Oldalak

2015. február 28., szombat

Gluténmentes csokis rózsakalács (tojásmentes, gluténmentes)

A gluténmentes csoportban láttam meg ennek a rózsakalácsnak a receptjét, és tudtam, hogy a közeljövőben el kell készítenem. Nagyon finom gluténmentes péksütemény lett, az egész család örömmel fogyasztotta. A lisztek variálhatók, az alapreceptben sem ezek szerepeltek. Mester lisztet nem szoktam használni, de volt itthon és hogy fogyjon, tettem bele. Akinek van bevált lisztje a kelt tésztákhoz, használja bátran azt. A krémhez is lehet normál pudingport is használni (én étcsokisat akartam, de mikor összekevertem, kiborult az edény, több ilyen nem volt itthon, ezért kellett megoldanom étkezési keményítővel. Természetesen mindenből gluténmentes alapanyagokat használtam.



Hozzávalók:
250 g Schar mix B
50 g Mester kenyérliszt
(nyugodtan használhattok egy féle gm lisztet, ami nektek bevált a kelt tésztákhoz és szépen megkel)
1,5 g élesztő (frisset használtam)
80 g tejmentes margarin
200 ml langyos víz
2 csapott evk porcukor

A hozzávalókból klasszikus módon kelt tésztát készítünk. A cukrot és az élesztőt belemorzsoljuk a langyos vízbe, megvárjuk, míg az élesztő feloldódik. A margarint felolvasztjuk. A lisztet tálba mérjük, beletesszük a sót és a porcukrot és összekeverjük (én egy kanállal kevertem, de a spirál fejével a robotgépnek még jobb) az élesztős keverékkel és az olvasztott margarinnal. Egynemű, lágy, ragadós tésztát kapunk. Én csak 10 percet hagytam pihenni, dolgoztam vele tovább. 




Két részre osztottam és alaposan rizslisztezett felületen kb. 20x30 cm-s téglalappá nyújtottam. Megkentem a krémmel, feltekertem, mint a csigát szokás. Kettévágtam és egy 20 cm átmérőjű kapcsos tortaformát kibéleltem sütőpapírral és középről kezdve, a vágott felével felfelé elkezdtem beletekerni a csíkokat. Így jártam el a többi tésztával is. Lazán tekertem bele, hogy legyen még helye kelni. Hagytam kb. 40 percet kelni, a sütőbe téve (nem volt bekapcsolva), majd 180 fokon 35 percet sütöttem.



A krém hozzávalói:
250 ml tej
40 g étkezési keményítő
1 púpos evk kakaó
1 evk negyedannyi édesítő
80 g vaj

A tejből 200 ml -t odatettem lassú tűzre melegedni, a maradék tejet összekevertem az étkezési keményítővel, kakaóval és édesítővel. Mikor a tej fölforrósodott, beleöntöttem a keveréket és sűrű pudingot főztem belőle. A tűzről levéve belekockáztam a vajat és folytonos keverés közben szép fényes krémet kevertem belőle. Langyosra hűlve kentem bele a tésztába. Néha-néha meg kell keverni, hogy ne álljon össze.

2015. február 22., vasárnap

A legegyszerűbb túrótorta

Sokféle túrótortát készítettem már, mindegyiket szerettük, mert a család oda van a túróért. Volt már szilvás változat, egy epres tavasszal, ill. egy kukoricalisztes változat, de készült már mikróban is pár perc alatt. Ez egyszerűségében vetekszik az eddigiekkel. Nincs külön tésztaalap, mégis tartalmas, a tetején pedig krémes. Készítettem már IR barát módon zabpehelyliszttel és most épp gluténmentesen. Szerintem mindenhogy finom volt és jól variálható. Az ötletet a Kifőztük magazin oldalán láttam meg, de mind az arányokban, mind a hozzávalókban változtattam. 



Hozzávalók:
500 g túró (az enyém elég száraz volt, darabos)
3 tojás (L-es, ha zsírosabb a túró, lehet, hogy elég két nagyobb tojás)
2 evk negyedannyi cukorhelyettesítő (ízlés szerint azzal lehet készíteni, amit használsz)
2 evk vanília kivonat
1 bio citrom héja
60 g kókuszolaj olvasztva
3 evk gluténmentes liszt (nálam most Mester sütiliszt, de lehet barna rizsliszttel, ha nem gm akkor zabpehelyliszttel is készíteni, vagy más gm lisztkeverékkel)
Tetejére: 3 dl tejföl, 1 tojás és 1 csapott kávéskanál negyedannyi összekeverve

Minden hozzávalót az aprítógép tartályába halmozok és összemixelem. Beleöntöm egy 20 cm átmérőjű tortaformába, elegyengetem, a tetejére öntöm a tojással elkevert tejfölt, majd betolom a 160 fokra előmelegített sütőbe. 50 percig sült. Én úgy szeretem, ha nem remegős, hanem mindenhol át van sülve. Igazán kihűlve jó, sőt hűtőbe téve másnap a legfinomabb :)

Tipp: el tudom képzelni, hogy mirelit meggyet teszek a tetejére kent tejfölbe, vagy cukormentes befőtt meggyet. A kisfiam nem eszi úgy meg, ezért nem variáltam most :)

2015. február 15., vasárnap

Gluténmentes churros fánk

Már akkor nagyon felcsigázta a fantáziámat, mikor Piszke kitette ezt a receptet, ha jól emlékszem tavaly fánkszezonban, vagy még korábban, de csak most szántam rá magam, hogy ne a hagyományos magyar fánkokat készítsem. Természetesen azok is készültek idén is a konyhámban, de már nagyon szerettem volna egy új formát, ízt kipróbálni. A recept tökéletesen működött gluténmentes verzióban is, aminek nagyon örültem. Talán macerásnak tűnik az elkészítése, de ha van gyakorlatunk a konyhában, akkor nem az. A kelt tésztával is van ennyi macera :)


Hozzávalók:
3,2 dl víz
15 dkg vaj
fél tk. só
17 dkg Schar mix B liszt
4 M -es tojás
A vizet,sót összeolvasztottam a vajjal, közepes tűzön, egy vastag fenekű lábasban, majd felvettem a lángot és belezúdítottam a kimért lisztet. Kavartam teljes erőből és közben a tűzön tartottam a lábast. A tészta szépen összeállt, még egy-két percig kevergettem, hogy távozzon belőle a folyadék nagy része. Gombóc szerű volt a tészta (bocs, de fotózni nem tudtam közben), de azért lágy. Hagytam kicsit hűlni, majd egyenként belekevertem a tojásokat, mindet kb. 20 másodpercig keverve a robotgéppel. A tészta a negyedik tojás után szépen összeállt és fényes lett. Közben az olajat jól felforrósítottam, kipróbáltam az eredeti receptben is szereplő trükköt, hogy a fogpiszkálót belemerítve kis buborékok képződnek-e. Képződtek :) így a nyomózsákból, amibe korábban belemertem a tészta egy részét és rátettem a csillagfejet, elkezdtem az olajba nyomni a tésztát. Mikor kb 10 cm-sek tészta kijött egy villával levágtam és beleesett az olajba. Gyorsan sültek, folyamatosan teljes hőfokon volt az olaj. Megduzzadtak és mikor egyik oldaluk megsült, átfordítottam őket, onnan csak kb. fél perc kellett és ki is lehetett szedni azt az adagot. Ebből a tésztamennyiségből rengeteg fánk lett, de csalóka, mert annyira könnyűek, hogy olyan, mintha az ember levegőbe harapna. Egy papírtörlőre szedtem, majd megszórtam őket fahéjas porcukorral. 
Főztem csokiöntetet is: 
100 g étcsoki
200 ml tejszín
1 kiskanál vaníliás pudingpor 0,5 dl tejben feloldva

Próbáljátok ki, ha valami igazán finom és különleges fánkot szeretnétek sütni.