Oldalak

2016. december 27., kedd

Gluténmentes nutellás karácsonyi sajttorta

Kicsit mindig megkések a receptekkel, ez a torta a karácsonyi vendégségbe készült, de esélytelen lett volna karácsony előtt feltennem a receptet. Külön sütöttem egy kekszet a torta alapjához, de annak most nem teszem közzé a receptjét, mert nem úgy sikerült, ahogy szerettem volna, viszont tortaalapnak finom volt. Amennyire tartottam a sajttorta sütéstől, annyira egyszerű volt, egyáltalán nem bonyolult dolog sajttortát sütni, sőőőt. :) Korábbi sajttorta recept itt: http://farkaselet.blogspot.hu/search?q=sajttorta



Hozzávalók:
Alja: 300 g gluténmentes keksz
80 g olvasztott vaj
20 g (egy evőkanál) gm Nutella
Krém: 250 g mascarpone
200 g tejföl
50 g porcukor (lehet több, ízlés szerint)
3 tojás
1 csomag tejszín ízű vagy vaníliás pudingpor
A tetejére kb. 2 evőkanál Nutella

A kekeszet robotgéppel megdaráltam, hozzáöntöttem a vajat és hozzátettem a Nutellát, alaposan összekevertem és egy 25 cm átmérőjű tortaforma aljába nyomkodtam egyenletes rétegben. Ezután a krém összes hozzávalóját egy tálba tettem és robotgéppel összekevertem. Elég folyékonynak volt a massza, de nem kell félni, a sütőben szépen megköt. Ráöntöttem a kekszrétegre és hozzáütögettem az asztallaphoz, hogy a buborékok távozzanak a tésztából. Előmelegítettem a sütőt 180 fokra és betettem a süteményt, majd 10 perc után 160 fokra mérsékeltem a hőmérsékletét a sütőnek és így sütöttem még 50 percet. Mikor már a töltelék szilárd, de nem színesedett meg a teteje, kivettem (nem szabad túlsütni). Egy éjszakát a hűtőben pihent, másnap díszítettem. Egy kis habzsákba nutellát kanalaztam és megrajzoltam vele a karácsonyfákat. 

Citromos legyező sütemény

Ezt a süteményt már régen meg akartam csinálni, el volt mentve a recept, de az eredetiben fahéjjal készült. Én is úgy akartam megcsinálni, imádom a fahéjat, de most kivételesen volt itthon sok bio citrom, gondoltam, itt az alkalom, hogy kipróbáljam citromosan. Sajnos sok citromos vaj kifolyt belőle, ezért a legteteje inkább csak édes kelt tészta volt, de a családnak így is nagyon ízlett.




Hozzávalók:
50 dkg liszt
(nálam 100 g fehér tönkölyliszt és 400 g tk tönkölyliszt)
2,5 dkg élesztő
2 dl tej
1 kockacukor (megeszi az élesztő, édes tésztába én szoktam tenni)
1 bő evőkanál negyedannyi édesítő
1 csipet só
3 dkg vaj
1 tojás
Töltelék:
5 dkg vaj
2 bio citrom lereszelt héja
1/2 evk negyedannyi édesítő

Én dagasztógéppel végeztetem el a keverést és dagasztást. A táljába mértem a liszteket és az édesítőt, sót, a vajat (ami a tésztába kell) felolvasztottam, az élesztőt a tejbe morzsoltam és beledobtam a kockacukrot. Mikor az élesztő feloldódott, hozzáöntöttem a liszthez, beleütöttem a tojást és dagasztani kezdtem a géppel. Mikor már majdnem egynemű volt a tészta, hozzáöntöttem az olvasztott vajat és szép, rugalmas, nem ragadó tésztát dagasztottam. Mikor úgy gondoltam elkészült, hagytam letakarva egy órát kelni,szépen megnőtt a tészta, látszott, hogy jó levegős, kicsit kinyomkodtam belőle a levegőt és 40x30 cm-s téglalappá nyújtottam. Nyolc csíkra vágtam és megkentem egyet-egyet a citromos vajjal, majd a következő csíkot ráhelyeztem. A legfelsőt már nem kentem meg. A hosszú, egymásra rakott csíkokat hat részre vágtam és egy muffinpapírral kibélelt muffinsütőbe rakosgattam. Hagytam 20 percet pihenni, míg a sütő 200 fokra bemelegedett, majd betettem őket. Kb. 20 percet sültek és hatalmasakra nőttek sütés közben. Igazán könnyű, finom édes kelt tészta, citromos ízzel lett a végeredmény.

Szénhidráttartalom: 28 g ch/muffin

Megjegyzés: biztosan fahéjjal is nagyon finom, sőt el tudom képzelni mákkos vagy diós töltelékkel is. Nagyon mutatós tud lenni, akár vendégségbe is vihetjük.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám. 

2016. december 26., hétfő

"Sajtos" zabos keksz

Kicsit nehéz volt nevet adni ennek a sós rágcsálnivalónak, mert igazából sajt nincs benne, mégis sajtos ízű a sörélesztő pehelytől. Nagyon szeretem használni ezt az alapanyagot, amit vegán könyvekben láttam először: sok-sok jó tulajdonsága mellett (rendkívül gazdag B vitamin forrás) kalóriaszegényen lehet elérni vele a sajtos ízt, méghozzá kicsit parmezános ízt, amit én kedvelek. Sokszor használom szendvicskrémekbe is sűrítőnek és ízesítőnek. Most ebbe a kekszbe is azt tettem és nem is bántam meg, finom lett vele. A receptet itt találtam, kicsit változtattam rajta, de így is tökéletesen ropogós, nagyon-nagyon jóízű kekszeket kaptam. Az ízesítés is saját, de ezt bárki variálja kedvére, ha kimarad a sörélesztő pehely, akkor kevesebb legyen mondjuk 20 ml-vel a folyadék.




Hozzávalók:
150 g apró szemű zabpehely
50 g fehér liszt
20 g sikér
30 g zabpehelyliszt
20 g sörélesztő pehely
30 g szezámmag
1 mokkáskanál só
3 tekerésnyi bors
csipetnyi fokhagyma granulátum
50 g olvasztott kókuszolaj
150 g langyos víz
(ha langyos, hamarabb duzzad a zabpehely)

A száraz anyagokat tálba mértem és villával összekevertem, kimértem a vizet és hozzáöntöttem, majd az olajat is kimértem és hozzáöntöttem. Gyors mozdulatokkal villával egynemű masszává kevertem. Tömbbe összeálló lett a tészta, de hagytam pihenni 40 percet, addig szép nyújthatóra összeáll, megszívja magát a zabpehely és összefogja a tésztát. Egy szilikonos nyújtólapon nagyon vékonyra nyújtottam, kicsit zabpehelyliszttel aláliszteztem, recés szélű derelyevágóval felvágtam kekszformára, majd hablapáttal felszedve tepsik hátára tettem a kekszeket. Egyenként megszurkáltam őket, hogy még kekszesebbek legyenek. Előmelegített, légkeveréses 170 fokos sütőbe tettem mindkét tepsit, mikor láttam, hogy a felső kekszek rózsaszínek, kicseréltem a tepsiket, hagytam még így sülni 5 percet, majd lekapcsoltam a sütőt és kitámasztottam egy fakanállal. Hagytam bent majdnem teljesen kihűlni a kekszeket. Elképesztően ropogós, ízes kekszek lettek, nagy örömmel majszolgattam őket kisétkezésre és reggelire a kávéhoz.

Az egész adag szénhidráttartalma: 135 g ch. Attól függően, hogy hány kekszre vágod, ki kell számolni a kekszek ch tartalmát. Nekem kb. 90 db kekszem lett, így számoltam velük.

Megjegyzés:
Az ízesítéshez ötletek: pirospaprika, olasz fűszerkeverék, szerintem a tészta elbír kevés valódi reszelt sajtot is, akkor fokozatosan adagoljátok a vizet, amennyit jól felvesz. Szezámmag helyett kevesebb chia maggal, esetleg lenmaggal is készíthető.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám!


2016. november 27., vasárnap

Teljes kiőrlésű joghurtos-vajas kiflik

Régi recept, itt találjátok a sima, fehér lisztes verziót és itt van a gluténmentes verzió. Most úgy döntöttem, magamnak is megsütöm. Hát, jelentem kár volt, többet ettem belőle, mint szabadott volna, mert frissen elképesztően csúszott, de amúgy a sok vaj miatt másnap is finom, szaftos volt, egyáltalán nem az a nyögvenyelős kategória. Szóval csak akkor készítsétek el, ha elég önuralommal rendelkeztek. 





Hozzávalók:
450 g liszt az alábbiak szerint
(200 g tk liszt
80 g Bl 55 liszt
100 g zabpehelyliszt
70 g graham liszt)
1 kiskanál só
1 dl tej
200 ml natúr joghurt
(két doboz danone aktivia)
fél friss élesztő
60 ml olaj

kenéshez: 60 g puha vaj egy kiskanál sóval kikeverve

Én egy keverőgéppel kevertem ki a tésztát, úgy, hogy a joghurtokat és a tejet egybe mértem, megmelegítettem és belemorzsoltam az élesztőt. A liszteket a keverőgép táljába mértem, hozzáadtam a sót és alapfokozaton elkezdtem járatni, hozzátettem a joghurtos keveréket és elkezdtem 2-es fokozaton dolgoztatni a gépet, majd hármasra állítottam és mikor már a tészta majdnem összeállt, hozzáöntöttem az olajat. Természetesen kézzel is gyúrható, a mindenki által megszokott módszerrel. 
A tészta fényes, rugalmas és egyáltalán nem ragadós kell, hogy legyen, úgyhogy ha kicsit száraznak éreznéd (amit kétlek) kis folyadék (tej) mehet hozzá, ha kicsit ragadós, akkor még kanalanként tk lisztet lehet hozzátenni. 
A dagasztás után dolgoztam vele tovább: a vajat kikevertem a sóval (a vajat előtte fél órával kivettem a hűtőből), a tésztát négy egyenlő részre osztottam és egyenként kör alakúra nyújtottam. Kettőt megkentem a sós vajjal és a másik két lapot rátettem, majd először négybe, a negyedeket pedig három felé vágtam, feltekertem, sütőpapíros tepsire sorakoztattam és lekentem tojással, megszórtam szezámmaggal. 40 percet hagytam kelni, közben előmelegítettem a sütőt 200 fokra. 40 perc elteltével betettem 20 percre a kifliket. Szépen megnőttek. 

Hasselback alma fahéjjal és juharsziruppal (gluténmentes, tojásmentes)

Ez az étel (desszert) annyira egyszerű, hogy szégyen receptet írni, viszont annyira a rabja lettem, hogy mégis érdemes megörökíteni, hátha más is ennyire megszereti. A receptet egy régebbi Stáhl magazinban láttam meg és mivel tényleg volt hozzá minden itthon, szinte azonnal kipróbáltam.
A legfinomabb juharsziruppal, gm diétában lehet fogyasztani, viszont IR diétában nem, ezért én az édesítős változatot javaslom a ch számolós társaimnak.




Hozzávalók:
2 db savanykásabb alma
2 kanál juharszirup
vagy méz, vagy folyékony édesítő
4 g vaj
csipetnyi fahéj
pici marék dió

Az almákat meghámozzuk, félbe vágjuk és a magházát eltávolítjuk. Beirdaljuk, de nem vágjuk át teljesen. Kimagozott felével lefelé egy picike tepsire tesszük. A vajat megolvasztjuk, ízesítjük a fahéjjal, édesítővel, vagy ha megengedhetjük magunknak a juharsziruppal vagy mézzel és az almákra kenjük egy ecsettel. A diót összetörjük (én egy konyharuhába csomagoltam és egy klopfolóval összetörtem) és rászórjuk az almák tetejére. 200 fokra előmelegített sütőbe toljuk az almákat és kb. 10-15 percig sütjük. 
Az alma puha, szaftos és nagyon-nagyon ízletes lesz, átjárja a fahéj íze, amit én valamiért nagyon szeretek, a dió a tetején megpirul és őszintén, én nem tudok ellenállni neki. Sokszor ez volt az ebédem, mert annyira jól esett. Sajnos az alma miatt eleve 30 g szénhidrát van benne, az is gyors ch, formájában, ezért óvatosan fogyasszátok. 

Az ízében viszont nem fogtok csalódni, próbáljátok ki, jó étvágyat!

A Facebookon itt tudtok hozzám csatlakozni.

2016. október 19., szerda

Mikrós fahéjas almás süti (paleo, gluténmentes, tejmentes)

Ebből az almás sütiből maradt két-három evőkanál reszelt, ízesített alma, hogy ne menjen kárba, készítettem belőle tízóraira egy finom, laktató és egyszerű mikrós süteményt.



Hozzávalók:
3 kanál reszelt alma
(ízesítettem fahéjjal és eritrittel)
2 kiskanál utifűmaghéj
20 g zabpehelyliszt
7 g (egy púpos kiskanál) kókuszliszt
1 tojás
1 mokkáskanál sütőpor

Az almához hozzáadom a tojást és az utifűmaghéjat. Összekeverem, hozzáadom a liszteket és a sütőport. Alaposan elkeverem és egy kerek csészébe öntöm, ilyenbe:
Mikróban, 800 Watton sütöttem 3 percet. Teljesen átsült, de azonnal ki kell venni és rácsra tenni, hogy ne nedvesedjen át a tészta. Szaftos, rugalmas és finom fahéjas sütemény lett a végeredmény, nekem nagyon bejött tízóraira.

2016. október 7., péntek

Mindenmentes almás sütemény (gluténmentes, tojásmentes, cukormentes, tejtermékmentes, paleo)

Már egy ideje így készítem a Szafi féle almást, mert imádom az almás tölteléket és nekem így jobban bejön és sokkal nagyobb adag is lesz, mert a teljes tészta az aljára kerül. Szoktam így túrósat is sütni, pl. ilyet. 






Hozzávalók:
Tésztához:
220 g Szafi sütiliszt
80 g Szafi kókuszliszt
1 evk eritrit
1 mokkáskanál sütőpor
60 g olvasztott kókuszolaj
2,5 dl víz
Almás réteg:
10 db alma reszelve
1 evk fahéj
5-6 evk eritrit (ízlés szerint)
2 evk utifűmaghéj
(ha nem szívná fel a nedvességet, még egyet lehet bele tenni)

A tésztához a lisztet tálba mérjük, hozzáadjuk az eritritet és a sütőport. A kókuszolajat és vizet összemelegítjük, amíg megolvad a kókuszolaj, hozzáöntjük a száraz anyagokhoz és alaposan összekeverjük. Morzsás, nedves homok szerű állaga kell legyen. Egy 20x30-as tepsi aljába (amit előzőleg kibélelünk sütőpapírral) belelapogatjuk a tésztát (beleöntöttem és utána egy kanál hátával egyenletesen lelapogattam, egyszerű volt). Az almás keveréket rátesszük és egyenletesre simítjuk. Én úgy szeretem az almás sütit, ha nagyon vastag a töltelék :)
160 fokon egy órát sült. Frissen tilos felvágni, meg kell várni, míg kihűl, a sütőpapírt óvatosan leszedtem róla és kihűlve tökéletesen lehetett szeletelni. 

2016. szeptember 4., vasárnap

Serpenyős pirított hagymás "lángos"

Mikor olyan ebédet főztem, amit én nem ehettem, vagy nem szerettem, már nem emlékszem, akkor készült számomra ez az egyszerű serpenyős lepény. Tettem bele pirított hagymát, kis pirospaprikát és fokhagyma port. Nagyon jó íze lett, kicsit lángos feelingje volt számomra. Szafi nemrégen feltett hamis bundáskenyere alapján készült.




Hozzávalók:
3 M-es tojás
3 púpos evk Szafi fitt sütőliszt
3 g reszelt trappista sajt
1 evk pirított hagyma
pici fokhagymapor, pici pirospaprika
1 evk kókuszolaj a serpenyőbe

A lepény hozzávalóit összekevertem, a serpenyőt felforrósítottam és kikentem az kókuszolajjal. Beleöntöttem a masszát és elegyengettem, hogy mindenhol egyforma magas legyen. Közepes hőfokon sütöttem, fedő alatt. Mikor egyik oldala megsült, átfordítottam  és a másik oldalát is megsütöttem pár perc alatt. Hamar sül. Én megkentem tejföllel (akkor már nem paleo), de sajtot már nem szórtam rá, mert az már luxus lett volna és többletkalória, így is nagyon jól esett ebédre.

2016. július 16., szombat

Túrós-meggyes sütés nélküli torta (gluténmentes, IR barát, cukormentes)

Ennek a süteménynek az ötlete Tücsökbogártól származik, nála láttam meg egy guszta fényképen. Persze az én képem közel sem lett ennyire guszta, de maga a sütemény elképesztően finom lett. A gyümölcsös réteg jó vastag lett a tetején, mert én így szeretem. A nála látott alapanyagokat és arányokat nem követtem, mert ő paleo sütit készített.





Hozzávalók: 
A túrós réteghez:
500 g túró
1,5 doboz 175g-os tejföl
2-3 dkg zselatin
kb. 20 ml meleg víz
(ebben oldottam fel a zselatint)
2 evk negyedannyi édesítő

A meggyes réteghez:
500 g meggy
1 evk negyedannyi édesítő
100 ml víz
ízesítéshez: tonkabab, vanília
3 dkg zselatin

A túrós réteg elkészítése: a zselatint feloldom a vízben, a túrót összeturmixolom az édesítővel és a tejföllel (joghurtot is lehet használni) és hozzáadva a zselatint még turmixolom, hogy mindenhova jusson. Egy szilikonos formába teszem a masszát és egy kanál hátával elegyengetem, hogy mindenhol ugyanolyan magas legyen.
A meggyes réteg elkészítése: a meggyet elkezdtem főzni az édesítővel és 50 ml vízzel, a másik 50 ml vízben feloldottam a zselatint. A tonkababot hozzáreszeltem és hozzá adtam a vaníliaaromát (sajnos csak az volt itthon) is. Mikor forrt a meggy, beleturmixoltam párszor, nem kell teljesen, én hagytam benne darabokat bőven, mert így szeretem. Lekapcsoltam a tüzet alatta és belekevertem a zselatint. A hűtőbe raktam hűlni és mikor már csak meleg volt, ráöntöttem a túrós rétegre, lefedtem egy folpackkal és hagytam 8 órát állni. Ennyi kell neki minimálisan, hogy a zselatin megkeményedjen. 

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám. 

Extra ropogós gluténmentes kenyérrudak

Csak úgy sütöttem rágcsának a fiuknak. Nagyon finom ropogósak lettek, melegen is, de ahogy hűltek egyre inkább, csak teljesen nem volt alkalmuk kihűlni :)
Ha neked más kenyérliszt vált be, használd azt nyugodtan, de lehetőség szerint adj hozzá tápióka keményítőt és az olvasztott zsiradékot se hagyd ki, mert ezek kellenek a ropogóssághoz, szerintem.


Hozzávalók:
150 g Nutri Free mix per pane
50 g Nutri Fibra liszt
30 g tápióka keményítő
1 tk só
1/3 friss Budafoki élesztő
1 kockacukor
1 tk fiber husk (utifűmaghéj)
250 ml víz
30 g olvasztott margarin

A kenéshez egy kis olvasztott margarin és nagy szemű dekor só, vagy magok.

A tésztához az élesztőt felfuttatom a cukros vízben, hozzáadom a fiber husk-ot is, a liszteket tálba mérem, hozzáadom az élesztős vizet és dagasztani kezdem, mikor összeállt, hozzáadom az olvasztott margarint és alaposan, simára dagasztom a tésztát (robotgép spirál karjával). A tészta ragacsos, kenőcsös, nehezen lehet majd nyomni, szóval ne legyen nagyon híg, de ha betartjátok a receptet nem is lesz. Egy csészébe teszek egy habzsákot vagy amit használsz (én az Aldiban kapható eldobható, vastag műanyag habzsákot használom, nem mindig lehet kapni, csak kampányszerűen) és beleteszem a tészta felét, úgy, hogy kicsit kiolajozom a zacskót belül. A csésze azért kell, mert így nem kell tartani a zacskót, hanem mindkét kezünk használhatjuk a tészta lapátolásához. A zacskó végére kb. 0,7 cm-s lyukat vágok és hosszú ropikat nyomok egy sütőpapíros tepsire. Fél órát vagy 20 percet hagyjuk kelni (megnőnek), lekenjük őket sütés előtt olvasztott margarinnal és megszórjuk dekorsóval, vagy szezámaggal, és előmelegített 200 fokos sütőben hamar pirosra sütjük őket. Két tepsi lett ebből az adagból és nem túlzok, egy órán belül el is fogyott. 

2016. július 14., csütörtök

Szénhidrátcsökkentett diós-meggyes csiga (IR barát, szénhidrátszegény)

Ezt a süteményt megálmodtam és így készítettem el. Nagyon megkívántam a meggyet a dióval csiga formában :) A szokásos hozzávalók vannak benne, kicsit nehezebb volt vágni az egészben lévő meggyek miatt, de közel sem lehetetlen. Egy barátnőm érkezésére készült, szerintem neki is ízlett, pedig ő sohasem kóstolt diétásabb jellegű süteményeket.





Hozzávalók:
270 g túró
1 doboz natúr joghurt (125g)
1 evk kókuszolaj
3 kisebb tojás vagy 2 nagyobb
50 g zabpehelyliszt 
(ha gluténmentes süteményt szeretnél, gm zabpehelylisztet használj)
50 g bambuszrostliszt
70 g Szafi chcsökkentő liszt
fél csomag sütőpor
2,5 evk negyedannyi édesítő

Töltelék: 2 evk kókuszolaj
150 g darált dió
2 evk eritrit
kb. 300 g meggy kimagozva, lecsöpögtetve

A tésztához valókat összegyúrjuk. Hagyjuk pihenni kb. 10 percet. Addigra egy rugalmas, jól nyújtható tésztát kell kapnunk. Ha túl nedves, ragad, adjunk hozzá bambuszrostlisztet, vagy zabpehelylisztet. Ha túl száraz, adjunk hozzá még egy tojást, de elvileg jónak kell lennie. Kinyújtjuk kb. 30*40-es téglalappá, megkenjük nagyon vékonyan a kókuszolajjal, megszórjuk a darált diós eritrittel és rászórjuk a meggyet szellősen. Hosszabbik oldalánál feltekerjük. Szép vaskos tekercs lesz a tölteléknek köszönhetően, elég cécós volt szeletelni, úgy tűnt szétesnek a szeletek, de végül is át tudtam tenni mindegyiket a tepsire és miután megsült egyben maradt. Szóval kitartás. Vagy hagyhatjátok vastagabbra a tésztát, akkor jobban összefogja a duci meggyeket, vagy szórhattok kevesebb meggyet, én úgy szeretem, ha sok van benne. Előmelegített 180 fokos sütőben pirulásig sütöttem a tekercseket, két tepsire szétosztva.

Az összes csigában együtt van 70 g ch. Egy darabban kb. 4 g ch lehet, nagyon sok lett, két gáztepsinyi adag.

A Facebbok-on itt tudtok csatlakozni hozzám. 

2016. július 12., kedd

Kakaós - túrós szénhidrátcsökkentett sütemény


A szokásos túrós sütemény, egyszerűsített elkészítési móddal. Anno Szafi vegán almás pitéjét készítettem el túróval, ez a sütiötlet abból született, csak a tésztájába került kakaó és nem tettem a tetejére még tésztaréteget, mert így is nagyon finom volt és jól szeletelhető. A kép majdnem vállalhatatlan, de nem volt időm többre, mielőtt elfogyott volna, ha akkor nem kattintok, többet már nem lett volna rá alkalmam :)


Hozzávalók:
a barna tésztához:
120 g Szafi süteményliszt
30 g kókuszliszt
1 evk kakaó
30 g kókuszolaj
150 g víz

Túrós réteg:
75 dkg túró
2 evk negyedannyi édesítő
1 tk citromhéj
1 evk citromlé
vaníliapor, aroma, ami van ízlés szerint
2 tojás
2 evk bamburszrostliszt

A tésztához valókat összekeverjük és egy 20*20as tepsibe lappogatjuk egyenletes rétegben, amibe először sütőpapírt tettünk. A túrós masszához valókat is alaposan elkeverjük, törjük össze jól a túrót, ha darabos, legyen finom krémes és a barna tészta tetejére öntjük. Ez folyékony állagú volt, persze azért sűrű. Megrázogatjuk a tepsit és 180 fokos előmelegített sütőben kb. 40 percig sütjük. Ha a túrós réteg kezd a tetején rózsaszínesedni, már jó. 

Szénhidrát a teljes adagban (poliolokat is számolva): 50 g ch. 
Egy kocka süteményben így (9 óriási kockára vágva): 5,5 ch van.




2016. július 8., péntek

Levendulás szénhidrátcsökkentett sárgabarackos fordított sütemény

A fényképezésben mai napig nem vagyok nagyon ügyes, de remélem elnézitek nekem, vagy ennek ellenére is kedvet kaptok néha a receptjeim elkészítéséhez. :) Finom sütemény a méltán sztárolt sárgabarackkal. Nekem a gyümölcsök a mindenem, bárcsak többet ehetnék belőle, sajnos a 120g-os ch diétában nagyon meg kell gondolni mikor és mit eszek, és sokszor nem fér bele a gyümölcs. Ilyenkor sajnos át is hágom a keretemet, de ti ne tegyétek, soha nem biztatnálak rá. Ebben a süteményben az a jó, hogy nagyon finom szaftos, alig van benne ch és benne van a gyümölcs íze. A levendula is érződik enyhén és így a jó, mert nem szappanízű süteményt szerettem volna :)




Hozzávalók:
2 doboz natúr joghurt (darabja 125g)
3 tojás
2,5 evk negyedannyi édesítő (ízlés szerint lehet kevesebb is)
4 evk (35g) kókuszreszelék
3 evk (30g) kókuszliszt
1 evk (10g) bambuszrost
1 tk sütőpor
3 evk cassava gari
fél tk (2g) konjak liszt
tonkabab és 1 pici levendulavirág
6 db nagyobbacska sárgabarack
2 evk eritrit

A barackokat megmossuk és szeletekre vágjuk. Az eritritbe belemorzsoljuk a levendula virágot. A barackok szeletekkel kirakjuk egy kerek alakú szilikon tortaforma alját és megszórjuk a levendulás eritrittel. A tésztához a joghurtot, tojást és édesítőt habosra keverjük, beleszórjuk a liszteket és alaposan elkeverjük. A masszának sűrűnek, nehezen folyónak kell lennie. Én tonkababbal ízesítettem, mert nagyon szeretem ezt a fűszert, de lehet vaníliával, citromhéjjal is, vagy amit ti szerettek. A tésztát ráöntjük a barackra, elegyengetjük és előmelegített 170 fokos sütőben szilárdulásig sütjük. Mikor megsült, kiborítjuk a tepsiből, úgy, hogy  a barack kerüljön a tetejére. Teljesen kihűlve az igazi. :)

A teljes süteményben kb. 55 g szénhidrát van. Attól függően, hogy hány szeletre vágod, osztható a ch tartalom.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

Kapros rántott cukkini szeletek (IR barát)

Ez sem a szépségéről lesz híres, de ha elhiszitek, amit mondok, akkor biztosra vehetitek, hogy nagyon finom étel lett. Vrábel Kriszta második 160 g ch-s szakácskönyvéből vettem a receptet, sokat nem is variáltam rajta. 



Hozzávalók:
2 kicsike saláta cukkini
1 csokor kapor
4 evk durum liszt (kb. 50g)
2 tojás
kb. 1,5 dl víz
só, fokhagyma granulátum

A cukkinikat hosszában vékonyan felszeleteltem, megsóztam, megszórtam őket fokhagyma granulátummal és az apróra vágott friss kaporral. Hagytam fél órát pihenni. Papírtörlőre szedtem a szeleteket és picit leitattam. A tojásokat összekevertem a durumliszttel és annyi hideg vízzel, amivel egy mártás sűrűségű kencét kaptam. Kókuszolajat hevíttettem egy serpenyőben, k. 1 ujjnyit és a cukkini szeleteket megmártva a kencében a forró olajban megsütöttem őket. Mikor barnul a bunda, fordítható, kiszedhető. A bundája nagyon finom ropogós lett. A kapor nagy része végül a kencében landolt és úgy sült rá a cukkinira, de nagyon lehetett érezni, aminek én örültem mert igazi kaporfan vagyok :)

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám. 

Szotyis zsömle


A kisfiam erre a zsömlére azt mondta, hogy "piacvezető" :) persze nem egészen tudta, hogy ez mit is jelent, minden esetre nagyon-nagyon ízlett neki. Szereti a magokat, sokszor készítek ilyen jellegű zsömlét, de ezt tényleg nagyon jól sikerült.


Hozzávalók:
100 g Nutri free mix per pane
50 g Nutri fibra liszt
50 g Mester házi kenyérliszt
1 púpos evk tápióka keményítő (30g)
1 púpos evk burgonyapehely
1 tk só
1 tk fiber husk (utifűmaghéj)
1 evk olaj
1/3 friss élesztő
260 ml langyos víz
1 kockacukor
Tetejére: olaj és magok

A vizet kimérem, beledobom a cukrot, az élesztőt belemorzsolom és beleteszem az utifűmaghéjat is. A liszteket tálba mérem, hozzáteszem a sót és mikor az élesztő felhabzott, akkor azt is hozzáöntöm. A tésztát a robotgép dagasztó spiráljával alaposan összedolgozom. Sima, ragacsos tészta a végeremény, a végén hozzáadom az olajat és egy kicsit azzal is dagasztom. Vizes kézzel gombócokat formálok (zsemlét) és a sütőpapíros tepsire teszem. Letakarom egy tiszta nylonzacskóval és egy konyharuhával és 20 percig kelni hagyom, majd mielőtt betenném a sütőbe megkentem a tetejüket olajjal és megszórtam maggal, amit picit belenyomkodtam, nem szabad nagyon, nehogy összenyomjuk a tésztát, de azért maradjanak rajta a magok. Közben a sütőt előmelegítettem 210 fokra és mikor a zsömlék szépen megkeltek bedugtam őket a sütőbe. Ott még egy picit nőttek és szép barnára sültek kb. 20 perc alatt.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

Rozmaringos fehérbabkrém


Na, ez aztán az egyszerű recept. Mégis finom és minden alkalomra jó. 




Hozzávalók: 
400 g aprószemű fehérbabkonzerv
1 kis ágacska rozmaring (ízlés szerint)
1 gerezd fokhagyma vagy fél tk granulátum
olíva olaj ízlés szerint

Minden alapanyagot az aprítógép tartályába teszem és alaposan krémesre turmixolom. A tetejére öntöttem egy kis olíva olajat. Nekem nagyon ízlett pirítóssal, zöldségekkel. Annyi ch van a krémben, amennyi a babkonzerv ch-ja, én most nem emlékeszem mennyi volt, de ha elkészítitek, akkor annyival számoljatok, amennyi főtt babot beletesztek.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

2016. június 15., szerda

Kókuszos - túrós csökkentett szénhidráttartalmű sütemény (gluténmentes, IR barát)

Néha nagyon vágyom valami egyszerű édességre. Volt egy sütemény, amit szerettem elkészíteni régen, mert egyszerűen össze lehetett dobni, még akkor is, ha csak fél óra volt a hirtelen vendégek érkezéséig. Ezt a süteményt próbáltam megálmodni most szénhidrátcsökkentett verzióban, mert nagyon a számban éreztem az ízét. Az eredetibe nem kellett túró, de mivel mindig van itthon és én nagyon szeretem, mint alapanyagot, ebbe a sütibe is tettem.





Hozzávalók:
200 g túró
2 doboz natúr joghurt
3 tojás
100 g Szafi süteményliszt
50 g Szafi nyújtható süteményliszt
50 g kókuszreszelék
100 ml tejszín

A túrót, tojást, és joghurtot egy villával összedolgozzuk, nem kell nagyon, csak ne legyen darabos a túró. Beleszórjuk a liszteket és azzal is elkeverjük. Sűrű masszát kell kapnunk végeredményként. Beleöntjük egy sütőpapírral kibélelt, kb. 20x30 tepsibe, attól függően, hogy milyenünk van, kisebbe is lehet, megszórjuk a tetejét kókuszreszelékkel és előmelegített sütőben 180 fokon megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, ha nagyon pirulna a tetején a kókuszreszelék, érdemes letakarni. Kivesszük és megöntözzük egyenletesen a tejszínnel és picit visszatoljuk a lekapcsolt de még forró sütőbe. Érdemes megvárni míg langyosra hűl és utána szeletelni, addig alaposan összeáll.

65 g szénhidrát van az egész tepsi süteményben, annyifelé osztható, ahány szeletre vágod, nekem 12 szelet lett, inkább nagyobbacskák voltak, így egy szeletben 5 g ch volt.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

2016. június 12., vasárnap

Cukkinifasírt (diétás, IR barát)

Néha ilyen recept is kell, mert minden nap (majdnem) eszem ebédet is, szóval készülnek más ételek is, nem csak sütemények, de azokat mindig túl egyszerűnek találom, hogy megosszam veletek. Ezzel azért teszek kivételt, mert nagyon finom volt és az elkészítése sem bonyolult. 


Hozzávalók:
1 közepes cukkini
(vagy két kisebb, vagy bármennyi, amennyi van otthon)

fasírtfűszer (én Szafi fasírfűszerét használom, amit nagyon szeretek)
zabkorpa kb. 120 g
2 tojás

A cukkinit lereszeltem és besóztam (nem pucoltam meg, csak alaposan megmostam). 20 perc után kiszorítottam belőle a nedvességet, majd hozzáadtam két tojást, a fasírtfűszert és annyi zabkorpát, amennyit felvett a massza. Könnyen formálható, nem szétesős masszának kell lennie, de nem is kell száraznak lennie, a zabkorpa még dagad benne. Hagytam fél órát pihenni, addig bemelegítettem a sütőt 200 fokra. Olajjal megkent sütőpapíros tepsire tettem a kezemmel formázott fasírtokat, majd a tetejüket is átkentem olajos ecsettel és pirulásig sütöttem őket. Meg is lehet fordítani félidőben, de nem muszáj.

20 fasírt esetén a fenti adagokkal számolva darabonként 4,5 g ch.

2016. május 23., hétfő

Gluténmentes joghurtos kiflik

A receptre Fülöp Rozi hívta fel a figyelmet, egy guszta fotóval a Gluténmentes facebook csoportban, amit Ábel fiam is látott, ezért már másnap nekiálltam elkészíteni az itthon lévő, bevált lisztjeimből. A végeredmény magáért beszél. :)


Hozzávalók:
200 g Nutri Free mix per pane
100 g Schar mix B
50 g Mester házi kenyérliszt
50 ml olaj
1 tojás
0,5 friss élesztő
1 evk cukor
1 doboz natúr joghurt
1 dl tej
pici só

Kenéshez 10 dkg margarin, fél kávéskanál só

Az élesztőt felfuttattam a tej és joghurt meglangyosított keverékében, amihez a kanál cukrot is hozzáadtam. Addig tálba mértem a liszteket, majd hozzáütöttem a tojást, és a felfuttatott élesztőt, dagasztóspirállal dagasztani kezdtem. Mikor már nagyjából összeállt, hozáöntöttem az olajat és sima, rugalmas, nem túl ragadós tésztát gyúrtam. A margarint kivettem a hűtőből és összekevertem a sóval. A tésztát 4 gombócra osztottam és alaposan rizslisztezett szilikonos lapon körökké nyújtottam. Egy-egy kört megkentem a sós margarinnal, rátettem a másik lapot és nyolc háromszögre vágtam és a szélesebb vége felől feltekertem. Sütőpapíros tepsire rakosgattam a kifliket picit meghajlítva őket és hagytam kelni kb. 40 percet. Mikor láthatóan megnőttek, előmelegítettem a sütőt 200 fokra, lekentem őket tojással és megszórtam szezámmaggal.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

2016. május 19., csütörtök

Szénhidrátmentes kakaó csiga (cukkinivel, gluténmentes, cukormentes, zsírszegény)

Aki követi a blogom, tudja, hogy imádom a kakaós csigát és már rengeteg kísérletem volt vele. Van gluténmentes, túrós tésztájú, ch csökkentett mákos és ch mentes túrós tésztájú is, de ma kipróbáltam cukkinival elkészíteni a tésztát és csodásan vizsgázott ez az általam amúgy is nagyon kedvelt zöldség az édes süteményben is. Az egyik paleos facebook csoportban olvastam a napokban a cukkinis tésztáról, és bár nem aszerint a recept szerint készítettem, az ötletadó az volt.
Kevés kókuszzsír kell bele, de ez az a mennyiség, ami szerintem elfogadható. 


Hozzávalók: 
150 g cukkini (közepes cukkini hámozva, főzve)
(ennyi volt, mikor megpucoltam és megfőztem, leszűrtem, szóval ez a végső mennyiség)
1 evk negyedannyi
2 tojás
egy kis vaníliaaroma, vagy por
1 evk olvasztott kókuszolaj
1 evk vaníliás fehérjepor (elhagyható, helyette egy csapott evk bambuszrostliszt)
1 mokkáskanál sütőpor
pici citromlé
Bele: 2 evk kakaó, 10 g olvasztott kókuszolaj, 2 csapott evk negyedannyi, kis fahéj

A cukkinit meghámoztam és kockákra vágva kis vízen megpároltam, majd leszűrtem. Összeturmixoltam, hozzáadtam a tojást, az édesítőt, a vaníliát, kókuszolajat összekevertem. Beletettem a liszteket és a sütőport és összekevertem, majd ahogy szilárdult hagytam öt percet pihenni és utána összegyúrtam. A tészta rugalmas állagú, jól lehetett vele dolgozni. Picit bambuszrostlisztezett szilikonos lapon 30*20 téglalappá nyújtottam és megkentem az olvasztott kókuszolajjal, majd megszórtam a kakaóval. Feltekertem (tényleg egyszer volt vele dolgozni) és cérnával csigákra vágtam. Sütőpapíros tepsire helyeztem és 180 fokon előmelegített sütőben 25 percig sütöttem.

Ha a tésztát nedvesnek érzed, lehet még hozzátenni teáskanállal bambuszrostlisztet vagy ch csökkentőt. Ha száraznak érzed, szintén teáskanállal lehet hozzátenni vizet. 

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám, ha kíváncsiak vagytok a tartalmakra.

Gluténmentes csokis keksz

Valamikor kinéztem ezt a receptet a Facebook-on, és nekiálltam egy délután megvalósítani. Nem egészen úgy sikerült, ahogy az eredeti receptben szerepelt, de nem bántam, mert egy kitűnő finom sütemény lett a végeredmény, természetesen gluténmentes. :) 




Hozzávalók:
20 dkg Nutri freem dolci süteményliszt
1 evk keményítő
10 dkg margarin
12 dkg barna cukor
1 tojás
1 tk sütőpor
10 dkg Tibi étcsokoládé

A margarint megolvasztottam és kicsit összemelegítettem a barna cukorral, míg el nem olvadt benne a cukor. A lisztet, sütőport és a pici darabokra vagdalt csokit egy tálba szórtam hozzáöntöttem a keveréket (miután picit hűlt, de azért nem teljesen) és a tojást és egynemű tésztát kevertem belőle. A tésztát hűtőbe tettem két órára, majd a nagyon szuper állagú tésztából gombócokat formáltam (kisebb dió méret) és egymástól kellő távolságra, sütőpapíros tepsire tettem, így:


180 fokos előmelegített sütőben sütöttem őket kb. 15 percig. Mikor kivettem még puha volt a teteje, de ahogy hűlt úgy szilárdult és lett egyre inkább keksz-szerűbb. Nagyon finom nasi volt, a fiuk imádták! :)

Mikor kihűlt egy fél tábla Tibi csokival még megdíszítettem, de anélkül is finom volt.

2016. május 7., szombat

Túrós - vaníliás csigák szénhidrát nélkül :) (gluténmentes, cukormentes)

Túró és Szafi lisztjei, örök fegyvereim a kilók elleni harcban :) Komolyan imádom őket, tényleg szeretem az ízüket és gyakran használom, ha valami süteményre vágyom. Ez most úgy született, hogy elképzeltem milyen süteményt szeretnék enni és gyorsan összeállítottam az itthon lévő alapanyagokból. Szafi lisztjeit a megjelölt linkeken megtaláljátok!


 Ilyen volt nyersen:



Hozzávalók: 
A tésztához:
200 g túró
2 evk natúr joghurt
(ez lehet kókuszkrém is, ha van)
1 tojás
2 tojás fehérje
1 evk Szafi fitt négyszeres édesítő
vaníliás eritrit, vagy vanília aroma, vagy vaníliapor
1 púpos tk sütőpor
60 g Szafi chcsökkentő liszt
30 g Szafi fitt süteményliszt ( a kókuszos íz fokozására)
30 g Szafi fitt bambuszrostliszt

Ezeket összegyúrjuk, míg a tészta már nem ragad. Ha mégis ragacsosnak érzed, bambuszrostlisztet lehet még hozzátenni, de csak finoman, ezek az alapanyagok sokkal több folyadékot vesznek fel.

Töltelék:
130 g túró
30 g kókuszolaj
2 tojás sárgája
2 evk negyedannyi édesítő
1 evk citromlé
vanília
2 marék kókuszreszelék

A tésztát bambuszrostlisztes szilikon lapon kinyújtom kb. 20x30-as téglalappá (nekem kb. 0,3-4 cm vastag volt). A töltelék hozzávalóit összekeverem és óvatosan rákenem, majd rászórom egyenletesen a kókuszreszeléket. Feltekerem és cérnával csigákra vágom (nekem ez a módszer vált be a leginkább, egy cérnaszállal, alulról kezdve elvágom szép egyformára vágom a csigákat, így nem ragad és a szélek nem lesznek egyenetlenek). 180 fokos sütőben sütöm kb. 25 percig, míg már látszik, hogy a tészta szilárd és a kókuszreszelék pirul a tetején. Nem szabad túlsütni, mert megszáradhat a tészta, mivel a tésztában nemigen van zsiradék. Természetesen lehet dúsítani mazsolával, aszalt áfonyával, de most nekem ezek tiltólistásak, így kihagytam, de tuti finom lenne vele. 

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám :)

2016. május 3., kedd

Gluténmentes sós rágcsa

Nem igazán tudom, milyen nevet adjak neki. Van az a sütemény (sós) amiben ugyanannyi túró, vaj és liszt kell, sokszor készült nálunk, de most hétvégén csak fél kiló túróm volt, el kellett osztani háromszori sütésre, így nem jutott teljes adag, gondoltam, ha már így, akkor csökkentem kicsit a vaj mennyiségét. A végeredmény ropogós lett és nagyon finom, frissen nagyon etette magát, de másnap is élvezhető volt, csak kicsit kiszáradt (jobban, mint a másik fajta).


Hozzávalók: 
200 g túró (rögösebb volt)
70 g margarin
170 g nutri free dolci gluténmentes liszt
1 kiskanál só
1 kiskanál sütőpor

A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk. Nálam pihent egy éjszakát, mert este volt, mikor összegyúrtam, de szerintem egy óra pihentetés is elég neki, sőt, akár rögtön is lehet vele dolgozni. Ez elég kis adag, hamar el fog fogyni. :) Kinyújtottam, és derelyevágóval kis csíkokra vágtam. Lekentem tojással, megszórtam reszelt sajttal és sütőpapíros tepsire rakosgattam. Egy nagy gáztepsinyi adag lett. 190 fokos, előmelegített sütőben sütöttem míg rózsaszínűek nem lettek. 

Zabpelyhes - túrós ropogós

Tudjátok, van az a sütemény, amibe ugyanannyi vaj, túró és liszt kell és kiváló sörkorcsolya. Ilyesfélét szerettem volna készíteni, de úgy, hogy minél kevesebb vaj(margarin) kelljen bele, de ropogós legyen és jó ízű. Sikerült összehozni, rögtön kétszer kellett megsütnöm egymás után, mert fél óra alatt eltűnt az első adag. Itt a recept:




Hozzávalók: 
200 g túró
50 g vaj
100 g zabpehely
70 g zabpehelyliszt
só ízlés szerint
1 kávéskanál sütőpor

A hozzávalókat összegyúrjuk és hagyjuk pihenni legalább egy fél órát, majd több részletben vékonyra nyújtjuk, felvágjuk csíkokra és sütőpapíros tepsire rakosgatjuk.. A tetejét lekenjük tojással, megszórjuk sajttal és 180 fokra, előmelegített sütőben megsütjük, míg szép világosbarnák lesznek. Minél vékonyabb, annál ropogósabb lesz. A tészta picit törékeny, amin lehet javítani, ha a zabpehely liszt egy része helyett tk lisztet használunk, vagy lehet még adni hozzá sikért. Nekem így is kezelhető volt teljesen, de a lisztekkel lehet variálni. 
Tartalmas, laktató rágcsa, sajnos nagyon eteti magát, de én úgy számoltam, darabjában (természetesen függ, mekkorára vágod, nekem kb. 7-8 cm-sek voltak és kb. 1 cm szélesek) 2 g ch van. Szóval azért óvatosan! :)

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

2016. április 21., csütörtök

Gluténmentes palacsinta pudingporból (cukormentes, gluténmentes)

Több helyen is olvastam, de végül nem tudtam tartani magam a recepthez. Egyszerű volt a tésztával dolgozni, bár sokkal hígabbnak látszott, mint a szokásos, a palacsinta nem lett híg, testes volt, finom és szépen meg lehetett fordítani. Természetesen a jó palacsintához kell a jó palacsintasütő is, nekem tefal van, jó régi, de szuperül működik.



Hozzávalók:
3 dl tej
2 csomag főzős pudingpor (gm, amilyet szeretnénk)
3 tojás
1 evk édesítő
1 evk olaj a tésztába és +1 a palacsintasütőbe az első palacsinta előtt

A hozzávalókat összekeverjük, én a pudingport először kevés tejjel elkevertem, majd a többi tej és a tojás jött. Fél merőkanálnyi adag kellett egy 25 cm átmérőjű palacsintához. Ne ijedjetek meg, ha hígnak tűnik a massza, így jó, kicsit fura is volt, mert nem tapadt rögtön a sütőbe, hanem többször körbe kellett folyatni, míg kijött a kerek palacsinta forma, de a végén jó vastagságú lett. Én 12 fokozatú tűzhelyen 8-ason sütöttem, szóval nem szabad a legmagasabb lángon. Ebből az adagból nekem 9 db palacsintám lett.

2016. április 17., vasárnap

Szénhidrátmentes, meggyes kevert sütemény (gluténmentes, cukormentes, szénhidrátszegény)

Nagyon kívántam a meggyet, nekem csak befőtt formájában volt itthon, de ehhez a süteményhez tökéletes a fagyasztott is (fel kell engedni és lecsöpögtetni). Szerintem szuper kis sütemény lett, a férjem, aki nemrégen kezdte a diétát és hát... elég nehéz számára a süteményről lemondani a napokban azt mondta, hogy kezdi másképpen értékelni a süteményeimet. Korábban, míg csak én tartottam a diétát a családnak továbbra is elkészítettem hagyományos alapanyagokkal, amit akartak, magamnak meg diétásan amit én kívántam, ők arra persze rá se néztek erre, általában. Most már van keletje a diétásnak is, sőt, talán már nem is ízlene a cukros fehér lisztes változat.





Hozzávalók:
200 g túró
3 tojás
50 g víz
1 doboz natúr joghurt (125g)
30 g kókuszolaj olvasztva
50 g Szafi süteményliszt
45 g Szafi ch csökkentő lisztkeverék
30 g bambuszrostliszt
1 kávéskanál sütőpor
1 evk vanília kivonat
fél bio citrom reszelt héja
2.5 evk negyedannyi édesítő
kb. 250-300 g meggy

A tojást, joghurtot, túrót, vizet, olvasztott kókuszolajat egyneművé keverjük (bevethetjük a botmixert is), hozzáadjuk a liszteket és a sütőport és összekeverjük. Jó sűrű, nehezen keverhető tésztát kell kapnunk. A meggyet is hozzáadjuk és szépen eloszlatjuk benne. 170 fokra előmelegített sütőben 50-60 percig sütjük .

A teljes adagban annyi szénhidrát lesz, amennyit a meggy tartalmaz. 
A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.

2016. április 10., vasárnap

Szénhidrátmentes fahéjas tekercs (gluténmentes, cukormentes)

Ezt a tésztát már nagyon sokszor készítettem, változó mennyiségű túróval, de 200 g-nál többet nem tettem bele. Jó állagú, könnyű vele dolgozni és kevés kalóriát és 0 g szénhidrátot tartalmaz. Szeretem reggelire és vacsorára is enni, laktat, finom és igazán diétás! Készítettem már belőle kakaós csigát, csokis tekercset és most épp fahéjas tekercset, mert nagyon megkívántam. Sósan is készíthető, tervben van az is, persze akkor ki kell hagyni az édesítőt a tésztából (káposztás csiga, medvehagymás csiga, pizzás csiga). Próbáljátok ki bátran!


Hozzávalók:
200 g túró
1 evk negyedannyi édesítő
1 evk vaníliaaroma
2 db tojás
50 g víz
60 g Szafi ch csökkentő liszt
30 g bambuszrostliszt
fél csomag sütőpor
pici csipet só

Kenéshez: 30 g olvasztott kókuszolaj, 1 evk negyedannyi édesítő, 1,5 evk eritrit és egy bő evk fahéj. Természetesen kakaóval is lehet tölteni, akkor két kanál kakaót adjunk az édesítőhöz.

A nedves anyagokat és az édesítőt, ízesítőt összekeverjük, míg a túró, ha darabos szépen egyneművé válik. Annál finomabb állagú lesz a tészta, minél simábbra dolgozzuk a túrót, ha kell, be lehet vetni a botmixert is, vagy vehetsz krémesebb túrót. Hozzáadjuk a két féle lisztet és a sütőport és összegyúrjuk. A tészta rugalmas, nem túlságosan ragadós, szépen összeáll. Annyi bambuszrostlisztet adj hozzá, amennyi ilyen tésztát eredményez. Lehet 5 percet pihenni hagyni, így a rostok kicsit megszívják magukat. Szilikonos nyújtólapon nyújthatjuk, amit kicsit megszórunk bambuszrostliszttel, de tényleg csak picivel, nem úgy, mint a normál lisztes tésztánál. Két részletben érdemes kinyújtani, hogy igazán csinos kifliket kapjunk, mert ha az egész tésztával dolgoznánk, túl vastagok lennének a kiflik. Ha ragad bárhol, pici bambuszrostlisztet használj. Téglalap alakúra nyújtjuk a tésztát (kb. 30*13cm) és megkenjük a kókuszolajjal, majd megszórjuk a fahéjas édesítővel. A lenti képen látható módon felvágjuk és egyenként feltekerjük, majd sütőpapíros tepsire rakosgatjuk. 180 fokos előmelegített sütőben kb. 20-25 percig sütjük. Meg lehet kenni tojással a tetejét, de én nem szoktam. 

Gluténmentes nutellás bukta

Egyszer láttam egy fotót egy nagyon guszta nutellás gombócról, emlékeim szerint a Ruppáner konyha oldalán, de sajnos mikor meg akartam csinálni, sehol nem találtam. Nem baj, gondoltam, azért össze tudok én állítani egy gluténmentes édes kelt tésztát, így nekiláttam. Nem muszáj ezt a receptet használnod hozzá, főleg ha nem ezek a lisztek állnak a rendelkezésedre, használhatod a neked bevált gluténmentes édes kalácstészta receptet is. 
Frissen nagyon-nagyon finomak voltak ezek a kis bukták, vagy gombócok, de másnap estére, szóval kb. 36 óra után azért megszikkadtak. Nem nagy adag, a nagyfiam két nap alatt elfogyasztotta, de el is kell, mert nem sok a folyadék benne, ezért könnyebben szárad. Azért joghurtot írtam, mert én aludttejjel készítettem (véletlenül megaltattam egy liter tejet), de szerintem joghurttal is tökéletes lesz, vagy joghurt és tej keverékével, ha nincs ennyi joghurtod otthon. Szóval, sütésre fel!





Hozzávalók:
150 g Nutri free mix per pane
50 g Házi Mester kenyérliszt
50 g tápióka keményítő
1/3 friss Budafoki élesztő
220 g natúr joghurt
1 evk porcukor
30 g olvasztott margarin

A joghurtot meglangyosítottam és beleszórtam két kiskanál kristálycukrot és belemorzsoltam az élesztőt. A liszteket és keményítőt tálba mértem, hozzáadtam a sót és a porcukrot. Mikor az élesztő feloldódott a joghurtban azt is hozzáöntöttem a lisztekhez és dagasztani kezdtem. Szépen összeállt a tészta, a végén hozzáadtam az olvasztott margarint és azzal is dagasztottam egy-két percig. Olajos kézzel öklömnyi darabokat szaggattam ki belőle és az olajos tenyeremben ellapítottam, majd a közepére kanalaztam egy púpos kanál nutellát és gombóccá formáztam. A tésztával könnyű volt dolgozni, egymáshoz tapadt és szakadás mentesen lehetett beburkolni a nutella halmocskát. 

2016. április 4., hétfő

Fűszeres paradicsomban sült cukkini (gluténmentes, tojásmentes, tejmentes)

Egy egyszerű hétköznapi ebéd. Én nem annyira rajongom a húsért, ezért sokszor készül valami egyszerű zöldséges étel. Ennek a mintájára készült most cukkinival, mert padlizsánom nem volt itthon, de meg kell állapítanom, bár nem volt ez rossz, padlizsánnal az igazi. 


Hozzávalók:
2 db kisebb cukkini
5 g parmezán sajt
1 kis doboz (300 ml) paradicsomlé
fokhagyma, só, bors, bazsalikom ízlés szerint

A cukkiniket apró kockákra vágjuk és egy tepsibe tesszük. Ráöntjük a paradicsomlevet, ráreszeljük a fokhagymát, sózzuk, fűszerezzük és összekeverjük. A végén belereszeljük a parmezán sajtot és azzal is összekeverjük. 180 fokon 40 percet sütjük. A lé szépen besűrűsödik és egy finom szaftos egytálétel lesz az eredmény. Lehet rizzsel és bulgurral is enni, de finom kenyérrel is kitunkolhatjuk a szaftot.

2016. április 3., vasárnap

Epres túrógombóc sütés nélkül (cukormentes, gluténmentes)

Egyszerű és nagyon finom recept következik. Semmi extra hozzávaló nem kell hozzá. Ha édességre vágysz, nyugodtan készítsd el. Az alapötletet Marikánál láttam meg, és nagyon megkívántam. Mikor sikerült viszonylag finom epret szereznem és néhány szemet eldugnom a fiuk elől, el is készítettem. Íme az én receptem:



Hozzávalók:
250 g túró (rögösebb)
1 kis doboz tejföl
1 evk negyedannyi édesítő
1 evk bourbon vaníliakivonat
100 g kókuszreszelék
5-6 szem nagyobb eper

A túrót az édesítővel és a tejföllel összetörjük és amennyire lehet simára keverjük, hozzáadjuk a vaníliát és a kókuszreszeléket és összegyúrjuk. Annyi kókuszreszeléket adjunk hozzá, hogy a massza egyben maradjon, ahogy a tenyerünkbe vesszük. Én két evőkanálnyi kókuszreszelék híján egy 100 g-os csomaggal adtam a túróhoz, a két evőkanálnyit félretettem a beforgatáshoz. Az eprek közül a nagyobbakat félbevágtam és egy-egy felet tettem egy gombócba. A tenyerembe vettem egy adag masszát, kilapítottam, majd az epret a közepére téve gombóccá formáltam. Könnyű volt a masszával dolgozni, hamar haladtam, pár perc volt az elkészítése. Másnapig hűtőben tároltam, úgy finomabb volt, a kókuszreszelék teljesen átpuhult benn. 

A teljes adag szénhidrát tartalma 30 g. Ebből kb. 10 gombóc lett, jó nagyok voltak. Én ebéd után ettem belőle 3-at.  

2016. március 23., szerda

Szénhidrát mentes kakaós csiga (gluténmentes, cukormentes, ch mentes)

Tudom-tudom, hihetetlenül hangzik, hogy egy este is bátran falatozható csigát lehet készíteni. Szafi ch csökkentő lisztjével már bármit el lehet készíteni. Sok-sok kísérletem volt már ezzel a liszttel, nem tudtam elrontani. Ez is elsőre sikerült. Ez nem csak szénhidrátmentes, hanem kalóriaszegény édesség is, legalább is amennyire az ebben a kategóriában lehetséges.



Hozzávalók:
200 g túró
50 g víz
45 g ch csökkentő liszt
20 g bambuszrostliszt
2 tojás
1 evk negyedannyi édesítő
1 evk vaníliakivonat (ezt használtam)

Töltelék: 30 g kókuszolaj, 2 evk kakaó, 4 evk eritrit, vagy 1,5 evk negyedannyi

Ezeket összegyúrjuk, érdemes, ha darabosabb a túró (nekem az volt) botmixerrel finomabbra dolgozni a vízzel és a tojásokkal és utána hozzáadni a vaníliát, édesítőt és a liszteket. A tészta összeáll, rugalmas állagú lesz és nem ragadós. Ha mégis ragadna, lehet még hozzá tenni bambuszrostlisztet. Hagytam 20 percet pihenni, hogy a rostok minden folyadékot magukba szívjanak. Ezután szilikonos nyújtólapon kb. 0,5 cm-sre nyújtottam, a széleit mindig visszahajtva, hogy téglalap alakot kapjak és hogy ne legyen a széle töredezett. Megkentem 30 g olvasztott kókuszolajjal és megszórtam a kakaós-eritrittel, majd feltekertem. Én mindig cérnával vágom már a csigákat, jó ideje, úgy nem töredezik, nem lapul össze, mint mikor késsel vágom. Sütőpapíros tepsire tettem és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 20 percig sütöttem.

A teljes adag szénhidráttartalma elenyésző.

A Facebook-on itt tudtok csatlakozni hozzám.