Oldalak

2013. szeptember 29., vasárnap

Gluténmentes tejmentes gubarúd (tojásmentes is)

Hát, ez is eljött. Kölcsön sütök. :) Egy barátnőm megkért, hogy a bagettsütőmben készítsek neki mákos gubához gubát. Viszont az én bagettsütőm egy téglatest formájú kis kenyeret tud, tehát az nem lesz jó gubának. A bogarat viszont már a fülembe ültette, így kitaláltam, hogy valahogy gubarudakat sütök neki. Mivel ők nem csak gluténmentesen, hanem tejmentesen is étkeznek, ráadásul majdhogynem családilag, így kókusztejszínnel készült nálam most a gubarúd. Aki tejet ehet, az természetesen elkészítheti tej-tejszín keverékével is. Igazából frissen elképesztően finom, puhák lettek a rudak. A tetejük sem ropogós, de könnyű bélzetű, édeskés, finom péksütemény lett. Egyet megtartok, mert a fiam nem szereti a mákos gubát, de a rudat uzsonnára vajjal valószínűleg nagy örömmel fogja fogyasztani.



Hozzávalók:
250 g Schar mix B liszt
50 g Beiker liszt
200 ml Cocomas kókusztejszín
100 ml víz
20 g élesztő (friss Budafoki)
2 evk barna cukor
1 evk burgonyapehely
1 kk só
2 evk kókuszolaj

Az élesztőt felfuttatom egy evk barna cukorral elkevert kókusztejszín és víz keverékében. A liszteket tálba mérem, hozzáteszem a cukrot, sót és burgonyapelyhet. A felfutott élesztős keveréket hozzáöntöm, összedolgozom egy fakanállal, majd a végén az olajat is beleteszem és elkeverem vele. A massza egy sűrű, kenőcsös állagú valami. Kiolajozott, erősebb zacskóba kanalazom, a sarkát levágom és kisebb nehézségek árán rudakat nyomok a tepsibe. Ez nem igazán nehéz, csak picit maszatolósabb művelet. Azért érdemes a zacskót kiolajozni, mert így kevés tészta ragad bele. Közben a sütőbe teszek egy edénybe kis vizet, lekenem olajjal a rudakat, fóliát terítek rá és fél órára beteszem a sütőbe kelni. Ha láthatóan megnőttek, akkor 200 fokra kapcsolom a sütőt, leszedem róla a fóliát és 25 perc alatt szép barnára sütöm. Félidőben még egyszer megkentem olajjal a tetejét.

Banános-diós torta

Szülinapom volt, de mivel hétköznapra esett, semmi kedvem nem volt ünnepelni. Ráadásul teljesen tehetségtelen vagyok a tortadíszítésben. Nem is szeretem annyira a krémes sütiket. A férjem kitalálta, hogy hoz valahonnan gluténmentes tortaszeletet. Viszont számunkra csak sacher tortaszelet volt elérhető gm változatban, azt én sem én sem a lisztérzékeny fiam nem szereti, így mégis kénytelen voltam sütni egy tortát. Az idő szorított, így egy egyszerű, de finom banános csokis-diós torta lett belőle. Végül mindenkinek nagyon ízlett. (Bocs a képért és a díszítetlen tortáért. Csak azoknak való, akik az ízre mennek, a látványra nem :))


Hozzávalók:
5 tojás fehérje felverve pici sóva
5 tojás sárgája
140 g darált dió és mandula vegyesen
1 kk szódabikarbóna
2 evk kakaó
50 g xilit
Krém: 
1 csomag banános puding
3,5 dcl tej
1 doboz tejszín
3 banán
xilit ízlés szerint

A tojások sárgáját habosra keverjük a xilittel. A tojások fehérjét felverjük. Belekeverjük a sárgáját és a darált magvakat. Kis tortaformában 160 fokon tűpróbáig sütjük.
A pudingot megfőzzük, a tejszínt felverjük. Annyi xilittel ízesítjük, amennyivel mi szeretjük. Nekem kb. 4 evk xilit van a pudingban, és 2 evk a tejszínben.
A torta kihűlése után három részre vágjuk vízszintesen. Mikor a puding kihűlt összekeverjük a felvert tejszínnel, a banánokat felkarikázzuk. Összeállítjuk a tortát. Egy lap, krém, banán, második lap, krém, banán, végül a harmadik lap, amire csak krém kerül úgy, hogy a torta oldalára is jusson. 
Akinek van ideje hozzá, leöntheti csokicsíkokkal, vagy karamellel, szerintem menne hozzá, de nekem már nem maradt rá időm.

2013. szeptember 24., kedd

Kókuszkaramell (gluténmentes, tejmentes, tojásmentes, paleo)

Egy igazi mindenmentes csoda! Na jó méz van benne, tehát cukormentesnek nem mondanám, de pl. Steviával készítve akár az is lehetne. A receptet itt találtam, fázisfotók is vannak, érdemes megnézni. Én az arányokat nem tartottam be, mert nagyon soknak találtam a négyszeres mennyiségű kókuszolajat, meg nem is értettem mekkora a csésze. Lehet, hogy úgy szilárdabb állagú lett volna, de szerintem így is nagyon szuper, vágható a massza. Nagyon finom édesség, ajánlom mindenkinek, aki egészségeset akar nassolni. Ja és nem utolsó szempont, hogy kb. 5 perc összekeverni, utána már csak hűlnie kell. Azt hiszem, még sokszor fog készülni nálunk.


Hozzávalók:
100 ml Cocomas kókusztejszín
100 ml kókuszzsír
1 evk kakaó
2 evk méz
fél vaníliarúd kikapart magja

A kókusztejszínt a kókuszolajjal mixerrel alaposan felverem. Nekem nem lett habos, igaz, hogy megolvasztottam hozzá a kókuszolajat, lehet, hogy nem kellett volna. Mindegy, így is jó lett. Hozzáadtam a kakaót és mézet, majd azzal is alaposan elkevertem. Egy kenyérforma aljába áttetsző fóliát simítottam és belekanalaztam, elsimítottam a masszát. Hűtőbe tettem, majd 4 óra múlva megnéztem és ilyennek találtam. Gyorsan vágtam belőle pár kockát és hamar megkóstoltam. Nagyon-nagyon elégedett voltam vele!

2013. szeptember 23., hétfő

Gluténmentes kókuszos kifli (tejmentes is)

Olyan, mint a klasszikus mandulás kifli. Most viszont TAC lisztet használtam. A tésztával jól lehetett dolgozni és a korábbi recepthez képest sokkal kevésbé volt törékeny sütés után a tészta. Természetesen kókusz helyett mandulával és dióval is elkészíthető, vagy akár mogyoróval is. Sokáig eláll dobozban, ez egy gyereknek egy hétig biztosan elég rágcsálnivaló. Szerintem nagyon finom lett. A család többi nem LÉ tagjának is ízlett, talán kicsit jobban is, mint szerettem volna. :)



Hozzávalók:
30 dkg TAC süteményliszt
12 dkg kókuszreszelék
20 dkg LIGA margarin
10 dkg cukor (ez most sima fehér cukor)
1 tojás

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, míg összeáll. Kicsit ragacsosabb állagú, de nem baj, mert mikor kiflikké formázzuk, akkor rizslisztes kézzel készítjük, így szépen formázható lesz. Lehet egy fél órát pihentetni a tésztát, aki szeretné, akkor talán plusz liszt nélkül is formázható, de egyáltalán nem fontos.
Egy kevés rizsliszttel megszórjuk a tenyerünket, a tésztából diónyi gömböket csípünk és kiflivé formázzuk, sütőpapíros tepsire rakosgatjuk. Mivel nem nagyon nő meg, ezért sűrűn egymás mellé is lehet. 170 fokon sült, míg szép rózsaszín nem lett. Vaníliás porcukorba forgatjuk, mikor még meleg. 
Egyszerű, olcsó, jó :)


2013. szeptember 19., csütörtök

Gluténmentes krumplis bagett

Szilvás derelyét és nudlit készítettem ebédre. A megmaradt főtt krumplit beletettem a készülő bagettbe. Elképesztően jó állagú tésztát eredményezett. Máskor is készítettem már, de ide nem került fel, pedig ha péksütemény, akkor ennek itt a helye. A bélzete puha, foszlós volt, és három nap után sem volt száraz. Igaz, én azért hármat lefagyasztottam a 8-ból, mert soha nem tudom kiszámítani, hogy a gyerek mennyit fogyaszt épp belőle, de tökéletes állagú, gluténmentes mivoltát meghazudtoló péksütemény lett. Szerintem kenyér formában is készíthető, vagy valamilyen zsömlesütő formában. 




Hozzávalók:
250 g Scahr mix B
1 közepes főtt krumpli lereszelve
250 ml langyos víz
15 g élesztő
1 kockacukor
1 kk só
2 evk olaj

Az élesztőt feloldom a cukros, langyos vízben. A krumplit lereszelem, hozzáöntöm a lisztet, sózom és kicsit összekeverem a kezemmel. A feloldott élesztős vizet a közepébe öntöm és a robotgép spirál karjával eldolgozom. Az olajat a vége felé adom hozzá. A tésztának sűrűnek, ragacsosnak kell lennie, amit kanállal kell majd a formába szaggatni. A formákat kiolajozom és belekanalazom a sűrű masszát. Fél órát kelni hagyom, miután a tetejét is átkentem olajjal és 200 fokos sütőben addig sütöm, míg a teteje barnulni kezd. 



2013. szeptember 16., hétfő

Gluténmentes mézes puszedli

A hűvösebb őszi idő -e az oka, vagy más, nem tudom, a gyerekek megkívánták a mézes süteményt. Ábel fiam amúgy is szereti, én meg örülök neki, mert gondban lennék Karácsonykor, ha történetesen a mézes fűszer nem jönne be neki. Mézes puszedlit terveztem, de nem volt hozzá receptem. Egyik este a neten keresgélve ezt a nagyon egyszerűnek tűnő receptet találtam, gondoltam kipróbálom gluténmentesen. Jó lett a végeredmény, és külön előnye, hogy robotgéppel 5 perc a tészta összekeverése, még 5 perc a tepsibe szaggatás és 10 perc sütés kellett neki. Magam is elcsodálkoztam, hogy ilyen gyorsan született meg egy adag finom gluténmentes sütemény. A normál receptet itt találtam, ahol azt ígéri a szerző, hogy azonnal süthető és puha, finom - nem is csalódtam, tényleg így volt :) .

Hozzávalók:
100 g Schar mix C
75 g Beiker liszt
(szerintem működik más, olcsóbb lisztekkel is)
50 g porcukor
1 csapott kk szódabikarbóna
1 tk kakaó
1 tk mézeskalács fűszerkeverék (természetesen gm)
1 tojás
1 tk tejföl
80 g méz
40 g kókuszolaj megolvasztva

A száraz anyagokat (lisztek, cukor, kakaó, fűszer, szódabikarbóna) a késes robotgép táljába tettem. A mézet megmelegítettem, elkevertem benne a kókuszolajat. A száraz anyagokhoz öntöttem, hozzáütöttem a tojást és hozzákanalaztam a tejfölt. A géppel homogénre kevertem egy-két perc alatt. A sütőpapíros tepsire adagoltam egy kiskanállal. Bár sűrű a massza, és ragadós, a tepsiben kerekre terült. Egymástól kb. 3 cm távolságra legyenek, mert nagyot terülnek még sütés közben. 180 fokos, előremelegített sütőben sültek kb. 10 percet. Nem lettek igazán pufik, mint a normál puszedli, de szerintem így is jók voltak. Nem volt rá időm, hogy csokival bevonjam őket, pedig terveztem, a gyerekek azon melegében nekiláttak. Egy tepsinyi adag lett, nem túl sok, épp hogy másnap reggelire maradt néhány belőle. 

2013. szeptember 11., szerda

Gluténmentes sajtos keksz

A Facebook Gluténmentes konyha csoportjában valaki TAC süteményliszthez keresett recepteket, így én is letöltöttem a www.taca.hu honlapról a TAC liszthez szóló receptgyűjteményt és átnéztem. Mivel a sógornőmtől nemrégen kaptam egy ilyen típusú lisztet, gondoltam kipróbálom egy sós keksz formájában. Ilyet még úgyse sokat készítettem.
Hát, sajnos a recept eléggé elnagyolt, nem is állt össze a tészta. Nem az a fajta vagyok, aki kétségbe esik, ezért próbálkoztam kijavítani a recepten, amit lehetett, és ez lett belőle. Alapvetően finom, a fiamnak nagyon ízlett, de szerintem a liszt miatt kicsit nyögvenyelős, azaz "fujtós" keksz lett. Az íze tényleg jó, de legközelebb valami más lisztből fogom kipróbálni.

Hozzávalók:
30 dkg TAC süteményliszt
10 dkg LIGA margarin
1 kávéskanál sütőpor
1 kiskanál só
2 tojássárgája
1 tojásfehérje
1⁄2- dl tej (rizstej)
Krém:
10 dkg Liga margarin
10 dkg sajt (nálam trappista)

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, két darabra osztva kinyújtjuk és megkenjük a krémmel. Feltekerjük mint a csigát és folpakba csomagolva betesszük a fagyasztóba 1,5 órára. Ha túl kemény, mikor kivesszük, akkor annyi időt hagyni kell neki, amíg picit visszapuhul, mert ha túl fagyos törik a tészta.
180 fokon sütöttem sütőpapíros tepsin, míg szépen rózsaszínesedni nem kezdett. Ropogós, ízletes keksz lett, kis fujtós felhanggal.


2013. szeptember 10., kedd

Finom paleo kenyér (gluténmentes)

Egy barátnőmtől kaptam kóstolót az általa kedvelt paleo kenyérből. Az elején a szaga nagyon elborzasztott (utálom a tojásszagot), de az íze finom volt. Hűtőben több napig friss volt, reggelente pirítva nagyon finom volt. Mivel mostanában nekem is kicsit meg kell szorítanom a szénhidrátot, úgyhogy eleve szénhidrátcsökkentett kenyeret fogyasztok, gondoltam jó lesz kipróbálnom mihamarabb.
Elkészült és tényleg finom lett, pedig én nem vagyok elfogult a paleoval, inkább mint kísérleti iránnyal próbálkozom, de tudom, hogy elkötelezett híve nem leszek, mert annyi zsírt és húst én nem bírok megenni, amennyit kellene a paleo szerint, ill. a tejtermék elhagyása se menne, szerintem. Szeretem viszont minden irányzatból megtartani a hasznos gondolatokat, recepteket. Így közzéteszem, hátha valaki, aki gluténmentesen étkezik, kedvet kap a kipróbálására.


Hozzávalók:
5 tojás
1 kk só
1 mk szódabikarbóna
3 evk lenmagliszt
5 evk szezámliszt, vagy szezámpehely
5 evk tökmagtöret

A tojások fehérjét felvertem a sóval. A sárgájába belekevertem a lenmaglisztet. Ledaráltam a szezámmagot és a tökmagot, egészen pelyhes formára. A sárgájás keveréket hozzákevertem a fehérjéhez, majd a többi száraz anyagot (szódabikarbóna, és darálmány) hozzákevertem. Kis méretű kenyérformába öntöttem, amit sütőpapírral béleltem és 180 fokon 40 perc alatt megsütöttem. Később kicsit mérsékeltem a tüzet, hogy jól átsüljön.

2013. szeptember 8., vasárnap

Gluténmentes keksztorta

A recept ötlete innen származik. Kallódott itthon egy ideje egy doboz gullón gluténmentes keksz, amit egyébként aranyárban mérnek, így általában nem készítek belőle desszertet, hanem inkább rágcsálnivalóként fogyasztja a kisfiam. Nagyon kalóriadús és tömény sütemény, egy egészen kicsi szelet is bőven elég egy napra, de néha lehet bűnözni. Diabetikus csokit használtam, de őszintén nem hiszem, hogy ettől sokkal kevesebb szénhidrát lenne benne, sajnos.


Hozzávalók:
30 dkg ét- és tejcsoki
(nálam egy diabetikus étcsoki, egy diabetikus tejcsoki - Aldi-sak, ill. egy tábla Tibi tejcsoki)
0,25 dcl habtejszín
150 g vaj (nálam most Liga margarin)
1 evk méz
15 dkg gullón gluténmentes keksz
A tetejére: egy marék sós mogyoró és 100 g tejcsoki, (Tibi) ill. 100 ml habtejszín

A csokikat a vajjal felolvasztottam, beleöntöttem a tejszínt és mikor picit hűlt beletettem a kanál mézet. A kekszet beletördeltem. Nagyon törékeny kekszről van szó, én csak kézzel kb. négyfelé tördeltem, elkevertem a masszában. Kicsit több kekszet is elbír, szerintem 200 g-ot is bele lehet tenni.
Egy kis méretű tortaformát kibéleltem folpakkal, a masszát belekanalaztam, elsimítottam és a tetejét is lefedtem folpakkal. Hagytam kihűlni, majd a hűtőbe tettem. Másnap a tetejére a csokit a tejszínnel összeolvasztottam és kavargatva kihűtöttem, majd a torta tetejére kanalaztam és rászórtam a picit összetört sós mogyorót. Dermedni hagytam.
Gyors és egyszerű sütemény, remélem kedvetekre lesz.

2013. szeptember 6., péntek

Sajtos szendvics lepénykenyérből

Na jó, nem valami óriási találmány, de egyszerű és rapid vacsorának ideális. Ez most nekem készült ebédre, de ha gluténmentesen akarja valaki elkészíteni, természetesen semmi akadálya. Itt találtok receptet gm tortillára. Ha előre megsütitek a tortillát, utána már csak össze kell sütni a hozzávalókkal.

Hozzávalók:
4 db lepénykenyér (gm diétában gluténmentes változat)
1 db camambert sajt
5-10 g parmezán sajt
10 g ementáli vagy trapista sajt
sonkaszeletek
vagy bármi, amit megkívánunk

A serpenyőbe belehelyezünk egy kész lepénykenyeret (többféle formában lehet kapni, amiből most készült dürüm-nek hívják, puha lepénykenyér), rápakoljuk ízlés szerint a sajtot, sonkát, befedjük egy újabb lappal és mindkét oldalát megsütjük. Vigyázni kell, mert ha nagyon felmelegszik a serpenyő, mivel kész tésztalapról van szó, hamar megéghet. Finom ropogós lett a lepénykenyér és jól összesült a sajttal és sonkával. Az egyikbe kentem zakuszkát, úgy tettem rá a sajtot, de lehet bele hagymát tenni, vagy bármilyen saját készítésű krémmel megkenni, amit éppen a gusztusunk diktál és természetesen a sajtok fajtáját is lehet variálni.

Az ötlet Rachel Allen könyvéből van.