuszreszelék
30 g szezámmag
100 ml víz

Mindent az aprítógépbe teszünk és addig vágjuk, míg közel egynemű masszát kapunk. Nekem nagyon nehezen birkózott meg vele a gépem, de lehet, hogy azért, mert elég egyszerű konstrukció. Nem is lett igazán egynemű. Mikor készen volt, belelappogattam egy kanál hátával egy üvegtálba és egy órára betettem a hűtőbe. Nagy élvezettel rágcsáltam el egy-egy kockát.
Egyszerű, energia dús és egészséges és nagyon finom. Kell ennél több?

2012. május 7., hétfő

Anyák napja a legkisebbel

Amikor először kellett anyáknapi ünnepségre mennem, azt hittem, majd sírdogálni fogok, látva az én "nagy" fiamat szerepelni a többiekkel, de valamiért egyáltalán nem hatódtam meg. Szépen végignéztem a mondókázást (a kicsiknél még ilyen műsor van) és örültem, hogy az én kisfiam is mindet tudja. Igaz, hogy közben az inge kijött a nadrágból és a fényképeken meglehetős pacuhán néz ki, de nem bántam különösebben, így is nagyon aranyos volt. Sokkal inkább meghatódtam, mikor otthon mondta el a versecskéket, amiket anyák napjára tanult.
Áron is ovis lett, ebben az évben két anyáknapi ünnepségre is mehettem. Előtt egyik éjszaka felébredt Áron, odabújt hozzám és így szólt:
"Anya, én tudom ám az anyáknapi verset." 
Én: "Tényleg?(ennél többre éjjel nem telt) 
Áron: "Anya, nem viccelek!" 
És tényleg tudta, másnap meggyőződhettem róla, hogy nem viccelt.

Osvát Erzsébet: Ha nagy leszek

Ha én nagy leszek, és Te kicsi
tiéd lesz a babakocsi
Én dolgozom, Te majd játszol
várat építsz, fára mászol
Leviszlek a játszótérre,
lepkét kergetni a rétre,
Boltba is én megyek,
veszek tejet, kenyeret,
banánt is mert szereted.
Hazaérek, ölbe veszlek,
úgy SZERETLEK, úgy SZERETLEK
(itt kötelező az ölelés)



Itt az előadás előtti izgalomban össze-vissza röhincsélnek.

 A bevonulás után, a legjobb barátja mögötte. Persze ő nem volt hajlandó az előtte álló kislány vállát megfogni.
 Huncut kép.

A kisbarát se piskóta, ha kópéságról van szó. 

Itt is pont a másik irányba megy, mint kellene és nem hajlandó ám csípőre tenni a kezét, ahogy kell.

A renitenskedés aktuális példája.

2012. május 2., szerda

Gluténmentes kalács

Ezt a kalácsot Húsvétra sütöttem, de nem volt idő posztolni. Tulajdonképpen a családé, és ez egymás után sültek ki a sütőben. Ugyanazt a receptet használtam, Horváth Ilonka receptkönyvéből a foszlós tejes kalács receptjét. Olyan lett, amilyennek egy kalácsnak lennie kell. Mikor fotóztam már csak ennyi volt belőle, bocsánat. Nem fontam (lehetetlen is, mert a tészta tulajdonképpen kenőcsös állagú), csak kenyérformában sütöttem és ilyen lett. A gyerek nagyon élvezte, hogy ugyanazt ehette, mint mi.

Hozzávalók:
25 dkg liszt (Schar mix B)
2 dkg cukor
10 g friss élesztő
2,5 dkg vaj
2,25 dcl tej
jó csipet só

A cukrot a tejben feloldjuk, az élesztőt belemorzsoljuk és megvárjuk, míg fölhabzik. A vajat felolvasztjuk. A lisztet tálba tesszük, a sót belekeverjük. Mikor az élesztő felfutott a tejben a liszthez öntjük és alaposan megdagasztjuk, ami annyit jelent, hogy a robotgép karjával jól kikeverjük. Mikor egynemű, hozzáöntjük a vajat és azzal is jó sokáig keverjük (2-3 perc). Aztán kivajazott kalács vagy kenyérformába öntjük és legalább fél órát kelesztjük. Már így is nagyon szépen feljön, aztán 170 fokon sütjük, itt nyeri el az igazi magasságát. Tűpróbával ellenőriztem, kb. 45 perc volt, de ez sütőtől függ.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...