Oldalak

2013. március 26., kedd

Krémes zellersült


Egy diétás menürendelés alkalmával kaptam fokhagymás sült zellert ebédre. Ízlett nagyon, ezért többször megpróbáltam az íze alapján rekonstruálni, hogy mi is lehetett benne, hiszen nem lehet bonyolult. Az első kísérlet mégsem sikerült, de ez a mostani nagyon finom lett, ezért megosztom veletek is. A zeller egészséges, nagyon olcsó és viszonylag sokféle módon elkészíthető. Az egyetlen baja, hogy van aki nem szereti. Én nem tartozom ezek közé, én nagyon szeretem, mind szárzeller, mind gumós zöldség formájában. Ha egyszerű vega ebédre vágytok, keressetek a hűtőben egy zellergumót és máris kész az ebéd.

Hozzávalók:
1,5 nagyobb zellergumó
kevés fűszersó (bio delikát)
3 kávéskanál sörélesztőpehely
1 csapott evk rizsliszt
1 evk kókuszolaj
1 kk fokhagymasó
1 dcl tej
bors

A zellergumót kisebb darabokra vágtam és a darabokat további vékony szeletekre aprítottam. Bio fűszersós vízben puhára főztem. Mikor már majdnem készen volt, egy evk kókuszolajat megolvasztottam egy kisebb lábasban, rászórtam a rizslisztet, fokhagymasót és a sörélesztőpelyhet (ettől nagyon finom, sajtos íze lesz, sajt nélkül) és elkevertem. Egy pár pillanatig pirítottam, majd felöntöttem a tejjel és lassú tűzön besűrítettem. A zellert leszűrtem, tepsibe terítettem és mikor készen volt, ráöntöttem a "besamelt". A sütőben 210 fokon pirulásig sütöttem. 
Nagyon-nagyon finom krémes, tartalmas ízű ebéd volt a bulgurral. 

2013. március 25., hétfő

Mandulás csokitorta

A "Nők Lapja Konyha" legutóbbi számában jelent meg ez a süteményrecept Havas Dóra tolmácsolásában. Az első átlapozásnál eldöntöttem, hogy kipróbálom, lévén, hogy a gluténmentes variációhoz semmit nem kellett változtatni a recepten. Nagyon tömény, igazán csokoládés édesség. Aki szereti az ilyet, nem fog csalódni. Én nem vagyok a nagyon tömény édesség barátja, de a gyerekeknek nagyon ízlett, főleg a nagyobbiknak, akinek eredetileg készült is.


Hozzávalók:
10 dkg diabetikus étcsoki
10 dkg diabetikus tejcsoki
20 dgk Liga margarin (vaj)
20 dkg darált mandula
4 tojás
120 g barna cukor
csipet só
eredeti receptben szerepel fél tk őrölt fahéj

A csokoládékat és a margarint/vajat felolvasztottam vízgőz fölött, majd belekevertem a darált mandulát. A tojások sárgáját habosra kevertem a cukorral és ha tesztek bele a fahéjjal majd hozzákevertem a csokis masszához. A tojásfehérjéket felvertem a csipet sóval és óvatosan hozzákevertem a masszához. Kerek tortafomába simítottam (sütőpapírral bélelt) és 170 fokon 40-45 percig sütöttem. Tapintásra tömör volt, mikor kivettem. Szerinte cukrozatlan tejszínhab, vagy citromfagyi, esetleg citromjoghurt illik hozzá. 

2013. március 24., vasárnap

Diós banánkenyér gluténmentesen

Emlékeim szerint korábban nem készítettem banánkenyeret. Ki tudja miért? Pedig egyszerű, édes, könnyű uzsonna falat lehet. A gyerekeknek is nagyon bejött. Rengeteg recept van a neten és igen-igen változatosak az összetételüket tekintve. Mivel szerettem volna gluténmentesen elkészíteni, olyan variációt kerestem, amibe kevés liszt kell. Pont olyat nem találtam, de a sok receptből kiötöltem a sajátomat. A sok dió jól harmonizál a banánnal. Ha van két nagyobb, vagy három kisebb túlérett banánotok otthon, feltétlenül próbáljátok ki.


Hozzávalók:
2 nagyobb túlérett banán (régóta aszalódtak a hűtőben)
3 nagyobb tojás
50 g gluténmentes liszt (nálam most Naturbit)
100 g darált dió
50 g barna cukor (xilit, édesítő - ízlés szerint)
50 g kókuszolaj
fél tasak gm sütőpor
picike só
pici vanília ízlés szerint

A banánt villával pépesre törtem. A tojásokat robotgéppel összekevertem a cukorral, majd az olvasztott kókuszolajjal, beletettem a vaníliát. Hozzákevertem a banánpépet, majd a lisztet és diót a sütőporral. Egy sütőpapírral kibélelt 20x10 cm-s kenyérformába öntöttem, kb 2/3-áig, és még 6 kis muffin is lett belőle. 170 fokon sütöttem kb. 40 -45 percit. Tűpróbával ellenőrizni kell! Megvártam míg kihűl és utána szeleteltem. Szaftos, tartalmas sütemény.

2013. március 3., vasárnap

Kilófaló kifli

Jöjjön ismét egy diétás recept. Nemrég a városunkban járt személyesen Szoó Judit és tartott egy kis előadást. A könyvei tartalmához képest számomra nem mondott új információt, viszont a vele való személyes találkozás újabb löketet adott ahhoz, hogy újra próbálkozni kezdjek az itthon készített, diétás péksüteményekkel. Semmi bonyolult nincs benne, kicsit talán több időt kell hagyni a kelesztésre, de nagyon finom puha, zamatos kiflik lettek a kilófaló kelt tésztalisztből. Próbáljátok ki!



Hozzávalók:
300 g kilófaló liszt kelt tésztához
2 g friss élesztő
1 kk méz kockacukor
1 kk só
fél evk folyékony édesítőszer
3 dcl meleg tej
Kenéshez
1 evk (szilárd állapotban) kókuszolaj

A szokásos módon készítettem, mint egy kelt tésztát. Az élesztőt felfuttattam a tej felében a kockacukorral, mikor felfutott, beletettem az édesítőt is. A lisztet tálba mértem, beleszórtam a sót. Mikor az élesztő felfutott, a liszthez öntöttem és a dagasztóspirállal megdagasztottam a tésztát. Hagytam egy órát kelni, majd emlékeim szerint négy részre osztottam és mindegyiket egyenként kör alakúra nyújtottam. Megkentem a folyékony kókuszolajjal, 8 részre vágtam (először negyedeltetem, majd azokat feleztem - remélem érthető) és feltekertem őket kifli formára. A tepsire raktam, kis távolságot hagyva és 200 fokon kb. 15 percig sütöttem, míg szép színt kaptak.
Egy részét, mivel csak nekem készült lefagyasztottam, így hosszabb távon is van számomra reggeli, vagy tízórai.