2012. október 28., vasárnap

Egy sütiből kettő - guténmentes

Egy, a blogom révén megismert lánytól, Rékától (ezúton is köszönöm, Réka!) kaptam néhány palleo-s receptet, amiknek egyből nagyon megörültem, alig vártam, hogy kipróbálhassam. Nem tartottam magam szigorúan a recepthez, de így is nagyon finom, szaftos muffint sikerült sütni, amelynek a fő alkotó elemi az alma és a kókusz. A gyerekek körében viszont valamiért nem aratott nagy sikert, pedig esküszöm nagyon finom volt. Nehezményezte Ábel, hogy nem kókuszgolyót készítettem. Na várj csak gyerek, nem jársz túl az eszemen! Míg oviban voltak a muffin átlényegült kókuszgolyóvá. Bár az íze nem sokat változott, így nagyon ízlett a gyerekeknek és két részletben az egészet megették. Ez nem egy cukormentes változat, sőt, igencsak kalóriadús.



Hozzávalók:
200 g almapüré (ALDI-s)
200 g kókuszreszelék
1 evk olvasztott kókuszolaj
2 tojás
csipet szódabikarbóna
csipet vaníliapor
80 g barnacukor
2 evk szezámliszt (vagy bármilyen más gm liszt)

Mindent összekevertem és a masszát szilikonos muffin tepsibe kanalaztam. Ebből 10 muffin jött ki. A massza sűrű volt, kanállal adagoltam. Szépen feljött, de a sütik így is tömörek voltak és szerintem nagyon jóízűek, szaftosak. Mivel így nem fogyott el, a masszát összemorzsoltam és adtam hozzá gm nápolyilap morzsát (ez volt itthon, de lehet bármilyen gm száraz kekszmorzsát adni hozzá, amivel összeáll). Utána szép golyókat lehetett formázni belőle és természetesen kókuszba hempergetni (vagy kakaóba, vagy csokidarába, vagy bármibe, amit szeretnek a gyerekek). Így viszont tényleg nagy sikere volt.

2012. október 19., péntek

Gluténmentes magvas ropogós kenyér

Remélem, hogy nektek legalább annyira nagy örömöt fog okozni ez a recept, amennyit nekem okozott a felfedezése. Igazából nem láttam sehol, hanem a már elkészített ropogós kenyér mintájára próbáltam elkészíteni gluténmentes változatban, és hogy, hogyan nem elsőre sikerült. Tökéletes lett, mint a nem gluténmentes testvére és nagyon-nagyon finom. Ábel annyira megörült neki, hogy óriási mennyiséget pusztított el már ma. Lehet ízesíteni, ha valaki szeretné, lehet tunkolni krémekbe, és lehet sós kekszként is fogyasztani. Csupa egészséges, rostdús hozzávalót tartalmaz, ami a gluténmentes táplálkozásban óriási dolog. Akkor nem dicsérgetem tovább, hanem jöjjön a recept.



Hozzávalók:
1 2,5 dcl csésze

1 csésze Schar mix B
0,5 cs gluténmentes zabliszt
0,5 cs lenmag
0,5 cs szezámmag
0,5 cs naprafrogómag
1 cs hajdina pehely
0,5 cs olvasztott kókuszolaj
1 szűk cs langyos víz
1 kk méz
1/4 csomag porélesztő (Oetker)
1 csapott kk só

Az élesztőt felfuttatjuk a mézzel édesített vízben. A lisztet, magokat, és hajdina pelyhet, sót összekeverjük egy tálban. Hozzáöntjük az élesztős vizet és az olvasztott kókuszolajat. 
Összegyúrjuk. Nagyon ragacsos a tészta állaga, inkább keverhető, mint gyúrható. Félretesszük 10 percre pihenni, addig kicsit megszívja magát a hajdina pehely. Addig beizzítjuk a sütőt 180 fokra. Én szilikonos sütőpapíron nyújtottam ki, amit előtte kicsit megszórtam Schar liszttel, de nem sokkal. Fóliával lefedve nyújtottam ki, mert tényleg ragadós a tészta, de megéri kicsit szenvedni vele és nem adni hozzá még lisztet. Jó vékonyra érdemes nyújtani, olyan 2-3 mm-esre, mert akkor lesz ropogós. Elvágtam lisztezett derelyevágóval, de nem húztam szét, hanem sütőpapírostól ráhúztam a tepsire és betettem a sütőbe. Mikor a széle barnulni kezd, készen van, kb. 20-25 perc. Másnap széttörtdeltem a vágások mentén.



2012. október 16., kedd

Kilófaló mákos - magos kenyér

Mivel tegnap a kenyér világnapja volt, eljött az ideje, hogy megosszam veletek ennek a szuper kis kenyérnek a receptjét. Rachel Allen könyvéből származik és hozzám közvetve, Mimiéken keresztül jutott, csak én kilófaló liszttel próbáltam ki. Egészséges, diabetikus (nem számoltam ki, mennyi egy szelet szénhidrát tartalma, de mivel a kilófaló liszt úgy van kitalálva, hogy diabetikus diétában is fogyaszthassák, gondolom ennek is kevesebb sokkal az egy szeletre jutó szénhidrát és kalória tartalma, mint a normál fehér kenyérnek, nem beszélve a hatékony rostbevitelről) kis kenyér és nem utolsó sorban nagyon-nagyon finom. Vetekedik a zabpelyhes kenyérrel, ezt is többször fog készülni. Egyszer még sütőporral is elkészítettem, mert épp nem volt itthon élesztő és ezt csak azután vettem észre, hogy a liszteket és magokat összekevertem. Képzeljétek, úgy is működött, megnőtt a kenyér és finom is volt. A mák nagyon finom benne, senki ne hagyja ki.



Hozzávalók:
27,5 dkg kilófaló liszt kelt tésztákhoz
7 dkg zabkorpa (én nem tettem bele zabpelyhet, mert a kilófaló lisztben is van bőven, így inkább csak zabkorpát tettem bele hiszen azt még a Dukan-diéta is ajánlja)
7,5 dkg mák, szezámmag és lenmag (összesen ennyi)
fél csomag porélesztő
4 dcl langyos víz
1 kk méz
1 kk só

Egy kevés magot félretéve a kenyér tetejére, az élesztőt a vízben mézzel felfuttatva minden összeöntök és lazán összekavarom. Ne maradjanak benne lisztes csomók, de nem kell dagasztani sem, amúgy is sokkal hígabb állagú, mint a kenyértészta, pl. nem lehet gyúrni. Egy fakanállal a sütőpapíros kenyérformába kanalazom, a tetejét elsimítom, pici vízzel megkenem, rászórom a félretett magokat és hagyom kellni 1-1,5 órát. Utána 180 fokos sütőben sütöm kb. 50 percet, tűpróbával ellenőrzöm. Tényleg nedvesebb a tészta, mint a normál kenyérnél, ezért olyan sokáig nem is lehet tárolni, mert hamarabb penészedik, de frissen és még két-három napig nagyon finom. Nekem volt olyan nap, hogy csak a kenyér volt az eledelem, mert ebből készült falatnyi szendvicseket ettem.


2012. október 7., vasárnap

Téli fagyi gluténmentesen

Megnéztem jó pár télifagyi receptet, de valahogy egyik se tetszett igazán. Tekintve, hogy én utálom a téli fagyit (a roszogós margarinkrémmel..brrr...) kész csoda, hogy egyáltalán erre adtam a fejem. Mondjuk nem is olyan lett, mint az eredeti, de Ábel nem bánta. Nagyon tömény lett, egynél többet nem lehet belőle enni egy nap. Teljesen eltelít. A régi télifagyihoz mondhatni semmi köze, nem roszog benne a cukor és nincs benne margarin sem. Inkább tömény csokikrém (amit kenyérre is szoktunk kenni) tölcsérben.
A férjem egy bevásárlás alkalmával, még nyáron, hozott 10 db. gluténmentes fagyitölcsért, ami akkora kincsnek számított, hogy aztán semmire se használtuk, egészen mostanáig. Ábel már régóta mondogatta, hogy ő szeretne téli fagyit enni. Eddig egyszer kóstolt ilyet egy gluténmentes szakboltban, és valahogy nagyon megszerette, nem felejtette el hosszú idő után sem. Ezért nekiveselkedtem és ez lett belőle:

Hozzávalók:
8 gluténemtes tölcsér
100 g kókuszolaj
2 evk kakaó
2 tábla diabetikus gluténmentes csoki (egy tej- egy ét-)
50 g nyírfacukor
50-60 g tejpor
fél csomag vaníliás gluténmentes pudingpor

A kókuszolajat felolvasztottam, beleszórtam a kocka csokikat, kevergettem míg a csokidarabok elolvadtak. Beletettem a cukrot, tejport. Tettem még bele két kanál tejjel elkevert vaníliás pudingot és azt is hozzáöntöttem. Kicsit még főztem, míg tényleg jó sűrű lett. A tölcséreket csészékbe állítottam és kicsit kihűtve a krémet, de még melegen beleöntöttem. Forrón nem szabad, mert megrepeszti a tölcséreket és a kis repedésekből elkezd kicsorogni a csoki. Tulajdonképpen nincs nagy gond, ha megreped, ahogy hűl és dermed a krém, eláll a csorgás a repedésben (én még melegen betettem a hűtőbe, hogy minél hamarabb dermedjen a krém. Hűtőben tartottam, mert így maradt szép a krém, de még három nap után is volt belőle, pedig ettük szépen, de tényleg nagyon tömény volt. 

Tipp. Talán nem lesz annyira tömény, ha tejpor helyett sűrített tejet töltünk bele, akkor viszont több sűrítő anyag kell. Lehet bele tenni Nutellát, mogyoróvajat, diót, vagy mogyorót, akkor viszont biztos, hogy nem lesz ilyen sima krém.

2012. október 4., csütörtök

Diótorta mézes mascarpone krémmel (gluténmentes)

Végre nekem is szülinapom van. Mostanában kicsit lekerült a hangsúly a saját szülinapunk megünnepléséről. Bár a Facebook-on tobózódtam az idővonalamra írt üdvözlésekben, a családban nem tudtuk megünnepelni a napján, csak hétvégén. Nem baj, így sem volt rossz. A tortát persze magam sütöttem magamnak, de Ábel sokat segített. Ő verte fel a tojást, tette bele a nyírfacukrot, darálta a diót. Maga a torta egy egyszerű és nagyon finom gluténmentes torta. Az egész család imádta.
A tésztáját Pocak Pannától loptam, de a krém csak egyszerű vaníliás-mézes mascarpone volt. Néha az egyszerű dolgok a legfinomabbak. Cukor nélkül, nyírfacukorral és édesítővel készült.
És egy szelet belőle

Semmi díszítés, de így is szép volt.

Ilyen volt félbevágva a torta.

És íme az egyszerű recept:
Hozzávalók:
4 tojás
2 evk víz
20 dkg dió
50 g nyírfacukor
1-2 evk édesítő
csipet só
1 kk szódabikarbóna

500 g light mascarpone
2 evk méz
2 csomag Bourbon vaníliás cukor

A tojások sárgáját kikevertem az egy evk vízzel és két evk édesítővel habosra. A tojások fehérjéjét felvertem a csipet sóval és az xilittel. A diót megdaráltam és összekevertem a szódabikarbónával. A tojások sárgájához kevertem, majd a tojáshabba öntöttem és óvatosan összeforgattam.
Egy kerek tortaformába simítottam és 160 fokos sütőben tűpróbáig sütöttem. Szépen megemelkedett, majd miután kivettem kicsit összeesett, de nem volt vészes, azért így is elég magas volt. Kisebb méretű kb. 25 cm átmérőjű kapcsos tortaformát használtam.
Mikor kihűlt két lapra vágtam. Megkentem a mascarponés krém egy részével vastagon, ráborítottam a másik lapot és a többi krémet eloszlattam a tortán.
Egy fél napot hűlt, majd gyorsan megettük. Az egészet.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...